اصغر فرهادی: در جشنواره‌های خارجی هم که رفته‌ام تا به حال این را ندیده‌ام که فیلمی را در میان نمایش «هو» کنند

اصغر فرهادی امروز در کاخ جشنواره صحبت‌هایی درباره جشنواره فجر سی و دوم، کسانی که از به سبک او فیلم می‌سازند، نحوه اعتراض به یک فیلم در حین نمایش و علاقه‌اش به ساخت فیلم بعدی‌اش در ایران گفت.

اصغر فرهادی: در جشنواره‌های خارجی هم که رفته‌ام تا به حال این را ندیده‌ام که فیلمی را در میان نمایش «هو» کنند

به گزارش سلام سینما اصغر فرهادی امروز با رفتن به کاخ جشنواره به تماشای فیلم خانه پدری نشست، پس از این فیلم این کارگردان صحبت‌هایی در خصوص جشنواره امسال انجام داده که این صحبت‌ها به نقل از خبرگزاری تسنیم در ادامه آمده است: در طی برگزاری جشنواره در ایران نبودم فقط در روز اول سری به بازار فیلم زدم و رفتم. امروز هم که آمدم تنها فیلمی که دیدم همین فیلم خانه پدری است.

 

فرهادی در پاسخ به سوالی مبنی به اینکه از طریق مطبوعات سینمایی نیز مطلع نشده که چه فیلم هایی در جشنواره به نمایش درآمده و با استقبال روبرو شده، گفت: مطبوعات سینمایی خیلی منبع خوبی برای کسب اطلاع بنده نیستند و باید سر فرصت و با آرامش فیلم ها را نگاه کنم و ترجیح می‌دهم که قبل از تماشای فیلم ها چیزی درباره آن ها نخوانم.

 

فرهادی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ارزیابی او از فضای جشنواره امسال چیست، گفت: جشنواره امسال از این جهت که کارگردان هایی از نسل های مختلف در آن حضور دارند، حائز اهمیت است و ویژگی دیگر آن این است که پس از یک دوره سخت و بسته ای که در فضای سینما وجود داشت امروز شاهد شور و اشتیاق دیگری در فضای سینما هستیم.

 

کارگردان فیلم «گذشته» در واکنش به این سخن که گفته می شود برخی فیلمسازان راه او را ادامه می دهند، گفت: من چون فیلم‌هایی که این دوستان مثال می زنند را ندیده ام نمی توانم درباره آن نظر قطعی بدهم اما فکر می کنم اگر فیلمی که قصه گو باشد و درامی در آن مطرح باشد، یا معمایی در آن طرح شده است سریع این اتهام را بزنیم که مسیر سینمای فرهادی را در پیش گرفته است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه از آنجایی که این فیلم‌های را ندیده‌ام نمی‌توانم قضاوت کنم که این فیلم‌ها چقدر به فیلم‌های من نزدیک هستند، گفت: ولی این را می‌توانم بگویم که هر فیلمی که قصه گو بود، حالت معمایی داشت و پایانی شبیه فیلم های من داشت نمی توان گفت که کلیت نگاه این فیلمساز شبیه نگاه من است و به نظرم این رفتار و قضاوت نوعی بی انصافی در حق زحمتی است که آن فیلمسازها می کشند.

 

فرهادی درباره فیلم جدید خود خاطرنشان کرد: خیلی دلم می‌خواهد که فیلم بعدی‌ام در ایران باشد اما قراردادی از قبل درباره فیلم جدیدم دارم که فضای آن در خارج از کشور و در اروپا می‌گذرد. تلاش من این است که زمانی پیدا کنم و بعد از آن برگردم به ایران و هیچ زمانی این تقسیم بندی برای داخل و خارج ایران را در دستور کار خود قرار نمی‌دهم. هر قصه ای که به نظرم بیاید که احساس کنم قصه خوبی است و آن را دوست دارم برای ساخت آن اقدام می‌کنم. میل قلبی من این است که در ایران کار کنم.

 

کارگردان فیلم «جدایی نادر از سیمین» در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه بعضی اوقات تماشاگران در واکنش به کیفیت یک فیلم اقدام به دست زدن در سالن می‌کنند و این موجب ناراحتی و اعتراض برخی فیلمسازان شده است، گفت: فرق می‌کند تشویق باشد یا تنبیه. ممکن است فیلمی را تعداد زیادی از تماشاچی‌ها دوست نداشته باشند ولی تعداد کمی از آن‌ها به آن علاقه داشته باشند. به نظر من این اقدامات می‌تواند مزاحمتی برای آنان باشد. ما همگی از یک زاویه یک فیلم را نگاه نمی کنیم. ممکن است هر فردی در هر فیلمی موضوعی پیدا کند که به او نزدیک باشد و بقیه افراد ممکن است از آن متنفر باشند، اما به نظرم به احترام آن یک نفر باید در اعتراض به آن فیلم بنویسیم یا نهایتاً سالن را ترک کنیم. البته نمی‌شود این انتظار را هم داشت که در سالن نمایش همه چیز گل و بلبل باشد.

 

فرهادی ادامه داد: چه بسا در لحظه‌ای یک تماشاگر به یک فیلم با لحن تنبیه بخندد اما لحظاتی جلوتر و درست در همان فیلم پاسخ خود را بگیرد و آن زمان خیلی دیر است که بخواهد خنده خود را پس بگیرد. به نظرم رفتار منطقی این است که اجازه دهیم فیلم تمام شود و بعد تماشاگر آن زمان آزاد است که به فیلم بتازد و ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که او قضاوت مورد پسند مار داشته باشد. در جشنواره‌های خارجی هم که رفته‌ام تا به حال این را ندیده‌ام که فیلمی را در میان نمایش «هو» کنند شاید در گذشته این کار شده باشد اما امروز زیادی بزرگ شده است. این اخلاقی نیست که ما بخواهیم به عنوان یک ارزش به آن تکیه کنیم. فیلمساز و گروهش در شرایط فعلی فیلم می‌سازند و نباید آن‌ها از این رفتار آزرده شوند.

 

فرهادی خاطرنشان کرد: در هیچ کجای دنیا، سینمایی که مخصوص رسانه‌ها و منتقدین است گروه سازنده فیلم اجازه ندارند در آن حضور پیدا کنند من تا به حال ندیدم که فیلمم را با منتقدان ببینم. این یعنی اینکه من نباید باشم تا آن‌ها احساس آزادی کنند تا در قضاوت خود راحت باشند. در این جشنواره شاید به حضور همزمان منتقدین و مردم و فیلمسازان این مشکلات پیش می‌آید. یعنی دست و پای همدیگر را به نوعی می بندند. بهتر است از سال آینده این روند تغییر کند و گروه سازنده فیلم در سینمای منتقدان که نگاه دقیق‌تری دارند نباشد و جلسه نقد و بررسی هم با تأخیر بیشتری برگزار شود.عده‌ای دوست دارند بعد از مرور درباره فیلم بعد درباره آن قضاوت‌ها را بشنوند و به نقد آن بپردازند.

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین مطالب