ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

کاسه ساز: برای تولید «آشغال» بهرام بیضایی با ایوبی و جعفری جلوه مذاکراتی انجام داده ایم

۷ سال پیش
حبیب اله کاسه ساز از انجام مذاکرات با رئیس سازمان سینمایی و و بنیاد فارابی برای تولید فیلم «آشغال» بهرام بیضایی خبر داد.

بهرام بیضایی جزو معدود فیلمسازان متعلق به موج نوی سینمای ایران است که سعی کرده همچنان اعتبار و منزلت خود را حفظ کند. او نه به مانند همتایانی مانند کیمیایی و مهرجویی است که می کوشند پرکاری ولو به هر کیفیتی که شده را جایگزین امتداد خط فکری شان کنند و نه به مانند تقوایی سعی دارد زمین و زمان را مقصر در بیکاری اش قلمداد کند. او تنها بازمانده نسل اول است که هرچند از 1387 به این سو نتوانسته فیلمی را بسازد اما یک دم از نوشتن بازنمانده و سبد ادبی ایران را پر کرده از نمایشنامه ها و فیلمنامه های خواندنی! او چند سالی هم هست که به علاقه قدیمی خود تدریس روی آورده؛ او به دلایل مختلف نتوانست این علاقمندی را در داخل کشور پی گیرد این شد که سه سال قبل به ینگه دنیا رفت و در دانشگاه استنفورد به تدریس ادامه داد. تدریسی که همراه با تجربه های جدید نمایشی هم بوده و در همین حین دو نمایش «جانا و بلادور» و «آرش» را اجرا کرد.

 به گزارش شبکه ایران دو سال قبل بود که جواد شمقدری رییس پیشین سازمان سینمایی از بلامانع بودن ساخت یکی از فیلمنامه های تاریخی بیضایی «اشغال» خبر داد. در آن برهه زمانی اصغر رفیعی جم رفیق قدیمی بیضایی به نمایندگی از او کوشید تا با مذاکره با مسئولان بنیاد فارابی شرایط تولید این فیلم را فراهم آورد اما تشخیص مسئولان قبلی فارابی این بود که این پروژه هزینه بر است و برای همین تولید آن مرتب به تعویق افتاد تا پایان عمر دولت قبلی و تغییر مدیران سینمایی مختلف.

کاسه ساز: برای تولید «اشغال» بیضایی هم با ایوبی و هم با جعفری جلوه مذاکراتی انجام داده ایم

چندی پیش حجت ا.. ایوبی رییس سازمان سینمایی در گفتگویی از مذاکرات یکی از تهیه کنندگان برای ساخت فیلمی از بیضایی خبر داده بود و شنیده های شبکه ایران حکایت از آن دارد که این پروژه همان «اشغال» است که بناست حبیب ا.. کاسه ساز تهیه کنندگی آن را برعهده گیرد.

کاسه ساز که به هنگام حضور شمقدری در سازمان سینمایی هم تلاشهایی برای ساخت این فیلم انجام داده بود درباره تازه ترین وضعیت این پروژه به شبکه ایران می گوید:«ما در دوره قبل هم تلاش زیادی کردیم که تولید کار را انجام دهیم و علیرغم پیشرفتهایی نسبی اما در نهایت به تغییر و تحولات مدیریتی خوردیم و نتیجه اینکه کار بلاتکلیف ماند تا استقرار مدیریت جدید.»

این تهیه کننده ادامه می دهد:«اخیرا هم با رییس سازمان سینمایی حجت ا.. ایوبی و هم رییس بنیاد فارابی محمدرضا جعفری جلوه مذاکرات تازه ای را برای ساخت "اشغال" انجام داده ایم. توافقات ابتدایی انجام شده است و امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر شرایط تولید فیلم را فراهم آوریم.»

کاسه ساز درباره اینکه گفته می شود «اشغال» پروژه پرهزینه ای است هم به شبکه ایران می گوید:«فیلمنامه مضمون تاریخی دارد و بخشی از اتفاقات مقارن با ورود متفقان به ایران را بیان می کند. به هر حال هر پروژه تاریخی هزینه های خاص خود را دارد اما این مدیریت ماست که از هزینه ها بهترین استفاده را کنیم.»

هزارتویی با پایانی منکوب کننده

به گزارش شبکه ایران «اشغال» که به لحاظ لحن روایی فضایی کمابیش شبیه به «سگ کشی» دارد داستان زندگی زنی را در کوران اتفاقات مربوط به ورود متفقین به ایران بیان می کند؛ شوهر این زن به ناگاه مفقود می شود و تلاش زن برای یافتن شوهر به پیمودن هزارتویی پیچیده منتهی می شود! هزارتویی که پایانش مخاطب را منکوب می کند.

بدیهی است که اگر موافقتهای لازم برای تولید فیلم میسر شود این مژده شمسایی همسر بیضایی خواهد بود که نقش اصلی را ایفا خواهد کرد.

 

نظرهای منتشرشده