ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

فیلم های موفق و ناموفق فاز دوم کمپانی مارول

۵ سال پیش

 

با فیلم مرد مورچه ای، فاز دوم فیلم های مارول رسماً به پایان رسید. در اینجا نگاهی می اندازیم به کارهای موفق و ناموفق این کمپانی از زمان اتمام فاز اول با فیلم انتقام جویان (The Avengers). این فیلم در واقع مبنایی است برای قضاوت در مورد بهتر یا بدتر شدن دنیای سینمایی به سرعت در حال رشد مارول.

موفق: نگهبانان کهکشان "Guardians Of The Galaxy" (2014)

اگر توی یک غار هم زندگی کنید، غیر ممکن است موفقیت خیره کننده ی نگهبانان کهکشان را از دست داده باشید؛ فیلمی که نشان داد مارول توانسته ناشناخته ترین کاراکترهایش را به یک بلاک باستر جهانی مبدل کند. حتی منتقدان هم فیلم را دوست داشتند. مارول تیمی از کتاب های کامیک که تنها برای کتابخوان های حرفه ای و جان سخت آشنا بودند را به خدمت گرفت و توانست با تولید یک محصول پرفروش و ویرانگر همه آنها را به شهرت برساند. بچه ها هیچوقت از آن خسته نمی شوند و اخیراً هم که به کارتون صبح روزهای یکشنبه ی آنها تبدیل شده. مطمئناً تا ده سال آینده در هالووین به هر جایی که بروید راکت راکون (Rocket Raccoon) و استار لرد (Star-Lord) را می بینید. در واقع، مارول به نحو احسن توانست آنرا به اثری خارق العاده بدل کند.

نا موفق: انتقام جویان: عصر اولتران "Avengers: Age Of Ultron" (2015)

با وجود فروش یک میلیارد دلاری در باکس آفیس، انتقام جویان: عصر اولتران فاقد جذابیت و سرگرم کنندگی ای بود که اولین انتقام جویان را به موفقیت رساند. فیلم سخت تلاش کرد خود را مستقل نشان دهد و اساساً به نظر نمی رسید چیزی بیشتر از یک تریلر دو ساعته برای تبلیغ محصولات آینده مارول باشد. بدتر اینکه، ارجاعات متعدد به فیلم های آتی که به همت مدیران استودیو و برخلاف خواسته ی جاس ویدون کارگردان وارد نسخه نهایی شده بودند بینندگان را گیج می کردند. برای مثال، "حمام جادویی رعد و برق " تور (Thor) به همان مسخرگی است که به نظر می رسد. واقعاً چی بود؟

موفق: مرد مورچه ای " Ant-Man" (2015)

بعد از اینکه ادگار رایت پروژه را بخاطر "اختلاف سلیقه های خلاقانه" ترک کرد و پیتون رید به سرعت جای او را گرفت انتظار زیادی می رفت که مرد مورچه ای اولین بمب مارول باشد. در عوض، فیلم نه تنها به یک کار بسیار موفق بدل شد بلکه به لطف لحن کمدی و جلوه های بصری بی نظیر مورد استقبال خانواده ها نیز قرار گرفت. از زمان نگهبانان کهکشان مارول نتوانسته بود اینچنین به وضوح تخیل را به تسخیر درآورد آن هم با فیلمی که چیزی جز شکست برایش پیش بینی نمی شد.

نا موفق: مرد آهنی 3  " Iron Man 3" (2013)

مرد آهنی 3 اولین فیلم از فاز دوم سری فیلم های کمپانی مارول است که به هیچ عنوان نتوانست با تب و تاب انتقام جویان هم ترازی کند. در حالیکه برخی از لحن زوج پلیسی این فیلم (شبیه فیلم اسلحه مرگبار "Lethal Weapon" ) به لطف شین بلک، نویسنده و کارگردان اثر لذت می بردند بسیاری از طرفداران دوست نداشتند تونی استارک را در بخش عمده ای از فیلم بدون لباس آهنی اش ببینند. مهم تر اینکه، فیلمنامه حتی به خود زحمت نداد بگوید چرا سر و کله ی S.H.I.E.L.D یا هر انتقام جوی دیگر پیدا نمی شود تا به مرد آهنی کمکی برسانند. اگر مارول می خواهد دنیای سینمایی گسترده تری داشته باشد لازم است چند دلیل قانع کننده بیاورد که چرا دار و دسته ی در حال ازدیاد قهرمانانش نمی توانند گوشی تلفن را بردارند.

موفق: کاپیتان امریکا: سرباز زمستان " Captain America: The Winter Soldier" (2014)

کاپیتان امریکا حتی بعد از اینکه ستاره ی یک فیلم تکی و انتقام جویان بود، همچنان کاراکتری زائد در دنیای مارول محسوب می شد تا اینکه کاپیتان امریکا: سرباز زمستان همه چیز را تغییر داد. فیلم دارای فیلمنامه ای قوی و صحنه های اکشن ماهرانه ای است که استفاده مطلوبی از عنکبوت سیاه (Black Widow)کرده و در عین حال کاراکترهای جدیدی مثل فالکون را معرفی می کند. بلافاصله بعد از این فیلم، کاپیتان امریکا از میان جوک های اینترنتی خود را به شخصیتی جان سخت و رعب آور تبدیل کرد. فیلم آنقدر خوب ساخته شده بود که به کارگردانان آن یعنی جو و آنتونی روسو اجازه ی ساخت کاپیتان امریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War) داده شد حتی قبل از اینکه کاپیتان امریکا: سرباز زمستان به سالن های سینما برسد. دادن مجوز ساخت انتقام جویان: جنگ بی نهایت (Avengers: Infinity War) به آنها نیز اعتماد کمپانی مارول به توانایی این دو را بیش از پیش آشکار کرد.

نا موفق: تور: دنیای تاریک " Thor: The Dark World" (2013)

اگر فیلم کاپیتان امریکا: سرباز زمستان را بهترین نوع استفاده از یک انتقام جو در یک فیلم تکی بدانیم، تور: دنیای تاریک قطعاً بدترین آنهاست. فیلم آنقدر گرفتار برداشت های دوباره و بازنویسی های دقایق آخر شده بود که جاس ویدون مجبور شد به مفهوم واقعی کلمه خود را با هلیکوپتر به کار برساند؛ دنیای تاریک کاملاً به هم ریخته و آشفته است که تلاش چندانی برای تثبیت جایگاه تور در دنیای مارول نمی کند. آیا او یک خدای شکست ناپذیر جنگجویی است که می تواند پا به پای ی هالک پیش رود؟ یا یک شاهزاده ی فضایی خسته و کسل که بارها و بارها از الف ها شکست خورده؟ در پایان فیلم، هیچ نظری در مورد این سؤالات نخواهید داشت.

منبع: Looper

نظرهای منتشرشده