ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

اعتراض خبرگزاری آنا به صحبت های اخیر حاتمی کیا: کدام میدان مین؟! شما که روی کیک خامه ای نشسته اید، آقای حاتمی کیا!

۷ سال پیش

خبرگزاری آنا نوشت: این روزها حاتمی کیا با «چ» بعد از مدت ها به خط نخست اخبار سینمایی و هنری بازگشته است. فیلمی که با هزینه ای حدود شش میلیارد تومان ساخته شده و قرار بوده مقطعی از تاریخ معاصر ایران را به بهانه حضور چریکی استثنایی به نام و یاد مصطفی چمران تصویر کند. اما از آنجا که حاتمی کیا گمان نمی کرد سیمرغ کارگردانی و بهترین فیلم مثل سال های قبل بر دوش مبارکش ننشیند و با بی مهری اهل رسانه و منتقدان حرفه ای مواجه شود، بازی تمیز و زیرکانه ای را آغاز کرد تا برای فیلم متکلف و پُرتصنع اش در محافل عمومی و مردمی اعتبار کسب کند. او متلک ها و زخم زبان هایش را در مراسم تقدیر از فیلم «چ » در شهرستان ها نسبت به سایر همکارنش در سینما در شمایل سربازی در مسیر گام زدن در میدان مین نه فرش قرمز اعلام کرده است اما این سوال مطرح می شود که: «کدام میدان مین ، آقای حاتمی کیا شما که روی کیک خامه ای نشسته اید»؟

خاکستر بنفش

در زمانه ای که فیلمسازان جوان  و نسل تازه از راه رسیده برای ساخت آثارشان ماهها پشت در مدیران ارشاد می مانند و گاه با هزینه یک چهارم فیلم شما نخستین کارشان را به زحمت می سازند و خوب و خوش استیل بدون ادعا کار می کنند، ابراهیم حاتمی کیا تا لب تَر می کند، تهیه کننده های بخش خصوصی  و دولتی با افتخار در کنار او قرار می گیرند.برادر بزرگوار! واقع بین باش، در هر دوره ای چه این طرفی و چه آن طرفی جنابعالی محبوب مدیران سینمایی بوده و اراده کرده اید هر فیلمی ساخته اید. آیا شما «مهدی نادری نجف آبادی» را می شناسید؟ کسی که برای ساخت فیلم جنگی «بدرود بغداد» پشت در مدیران ارشاد موهایش را سپید کرد. آیا شما مجید قربانی آهودشتی فیلم ساز 47 ساله مازنی با دو دهه سابقه ساخت فیلم کوتاه و کسب جوایز گوناگون داخلی و خارجی می شناسید؟ آیا شما نام شهید «محسن اسحاقی» را شنیده اید؟ جوانی فریدونکناری که در دهه 60 قایق تعمیر می کرد و در زمان حضور در جبهه به فرماندهی دریایی لشکر 25 کربلا رسید و به شکل غریبی طعم شهادت را نوشید! حال همولایتی اش می خواهد با زبان سینما زندگی او را تصویر کند اما 4 سال است که حتی همرزمان سابق شهید که اکنون به جایگاهی رسیده اند هم از او برای این کار فرهنگی حمایت نمی کنند.

حاتمی کیای عزیز! «چمران» نام بزرگی است اما شهید «هادی نیکزاد» همبازی زمان نوجوانی ما در زمین های خاکی، که در 15 سالگی به جبهه رفت و خوراک کوسه های اروند شد و نیم تنه اش به شهر ما بازگشت به بزرگی «چ» شما نباشد. ولی فیلم ساز یا فیلم سازان ناشناخته این دیار که دغدغه کاری برای این شهدای بی نام نشان دارند؛ باید  4 سال با وعده و عیدهای مسوولان مو سپید کنند. اما برای شما سفره پهن است و مهمانی مهیا!

فیلمساز گرامی! قاعده بازی را شما خوب فراگرفته اید و می دانید چگونه از آن برای خودتان بهره برداری کنید! همین 2 سال پیش بود که بعد از مدت ها در رسانه ملی و برنامه پُرمدعا و فخر فروش «پارک ملت» ظاهر شدید. مجری زیرک برنامه مدام در جهت دیدگاه های شما سخن پراکنی می کرد. همان موقع شاید هم  از قبل ترها بود که مدام در محافل اعلام می کردید که به خانواده شهدا مدیون هستید و دینی دارید. چند قطره اشکی هم پدیدار شد، بغضی هم چاشنی آن! اما برادر بزرگوار چرا از خودتان خرج نمی کنید؟ می خواهم بدانم برای خانواده شهدای مظلوم هوانیروز و نیروی زمینی ارتش که عزیزانشان در ماجرای پاوه حضور داشتند و در فیلم «چ» شما به عمد محو شدند چه پاسخی دارید؟ فیلم ساز محترم! امیدوارم شما یادداشت های زنده یاد «صیاد شیرازی» در ارتباط با ماجرای پاوه را خوانده باشید! فیلم شما با عرض معذرت بخشی از واقعیت را تحریف کرده و نسخه ای نیمه کاره را به سمت مخاطب شلیک کرده است!

شما درباره این قضیه مسئولید و باید پاسخگو باشید! فیلمی که تصنع از آن می بارد و اگر ضرب شصت تکنیکی مد نظرتان است که یک دهه قبل شما اثبات کردید که این کاره اید؟ و ما هم در این مورد شما را قبول داریم!

 کدام میدان مین ، آقای حاتمی کیا شما که روی کیک خامه ای نشسته اید؟

چرا عصبانی نیستم ؟!

 

متاسفانه یا خوشبختانه هنگام نمایش فیلم «عصبانی نیستم» در برج میلاد پشت سر شما نشسته بودم. شما آمده بودید که فیلم همکار و هم نسل خودتان - کمال تبریزی - را ببینید . برنامه نمایش «طبقه حساس» بنابه دلایلی تغییر کرد. همانطور که کمال تبریزی هنوز از زیر سایه «لیلی با من است» بیرون نیامده شما هم هنوز نمی خواهید یا نمی خواهند که از شمایل حاج کاظم «آژانس شیشه ای» جدا شوید. دوستان و علاقمندان شما  بخاطر ساخت 2 فیلم «دعوت و گزارش یک جشن» به چهارمیخ تان کشیدند و برای فیلم متوسط «چ» کلی تعریف و تمجید نثارتان کردند. برخلاف هواداران شما معتقدم بخشی از حاتمی کیای خالص و بی غل و غش در همان 2 فیلم مغضوب طرفداران شما ملموس بود.

فیلم ساز کهنه کاری چون کیمیایی نیز سالهاست توسط حواریون و مریدانش احاطه شده و برای هر اثر بی روحش کف و حورا می کشند. امسال برای «متروپل» حواریون وی نه تنها به وجد نیامدند بلکه کلی حال استاد را هم گرفتند. برادر بزرگوار! مراقب باش به سرنوشت کیمیایی و فیلم هایش دچار نشوید.

اما مطلب اصلی که می خواهم بدان اشاره کنم به زمان پایان نمایش «عصبانی نیستم» مرتبط است. وقتی چراغ های سالن روشن شد، دیدم که از دستپخت تازه فیلم ساز جوان برافروخته اید، صورت شما سرخ شده بود. «عصبانی نیستم» به نظر نگارنده یک فیلم شعاری و پروگاندابود اما ساختار بصری و ضرباهنگش حرف نداشت. نمی دانم شاید از حضور نسل تازه نفس و شتاب فزاینده آنها احساس خطر کردید. نسلی که فیلم زیاد می بیند، ساختار شکن است، از جیب خودش خرج می کند و با کمترین امکانات و بدون سر و صدا فیلم هایش را پیش می برد.

برادر بزرگوار! به نسل تازه کار و برخی از همکاران با سابقه تان برچسب زده اید که از سفارت هلند و سوئیس پول می گیرند. شما هم با میلیاردها پول بیت المال اثری به زعم حامیان تان فاخر ساخته اید که از ابتدای ساخت تا اولین نمایش آن در برج میلاد با حاشیه و جیغ و فریاد همراه بود و هنوز هم زیرکانه توسط خود شما در محافل با مظلوم نمایی ادامه دارد!

شنیده ام برای این که به «چینی نازک تنهایی شما» خدشه ای وارد نشود و با طیب خاطر پروژه میلیاردی «چ» را پیش ببرید، فیلم توقیفی «گزارش یک جشن» شما را مدیران سازمان سینمایی پیشین خریدند و به قول امروزی ها کلی به شما حال دادند. کدام یک از فیلم هایی که این سالها پشت حصار توقیف خاک می خوردند از این بذل و بخشش و موهبت ها برخوردار بودند؟!        

کدام میدان مین  آقای حاتمی کیا؟! شما که روی کیک خامه ای نشسته اید.

 

نظرهای منتشرشده

مستقل
۷ سال پیش
همیشه این مشکل ما مستقل هاست که هروقت میخوایم حرف حق بزنیم میچسبوننمون به طرف مقابل ... . من فکر میکنم جواب های شما ربطی به حرف های آقای حاتمی کیا نداشت هرچند شماهم به جهت احساس خطر حزبیتان این چنین پاسخ گفتید و کاملا طبیعی است اما به هر جهت حرفهای حاتمی کیا به دل من هم نشست شاید دلیلش این باشد که من هم علاقه ای به چپ راست شما ندارم. وقتی میبینم جشنواره های فجر محلی می شود جهت تعریف و تمجید دولت ها از خود حالم بد می شود و متاسفانه مثل جشنواره امسال... . نمیدونم چقدر تحمل نقد دارید که این مطلب من رو بتونید تائید کنید جهت رویت عموم اما با متنی که نوشتید به نظرم میاد تائید کنید ... . به هر حال موفق باشید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مجيد
۷ سال پیش
دمت گرم. خدايي نقد به اين خوبي و درستي خيلي وقته كه نخونده بودم. عالي بود.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حیدری
۷ سال پیش
با این مطالب حاتمی کیا عزیزتر و عزیزتر خواهد شد، حاتمی کیا بازمانده قافله شهداست، ...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مهدی
۷ سال پیش
دوستان اگر کمی آگاهی داشته باشن و بدون تعصب به کارها و حرفهای آقای حاتمی کیا دقت کنن کاملا به وابستگی ایشون و غیر مستقل بودنشون و بلند گوی زیرک عده ای از دوستان!!! بودن پی میبرن....البته اگر همه قرار بود متوجه این قضیه بشن دیگه در قدرت مراکز تصمصم گری فرهنگی که خوراک جامعه رو میدن باید شک کرد...خلاصش ایشون دست پرورده حوزه هنری و روایت فتح هستن و بسیار هم وفادار...اما مسلمل فیلم سازی رو بلدن
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
م.موسوی
۷ سال پیش
ما نفهمیدیم این آقایون که دم از انتقاد و غیر حکومتی و از اینا میزنن چرا انطور جبهه گرفتن نسبت به آقای حاتمی کیا آقای حاتمی کیا یه حقیقت رو گفتن ... به خصوص در رابطه با فرش قرمز درست بود اون فرش اونا رو از مزدم جدا میکرد و خاص جلوه میداد که فکر نمیکنم خاص باشن بلکم انزل از مردم باشن
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
زینب
۷ سال پیش
واقعا متاسفم،چقدر غیر مصفانه حرف زدین.کاش حرفهای ایشون رو فارغ از جهت گیری های سیاسی می شنیدین. ایشون از درد سینمای امروز حرف می زنه، اگر به فکر خودش بود چرا باید از فیلم شیار 143 دفاع می کرد.فیلم یه آدم تازه کار جایزه گرفتنش چه نفعی برای حاتمی کیا داشت، در ضمن چ بخش کوچکی از زندگی چمران رو روایت می کنه. قرار نیست و نبوده که همه چیز و تمام اتفاقات پاوه رو بگه،حالا یه نفرم هست که تو این زمینه ها داره کار می کنه انقدر اذیتش کنید تا دیگه فیلم نسازه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ