ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

انتقاد شدید معززی نیا به اعتراض مداحان: همین فیلم رستاخیز اگر در جشنواره‌ی قبلی نمایش داده می‌شد، الان توسط همین مداحان محترم به‌عنوان تلاش خداپسندانه‌ی دولت خدمتگزار برای نمایش واقعه‌ی کربلا مورد ستایش قرار می‌گرفت

۸ سال پیش

به گزارش سلام سينما به نقل از ايسنا، نمایش «چهره حضرت ابوالفضل» در فیلم «رستاخیز» هنگام برگزاری جشنواره‌ی فیلم فجر اینقدر وارد حاشیه نشد که پس از برگزاری جشنواره مورد انتقاد قرار گرفت، علاوه بر حواشی اظهار نظرهای وزیر ارشاد در چند روز متوالی و ایوبی رییس سازمان سینمایی، صاحب‌نظران دیگری هم در فضای مجازی به اظهار نظر پرداخته‌اند.

 

حال به نظر می‌رسد مدیران سازمان سینمایی پس از دست دادن سنگرهایی در زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر اخیر، حالا در سازمان جدیدی باید به چالش بپردازند و شاید اگر سنگرهای قبلی برای آنان از دست نرفته بود، نوبت به «رستاخیز» نمی رسید. با این اوصاف، این روزها معترض و مدافع، از عالم دینی و مداح اهل بیت‌ (ع) تا کارشناس سینمایی نظرات خود را در اعتراض یا دفاع از نشان داده شدن چهره منسوبان به معصومین (ع) بیان می‌کنند.

 

معززی‌نیا در صفحه‌ی شخصی‌اش در فیس بوک نوشت: «اتفاقی که از زمان روی کار آمدن مدیران جدید وزارت ارشاد نگرانش بودم، دارد رخ می‌دهد؛ اینها با شعار اعتدال، تلاش برای آرام‌ کردن فضا، رفع کدورت‌ها، دادن سهمی در مدیریت به همه و در پیش گرفتن رفتارهای صلح‌جویانه کارشان را شروع کردند، در ایام جشنواره هم سعی کردند فیلم همه فیلمسازان در جشنواره گنجانده شود و همه چیز خوب و آرام باشد و دعوا نشود، اما فضای مملکت در این هشت سال چنان سیاست‌زده و چنان ملتهب شده که با این کدخدامنشی‌ها نمی‌شود به جایی رسید: کسانی که دست‌شان از همه‌جا کوتاه شده و اصولاً هم از ریخت دولت جدید خوش‌شان نمی‌آید، فشار را از چند هفته مانده به جشنواره شروع کردند.

 

رفتتند سراغ اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و گفتند چه نشسته‌اید که اینها دارند فیلم‌های حامیان فتنه را نمایش می‌دهند. روزی یک مصاحبه از قول همین‌ها منتشر کردند که ای وزیر ارشاد، فیلم حامیان فتنه نشان نده! بعد رفتند سراغ ائمه جمعه و مراجع و تحریک‌شان کردند در خطبه‌های نماز جمعه به جشنواره بد و بیراه بگویند.

 

وقتی «عصبانی نیستم!» نمایش داده شد، تهدید کردند که اگر به این فیلم جایزه بدهید، تجمع می‌کنیم، تحصن می‌کنیم، حمله می‌کنیم، کتک می‌زنیم، استیضاح می‌کنیم و... تا مجری شهیدی‌فر ناچار شود روی سن اختتامیه هشتصد دفعه تکرار کند که ای حضار، تعداد جوایز دو فیلم «چ» و «رستاخیز» را بشمارید و حواس‌تان باشد ما داریم فقط به این دو فیلم جایزه می‌دهیم!

به این خیال که معترضان شیرفهم شوند جایزه‌ها به این دو فیلم داده شده و خیال‌شان راحت ‌شود. اما حضرات «معترض» از فردای اختتامیه، وقتی خیال‌شان بابت ناکامی فیلم‌های «حامی فتنه» راحت شد، رفتند سراغ جامعه‌ی مداحان و آنها را تحریک کرده‌اند.

 

حالا روزی یک مداح، نامه می‌نویسد به مدیران فرهنگی و خطاب به رئیس‌جمهور می‌نویسد اینها «غلط» کرده‌اند درباره‌ی عاشورا فیلم ساخته‌اند! مراجع هم دارند نامه پشت‌نامه منتشر می‌کنند که چه کسی اجازه داده شماها خطوط قرمز را بشکنید و به مقدسات توهین کنید!

 

اگر مدیران ارشاد بخواهند همان واکنشی را که در‌باره «عصبانی نیستم» نشان دادند، در مورد «رستاخیز» هم نشان دهند، باید فردا اعلام کنند جوایز این فیلم را پس می‌گیریم، می‌دهیم به یک فیلم دیگر و توقیفش می‌کنیم تا اعتراض‌ها تمام شود. آن‌وقت «معترضان» می‌توانند با خیال راحت پروژه‌ی بعدی را شروع کنند! این قصه همین‌طور ادامه دارد و نمی‌شود با کدخدامنشی این غائله را ختم کرد.

 

همین فیلم رستاخیز اگر در جشنواره‌ی قبلی نمایش داده می‌شد، الان توسط همین مداحان محترم به‌عنوان تلاش خداپسندانه‌ی دولت خدمتگزار برای نمایش واقعه‌ی کربلا مورد ستایش قرار می‌گرفت. اما حالا بیش از آن فیلم‌های «حامی فتنه» دارد مورد حمله قرار می‌گیرد.

دعوا سر حمایت از «فتنه» یا شکستن قداست «کربلا»‌ نیست؛ آنها که دست‌شان از مدیریت فرهنگی کوتاه شده، دارند توسط خبرگزاری‌ها و سایت‌های‌شان، از بیرون، ارشاد را مدیریت می‌کنند. مدیران محترم ارشاد کم‌کم باید بالبخندهای‌شان خداحافظی کنند و فکری به حال این اوضاع بکنند و گرنه چوب دو سر طلا خواهند شد.»

 

نظرهای منتشرشده

حسین
۸ سال پیش
3 کلیپ صوتی درباره حضرت عباس از استاد رائفی گوش کنید شاید دیدگاه شما عوض شد. آقای معززی بعده ها متوجه میشوید که این دولت اصلاحات به قول خودشان پیرو خط امام(ره)ولی در واقع دروغ محض است.چه بلایی سر آبروی اسلام و ایران اوردن. در جشنواره ها بازیگر اسطوره میشه فردین و بهروز وثوقی در مملکت اسلامی از 2بازیگر ضد انقلاب ضد دین یاد میشه. معاون هنری ارشاد میگه ما بایستی دستور بدیم کارکنان زن دیگر چادر نپوشد. هیئتی متشکل از میلی منفرد(رئیس کار گروه نظام اموزشی و ...در دانشگاه آزاد بگه به جای اردو مشهد اردو کیش بزاریم،چادر را اجباری نکنیم،مراسم فاطمیه هم نگیریم. جشنواره افق تعطیل شود. حرف بی دلیل ظریف. تمام حقوق هسته ای دادند در عوض4ملیار دلار از100ملیارد دلار پولی که بابت نفت طلب داریم نه اون 100ملیارد دلاری از زمان شاه بدهکاره اونم کم شد قصی شده و.. اگه برای ملک عبدالله جک میگفتی بهت 10 ملیارد دلار نقد میداد. خدایا به حق اهل بیت(ع) قسم هرکی میخواهد به مملکت اسلامی آسیب بزند و جلوی رهبر عزیزمان امام خامنه ای بایستد از ریشه نابودش کن.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ