ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

یادداشت کارگردان فیلم تحسین شده "عصبانی نیستم" قبل از آغاز جشنواره: «برداشتی آزاد از ایران امروز»

۸ سال پیش

رضا درمیشیان قبل از آغاز جشنواره در یادداشتی در مجله «فیلم‌نگار» نوشت: در صفحه اول فیلمنامه «عصبانی نیستم!» جمله ای نوشته ام که نمی دانم تا زمان نمایش آن در ابتدای فیلم خواهد ماند یا نه ! و آن این است : «برداشتی آزاد از ایران امروز». و البته تاریخ هم داده ام: «اردیبهشت 1392» .
در نگارش و پرداخت لحظه لحظه فیلم نامه «عصبانی نیستم !» به واقع گرایی وفادار ماندم برای آن چه که برای خود به عنوان وظیفه و تکلیف می دانم و آن «تعهد اجتماعی» است.
ای کاش همچون سوگندنامه بقراط برای پزشکان ، قسم نامه ای هم بود برای فیلمنامه نویسان و سینماگران اجتماعی تا من سوگند می خوردم که صحنه ای از فیلم نامه «عصبانی نیستم!» نیست که از روی دغدغه و واقع گرایی ننوشته باشم.
داستان «عصبانی نیستم!» را روی کلان شهری بنا کرده ام که ذرات سرب معلق در هوایش را هر روز استشمام می کنیم ولی عاشقانه دوستش داریم. قهرمان قصه ام کسی نیست جز خودمان. من، شما یا فرزندان شما. درد قهرمانم چیزی نیست جز آنچه همه مان لمس کرده ایم. آدم هایی را با قهرمان قصه ام درگیر ساخته ام که تک تک شان را می شناسید یا از آن ها بسیار شنیده اید و چه حیف که واقعیت تلخ است تا «عصبانی نیستم!» تلخ باشد. اما در این تلخی قهرمان من به اعتقادات و میهنش وفادار است. با شریط و روزگار می جنگد اما ذره ای دست از آرمانش برنمی دارد.
در عنوان بندی آغاز «عصبانی نیستم!» درست بعد از «به نام آرامش دهنده قلب ها» جمله دیگری هم هست که باز نمی دانم تا زمان نمایش فیلم اجازه دارم در ابتدای فیلمم داشته باشم یا نه و آن این است: « پیشکش به[...] ».
من این فیلم را پیشکش کرده ام. باشد که قبول واقع شود و بخشی از دین خود را به جامعه ام ادا کرده باشم.

نظرهای منتشرشده