ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

صف های دوست داشتنی جشنواره

۸ سال پیش

فرید مسجدی- صف‌های طولانی، سرمای هوا، دو ساعت انتظار برای دیدن فیلمی حداکثر دو ساعتی، رفت و آمد بین سینماها و هزینه‌هایش، همه از نشانه‌های زیبای جشنواره‌ی سینمایی است. مردم با این همه مشکلات اقتصادی، آلودگی‌های هوا، مریضی‌ها، به سینمای می‌آیند تا از واقعیت به معنای وقوع، به مجاز و خیالی برسند.

نمی‌دانید چقدر این صف‌های جشنواره دوست داشتنی هستند. از جنس همان علاقه آلفردوی سینما پارادیزو است. همان احساسی که با همه ناخوشی احوال جسمی و اقتصادی، بازهم او را به اتاق آپارات می‌برد.

این علاقه اما در جشنواره جنبه‌هایی فارغ از خود فیلم دارد. اولین لذتی که بالاتر از فیلم به مشتاق سینما داده می‌شود، در صف‌های سینمایی رخ می‌دهد. آنجا که سلایق متفاوت باهم به بحث می‌پردازند. آنجا که می‌توانی حرف‌هایی را بشنوی که جاهای دیگر نیست. آنجا می‌توانی همه تضادها را در کنار هم ببینی. از عشاق کیمیایی تا علاقه‌مندان سینمای منسوب به روشنفکری، از عشاقی که در دنیای فیلم زندگی می‌کنند، روزی قیصر می‌شوند، روزی هامون، روزی نادر، تا افرادی که یک دقیقه از تیتراژ نگذشته در ذهنشان شروع به حلاجی فیلم می‌کنند.

دومین علاقه، شوری است که از در کنارهم بودن منتسبین به سینما و مخاطبان ایجاد می‌شود. حسی نزدیک‌تر. حتی می‌توانی گهگاه کارگردان یا بازیگری را در اکران فیلمش ببینی و از وی سوال هم بپرسی.

همه این‌ها دنیای سینما را در جشنواره وسیع‌تر می‌کند. اما این همه شور مخاطبین مرهون شرایطی است تا تبدیل به شیرینی جشنواره شود. ابتدا آنکه برنامه‌ریزی‌ها از سوی مسئولین درست باشد که امیدواریم. در ثانی اینکه فیلم‌ها خوب باشند. بتوانند تماشاچی را با این همه امید به دنیای خود وارد کنند و تو بفهمی آنچه که روایت می‌کنند. تو در تصاویر و شخصیت‌هایش خود را ببینی. با آنکه دو سال بود که تعداد فیلم‌های خوب بسیار کم شده بود، اما امسال اسم‌های بزرگی هستند که ما را امیدوار می‌کنند. از نسل جوانی همچون هومن سیدی که استعداد خود را در فیلم آفریقا نشان داده ، تا با تجربه‌هایی همچون کیمیایی و مهرجویی هستند. و نسل اولی‌های کارگردانی که پر از شور و شوق هستند.

امید داریم که گرمی زیبایی تصاویر، سردی این روزها را از ما بگیرد و بگذارد صف‌ها پر از بحث‌ در نقد داستان‌ها و فیلم‌ها باشد...  

 

نظرهای منتشرشده