ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

کارگردانان از تغییرات فیلم‌هایشان پس از جشنواره می‌گویند / کپی‌های نابرابر با اصل

۷ سال پیش
روزنامه شرق از تغییراتی که فیلم‌های جشنواره در زمان اکران عمومی خواهد داشت گفته است.

شرق نوشت: هر سال پس از پایان‌یافتن جشنواره فیلم فجر، تعدادی از فیلمسازان بر اساس بازتاب‌هایی که فیلم‌هایشان در میان تماشاگران و منتقدان داشته تغییراتی در فیلم‌هایشان می‌دهند. مسعود کیمیایی، حمید نعمت‌الله، نرگس آبیار و کیومرث پوراحمد از جمله کارگردانانی‌اند که در پی تغییر در فیلم‌هایشان برای اکران هستند.
پنجاه قدم آخر
پنجاه قدم آخر آخرین ساخته کیومرث پوراحمد است که در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. این فیلم که در زمان نمایش خود با واکنش‌های متفاوتی در برج میلاد مواجه شد حالا قرار است نسبت به نسخه‌ای که در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شده تفاوت‌هایی داشته باشد. البته واکنش‌هایی که در برج میلاد نسبت به فیلم پوراحمد صورت گرفت بعضا توهین‌آمیز بود و حتی کار به سوت و کف و هوکردن کشیده شد. به‌وجودآمدن این فضا باعث شد تا حتی سینماگرانی چون اصغر فرهادی و پرویز پرستویی نسبت به چنین واکنش‌هایی اعتراض کنند. چندروز پیش هم علیرضا داوودنژاد در گفت‌وگویی با دفاع از فیلم پوراحمد گفته بود که این فیلم نیازمند تغییراتی است و خود پوراحمد هم به این نتیجه رسیده که حتما تغییراتی در فیلم صورت دهد. پوراحمد در پاسخ به سوال «شرق» که آیا این فیلم تغییراتی نسبت به جشنواره خواهد داشت می‌گوید: تغییر مهمی نه. در همان حد اصلاحات جزیی که همه بعد از جشنواره اعمال می‌کنند.
آرایش غلیظ
آرایش غلیظ حمید نعمت‌الله از جمله فیلم‌هایی است که در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است. عده‌ای این فیلم را بسیار دوست داشته‌اند و عده‌ای اصلا از فیلم خوششان نیامده است. اما به‌نظر می‌رسد فیلم نعمت‌الله فیلم مفرح و جذابی است و استقبال خوبی از آن در اکران عمومی خواهد شد. اما حمید نعمت‌الله درباره تغییراتی که در فیلم آرایش غلیظ صورت خواهد گرفت می‌گوید: ما سعی خواهیم کرد که فیلم آرایش غلیظ پرکشش‌تر شود. بنابراین برای اکران عمومی تغییراتی در آن صورت خواهد گرفت.
وضعیت امروز، طبقه حساس و قصه‌ها
فیلم‌های «امروز» ساخته رضا میرکریمی، «قصه‌ها» ساخته رخشان بنی‌اعتماد و فیلم «طبقه حساس» ساخته کمال تبریزی فیلم‌هایی هستند که در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمدند. رضا میرکریمی و کمال تبریزی در پاسخ به سوال «شرق» می‌گویند که این فیلم‌ها نسبت به نسخه جشنواره فیلم فجر تغییری نخواهند داشت.
کیمیایی فیلمش را تغییر می‌دهد؟
اما شنیده می‌شود مسعود کیمیایی پس از واکنش‌هایی که آخرین فیلمش یعنی متروپل در جشنواره فیلم فجر داشته، تغییراتی را بر اساس این واکنش‌ها داشته باشد. البته کیمیایی در مصاحبه‌هایی که تاکنون داشته واکنش‌های تندی به نقدهای منتقدان و مخالفان فیلمش داشته است.
 ماجرای واکنش تند منتقدان به کیمیایی
کیمیایی به‌تازگی واکنش تندی به منتقدان فیلم خود داشته است. او در مصاحبه‌ای با بانی‌فیلم‌آنلاین گفته: آن جوانانی که ته سالن نمایش فیلم من، دست و سوت می‌زنند را بیاورید. همه آنان روی هم آیا بیشتر از من فیلم دیده‌اند و کتاب خوانده‌اند و پیاده راه رفته‌اند؟ بیشتر از من بی‌پولی و پولداری کشیده‌اند؟ بیشتر از من کار سیاسی کرده و بازجویی شده‌اند؟ بیشتر از من دلهره داشته‌اند و عاشق شده‌اند؟ بیشتر از من مطلب نوشته‌اند؟ پس تو باید بنشینی پای من. تو باید به من گوش بدهی. هم ریشه‌ای نگاه کن، هم دم‌دستی. دوره، دوره انکار است. آن لایه میانی که دارد درد می‌برد ما هستیم. لایه بالایی می‌خواهد با انکار تو خودش را اثبات کند. اگر بپرسید چه چیزی را می‌خواهد اثبات کند حرفی برای گفتن ندارد. خود آن برنامه ترجیحا شلوغ‌کاری و اضافه‌کاری و رنگ‌آمیزی مضمون را انتخاب می‌کند. مجری برنامه «هفت» با کسانی کنار می‌آید که هم اندازه خودش باشند. او نگاه نمی‌کند به اینکه زندگی بزرگان سینما چگونه گذشت؟ آنان جز اینکه وامدار قفسه کتابخانه و کتاب‌ها و فیلم‌ها و دلسوز جامعه خودشان باشند چیز دیگری نداشته‌اند.
 آنهایی که از شهرستان آمده‌اند
کیمیایی در ادامه گفته است: عده‌ای از شهرستان‌ها به تهران آمده‌اند و در بحث‌های کافی‌شاپی با سینما آشنا شده‌اند. حالا اینها درباره هنرمند حرف می‌زنند. این در حالی است که خودشان کوچک‌ترین لمسی از هنر نداشته‌اند. آیا هیچ‌کس نیست که نگران زن «متروپل» باشد؟ زنی که این اتفاقات برایش افتاده و خونی و زخمی گرفتار جایی شده به نام سینما. حالا اگر تو از فیلم و بیان آن خوشت نمی‌آید نگران این زن که باید باشی.
 تغییرات احتمالی در فیلم شیار 143
فیلم شیار 143ساخته نرگس آبیار نیز از جمله فیلم‌هایی است که برای نمایش عمومی در سینماها با تغییراتی مواجه خواهد شد. نرگس آبیار در پاسخ به سوال «شرق» می‌گوید: این فیلم برای نمایش عمومی در سینماها احتمالا تغییراتی خواهد داشت.
 کم‌شدن 12دقیقه از معراجی‌ها
معراجی‌ها ساخته مسعود ده‌نمکی که در جشنواره فجر حضور داشت و اکران آن از روز جمعه آغاز شده، برای نمایش در سینماها، کوتاه شده است.

 

نظرهای منتشرشده