ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

ماجرای حمله به فاطمه معتمدآریا در کاشان چه بود؟!/ از شعار مرگ بر منافق تا درخواست معتمدآریا برای ملاقات با معترضان

۳ سال پیش
فیلم سینمایی "یحیی سکوت نکرد" درحالی شب گذشته در شهر کاشان به نمایش درآمد که مراسم با تدابیر شدید امنیتی همراه بود.

به گزارش سلام سینما به نقل از آی سینما، پیش از حضور فاطمه معتمد آریا و کاوه ابراهیم‌پور (کارگردان فیلم یحیی سکوت نکرد) در کاشان، آیت الله نمازی امام جمعه کاشان ساعتی پیش از برگزاری نشست این فیلم در خلال سي و سومين جلسه شوراي فرهنگ عمومي شهرستان كاشان که خبر آن ساعتی قبل از نشست در پورتال خبری کاشان منتشر شده نسبت به حضور معتمدآریا در این شهر واکنش نشان داده و گفته است

 «در شرايط كنوني‌كه جهان با بحران معنويت و بحران اخلاقي روبرواست حضور يك هنر پيشه ممنوع التصوير در شهرستان سنتي و كهن و حزب اللهي كاشان، بازي با اعتقادات و باورهاي ديني مردم است.» او در ادامه صحبت‌هایش نیز در خصوص برگزار شدن این نشست به به برگزارکنندگان آن هشدار داده است: «در رابطه با هنر پيشه ممنوع التصوير دركاشان از فرمانداركاشان خواسته شد تا سريع اقدام كند و چنانچه مشكلي در اين زمينه به وجود بيايد عواقب آن بر عهده برگزاركنندگان است.» و دقیقا چند ساعت پس از این اظهار نظر تجمع اعتراض آمیز مذکورشکل می‌گیرد.

 

همزمان با ورود نشست عده ای از معترضان به حضور فاطمه معمد آریا به اعتراض تند علیه این بازیگر می پردازند. ایلنا در مورد حوادث زمان نشست فیلم از قول کارگردان فیلم می نویسد: 

کاوه ابراهیم‌پور (کارگردان فیلم یحیی سکوت نکرد) با اشاره به شرایطی که شب گذشته ( 4 بهمن ماه) بر وی و فاطمه معتمدآریا گذشته؛ گفت: قرار بود شب گذشته (یکشنبه ۴ بهمن ماه) فیلم "یحیی سکوت نکرد" در کاشان به نمایش درآید و بعد از نمایش فیلم؛ با حضور من و فاطمه معتمدآریا (بازیگر اصلی فیلم) نشست نقد و بررسی برگزار شود.

وی ادامه داد: هنگامی که می‌خواستیم وارد سالن شویم جمعیتی نزدیک به ۵۰ الی ۶۰ نفر در جلوی در سینما تجمع کرده بودند و با عصبانیت تمام علیه فیلم و خانم معتمدآریا شعار می‌دادند و خواستار خروج ما از شهر بودند. به همین دلیل ما مجبور شدیم از درب پشتی سالن سینما وارد سینما شویم.

وی ادامه داد: زمانی که این گروه خودسر متوجه شدند ما قصد ورود به سالن را داریم؛ به ما حمله کردند و الفاظ به شدت زشت و نادرستی به ما گفتند. آنها به من و خانم معتمدآریا ناسزاهایی می‌گفتند که تاکنون نشنیده‌ بودم اما با کمک نیروی انتظامی سرانجام توانستیم وارد سالن شویم.

ابراهیم‌پور ادامه داد: بعد از نمایش فیلم؛ جلسه نقد و بررسی برگزار شد اما در زمان برگزاری باوجود آنکه جمعیت زیادی در داخل سالن مشتاقانه حضور پیدا کرده ‌بودند، گروه زیادی نیز در بیرون سالن با صدای بلند فحاشی می‌کردند و به شدت تلاش داشتند داخل سالن شده و نظم جلسه را به‌هم بریزند که با درایت نیروی انتظامی و مدیریت آن‌ها این امر رخ نداد.

کارگردان یحیی سکوت نکرد با اشاره به اینکه خطاب بیشتر سخنان معترضین معتمدآریا بود، گفت: فاطمه معتمدآریا پیشنهاد کرد بعد از پایان جلسه نقد و بررسی فیلم؛ سالن تخلیه شود و گروه معترض به داخل سالن بیایند و رودرو با هم گفت‌وگو کنند و وی پاسخ سوالات آن‌ها را بدهد. باوجود آنکه نیروی انتظامی این پیشنهاد را پذیرفت و اعلام کرد که آماده همکاری است؛ گروه معترض پیشنهاد را نپذیرفتند و به اعتراضات خود ادامه داد.

ابراهیم‌پور ادامه داد: بعد از پایان جلسه ما به سختی با همکاری نیروی انتظامی از سالن خارج شدیم و به سرعت به سمت ماشین‌های خود حرکت کردیم. در هنگامی که سوار اتومبیل شده بودیم بازهم دو نفر روی سقف ماشین آمده و قصد داشتند با شکستن شیشه‌ها وارد خودرو شوند که نیروی انتظامی مانع آن‌ها شد. همچنین زمانی که درحال حرکت بودیم تعدادی موتورسوار ما را تعقیب می‌کردند ولی نتوانستند به ما دسترسی پیدا کنند.

وی ادامه داد: صدای جیغ، فریاد و فحاشی معترضان در طول برگزاری نشست و همچنین بعد از آن کاملا به گوش می‌رسید.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان کاشان درباره اتفاق پیش آمده برای این گروه از هنرمندان سینما به ایلنا گفت: در سومین جلسه سینمای هنروتجربه کاشان برای نقد فیلم "یحیی سکوت نکرد" کارگران این فیلم مجوز حضور در نشست را داشت. ایشان به همراه خانم فاطمه معتمدآریا (بازیگر فیلم) در جلسه حاضر شده بود.

مصطفی جوادی‌مقدم ادامه داد: وقتی گروهی از معترضان به حضور فاطمه معتمدآریا در جلسه درخواست مناظره را مطرح کردند؛ مقرر شد پس از پایان نقد و بررسی فیلم؛ مناظره برگزار شود اما در پایان جلسه؛ معترضان حاضر به مناظره و گفتگو نشدند.

وی با اشاره به اینکه خانم معتمدآریا بدون هماهنگی مقامات شهری در این جلسه حضور یافته بود و تنها کارگران برای حضور در جلسه مجوز داشته است؛ گفت: نماینده ولی فقیه، امام جمعه کاشان، شورای فرهنگ عمومی شهرستان کاشان و سایر ارگان‌ها با حضور خانم معتمدآریا در نشست مخالف بودند؛ با این وجود ایشان در جلسه حضور یافته بود.

رئیس‌ اداره ارشاد شهرستان کاشان درحالی این موضوع را مطرح می‌کند که کارشناسان و خبرگان سینما معتقدند نمایش و نقد و بررسی فیلم "یحیی سکوت نکرد" مجوزهای لازم را در شهر کاشان داشته و هیچ نیازی به دریافت مجوز برای تک تک افراد حاضر در این نشست نبوده است.

 

در ادمه این اعتراضات تجمعاتی در مقابل فرمانداری و مسجد مسجد حضرت قائم برگزار شد. سایت رسا نیوز   در مورد صحبت های آیت الله نمازی با تیتر کاشان تحمل برگزاری مجالس لهو و لعب را ندارد/ واقعه تلخ روز گذشته در کاشان ذائقه حزب‌اللهی‌ها را تلخ کرد نوشت:

واقعه تلخ روز گذشته در شهرستان کاشان ذائقه حزب اللهی‌ها را تلخ کرد و من خیلی غصه خوردم و متأسف شدم که چرا در این شهر حساب و کتابی و انسجامی وجود ندارد.

 

آیت الله نمازی در تشریح واقعه تلخ روز گذشته شهرستان کاشان گفت: یک تک آدم که سمتی هم ندارد، در یک گوشه ای از یک نهادی، از ارشاد اسلامی تهران درخواست می‌کند تا یک بازیگر و هنرپیشه زنی را به کاشان اعزام شود.

 

وی افزود: حالا همه مشکلات حل شده و تنها کمبودش این بوده که یک خانم که نمی خواهم بگویم کی بوده ولی وضعیت اش خوب نبوده را به کاشان دعوت می‌کنند.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: بعد از این که درباره این موضع تذکر دادم به ما اعلام شد برنامه لغو شده است و  شنبه شب همین هفته نیز در جلسه شورای فرهنگ عمومی کاشان که با حضور مسؤولان و اداره ارشاد و نهادهای دیگر شهرستان برگزار شد این بحث باردیگر مطرح شد و به ما اطمینان دادند جای نگرانی نیست و این برنامه لغو شده و من نیز خیالم راحت شد.

 

وی افزود: اما یکشنبه بعد از ظهر روز گذشته نزدیک غروب اعلام کردند این خانم با یک گروه محافظ که برایش حفاظت گذاشته بودند تا بچه حزب‌اللهی با آنها برخوردی نداشته باشند وارد کاشان شده است و وضعیت ظاهری این خانم به قدری بد بوده که موقع ورودش به خیابان، برق خیابان را قطع می‌کنند تا کسی او را نبیند، و یک گروه هم اطراف این خانم او را به سالن محل برگزاری مراسم هدایت می‌کنند.

آیت الله نمازی با اظهار تأسف از این که برخی از نهادهای مسؤول اعلام کرده بودند چون ایشان مجوز دارد کسی مزاحم او نشود گفت: خانم های حزب اللهی و محجبه و بچه حزب اللهی ها که از قبل برای بررسی اوضاع در سالن حاضر شده بودند، از سوی مأموران به زور از محل برگزاری مراسم بیرون می کنند و حتی برخی از خانم های چادری را برخی افراد بغل کردند و بیرون انداختند که پای یکی از خانم ها آسیب دیده است. 

آیت الله نمازی در ادامه گفت:

امروز استاندار استان اصفهان که برای جلسه شورای اداری به کاشان آمده بود به دلیل عدم شرکت من در جلسه شورای اداری، استاندار اصفهان در پایان جلسه شورای اداری آمدند دفتر و من به ایشان گلایه کردم که این کشور و این شهرستان بر پایه خون دویست هزار جوان شهید و رشید پایه گذاری شده است چرا باید شاهد چنین اقدامات و حرکت هایی باشیم. 

 

سایت اصول گرای رسا در بخشی دیگری از صحیت ها و اعتراض مردم در مسجد حضرت قائم (ع) نوشت : 

آیت الله نمازی با توصیه به مسؤولان شهرستان از آنها خواست برنامه روز گذشته در کاشان را با کمال قوت و قدرت بررسی و افرادی را که در ضرب و شتم و اهانت به مردم و خانم های مذهبی و چادری و بچه ها حزب اللهی ها نقش داشتند مجازات شوند.

 

توصیه اکید نماینده ولی فقیه در کاشان به مسؤولان شهرستان به رسیدگی به پرونده حادثه روز گذشته کاشان  

وی افزود: چه آنهایی در شهرستان و چه آنهایی که درتهران و اصفهان هستند باید بدانند، کاشان به دلیل جایگاهی که درطول تاریخ تشیع داشته تحمل برگزاری مجالس لهو و لعب را ندارد.

 

نماینده ولی فقیه در کاشان گفت: توصیه اکید من به مسوؤلان شهرستان این است که این پرونده را با قوت رسیدگی کنند و گزارش کار را به مردم بدهند و در صورت تکرار چنین اقداماتی ما با قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

 

شایان ذکر است، حاضران در جلسه تفسیر قرآن امشب آیت الله نمازی با فریاد الله اکبر و مرگ بر منافق و تکلیف مسؤولینی را که فرش قرمز پهن کردند را روشن کنید، حمایت خود را از نماینده ولی فقیه در کاشان اعلام کردند و در پایان طوماری را که در محکومیت حضور این هنرپیشه کشف حجاب در کاشان بود را امضاء کردند.

 

نظرهای منتشرشده

جوان
۳ سال پیش
واقعآمتاسفم واسه زنی که کشف حجاب کرده وباهزاردب دبه وکب کبه میخوادکسب شهرت کنه اونم توی یه شهرستان شهیدپرور چنان قشون محافظی دنبال خودش راه انداخته بودکه بیاوببین مراسم هم باسوت وکف مختلط بایدمیبودین ومیدیدیدکه شده بودلاس وگاس
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سهيلا
۳ سال پیش
اين آقاي آيت الله محترم كه دم ازشهداي عزيزمون ميزنند يادشون رفته شهدا رفتند كه به يك خانوم حالا باهرعقيده اي توي خيابوناي ايران حمله نشه اونوقت خودش مردم تحريك ميكنه!؟عجيبه واقعاً.تروريست شاخ ودم نداره.كسي كه به روح وجان ديگري توهين كنه هم ميشه تروريست.اينها افكار داعش گونس.يعني هركي اخلاقش باما جور نيست درهم بكوبيم !شرم آوره.متاسفم براي هنرمندعزيزمون
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
بیوک
۳ سال پیش
من اهل آذربایجانم . اگه خانم آریا واقعاً کشف حجاب کرده، جایی در بین ما آذری ها هم ندارد! غیرت ما از اهل کاشان کمتر نیست! ما در هر قیامی شاخص بوده ایم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
علیرضا
۳ سال پیش
اگر واقعاً اهل منطق هستید این را هم درج کنید: سری به دیگر سایت ها هم بزنید! وقتی مردم یک شهر از خانم معتمد آریا رسماً خواسته اند که به شهرشان نیاید!( نامۀ ریس ارشاد کاشان در سایت ها درج شده) چون خانم آریا کشف حجاب کرده و خلاصه از ایشون خوش شان نمی آمده، حالاً ایشان باید باز لجبازی و بادی گارد بیاید؟ سینما عرصۀ تقابل فرهنگ ها است یا احترام به فرهنگ ها؟ احترام به فرهنگ مذهبی یک منطقه ایجاب می کرده که ایشان نیاید.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
shadi
۳ سال پیش
چقدر جالبه منطق اینا پس بفرمایید همه ی اقلیت های مذهبی از مسیحی و کلیمی وزرتشتی تا دین هایی رو که اصلا نمیشناسیم از کشور بیرون کنیم پون به راه و روش ما نیستن.هم وطنان مثلا منطقی مهم این نیست که دین چیه مهم اینه که همه ایرانی هستیم..اسلام سال ها بعد از شکل گیری ایران وارد این سرزمین شده.بریم خداروشکر کنیم که شما انسان های بی منطق وخشک مذهب اون زمان نبودید وگرنه نسل ایرانیا همون ابتدای شکل گیری منقرض میشد.چطور کشف حجاب اون خانوم بی عفتیه ولی حرفای رکیک وزننده شما اونم با صدای بلند به یک بانو بی عفتی نیست.همین شماها با افرط وتفریط باعث دین گریزی میشین.من خودم پایبند به اعتقادات شیعه ام وتا الانم تا جایی که تونستم به وظایفم عمل کردم.ولی هیچ وقت کسی رو به خاطر نداشتن اعتقادات سرزنش نکردم.سالهاست که من وامثال من با آدمایی مثل شما سرو کله میزنیم.متاسفم هیچ چیز توی ایران تغییر نمیکنه تا زمانی که شماها اسم یه ایرانی رو اینور واونور میبرین.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
داوید
۳ سال پیش
حالا تمام مشکلات مردم کاشان شده حضور این هنرمند بزرگ در این شهر ؟ مشکلات مردم وتجب تر از این ماجراست لطفا به اونا برسید مسئولتن شهر کاشان
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
جعفر
۳ سال پیش
باید در فرودگاه جده برق را قطع می کردند
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
فرهاد
۳ سال پیش
دوباره نزدیک انتخابات شد و جناح بندی ها پر رنگتر از قبل. دوباره مردم تقسیم می شوند به خوب ها و بدها، مومن و منافق، با حجاب و بد حجاب و ... چرا ما کشورهای جهان سومی نمی تونیم با عقاید و نظرات مخالف کنار هم زندگی کنیم؟ هر گروهی سعی داره بگه من درستم و دیگران نادرست. این وسط هم کسی ضرر نمی کنه جز خود مردم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ghazale
۳ سال پیش
خانم معتمد آریابا این همه جایزه بین المللی مسلما پیشنهادات زیادی از خارج کشور داره ولی با عشق تو کشورش مونده اینه جوابش؟؟؟
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مهتاب عیوضی
۳ سال پیش
بررق خیابون و قطع کردن؟؟ .....
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سارا
۳ سال پیش
هیچ کجای دنیا شخصیت و حرمت یک انسان مورد اهانت قرارنمیگیره انسان چه مومن چه غیر مومن حرمت داره نزد خداوند و تنها خداست که انسان رو در آخر قضاوت خواهد کرد حرمت و کرامت این بانوی هنرمند ایرانی در نزد خداوند و دوستاران ایشون همواره محفوظ است و چیزی از بازیهای درخشان ایشون کم نمیکنه تو این وضعیت بد فیلمهای ایرانی و بازیگران ضعیف و کارگردانیهای ضعیف و سناریوهای افتضاححححححح ایشون از معدود بازیگرانی است که فیلمهاشو نگاه میکنم مجالس لهو و لعب کدوم است؟؟؟؟؟؟ جلسه نقد فیلم و با دیسکو و پارتی اشتباه گرفتین!!!!! شما که با سینما موافق نبودید چرا درش رو گل نمیگیرید خیال همه راحت شه چون صنعت سینما کلاااااا غربیه نه ایرانی و ... از بیخ غربیه مثل کت و شلوار آقایون که میپوشن. کت و شلوار هم غربیه اگه بده چرا میپوشید؟؟؟؟؟؟؟
خطر لو رفتن داستان
پاسخ