ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

روح الله حجازی : بدون شک اصغر فرهادی بر سینمای ایران تاثیر گذاشته اما من فیلم خود را می سازم+عکس های نشست خبری «زندگش مشترک آقای محمودی و بانو»

۸ سال پیش

به گزارش سلام سینما به نقل از ایسنا، در نشست پرسش و پاسخ این فیلم به جز حمید فرخ‌نژاد که به دلیل فیلمبرداری در یک پروژه دیگر نتوانسته بود حضور داشته باشد، ترانه علیدوستی، هنگامه قاضیانی، پیمان قاسم‌خانی، ترلان پروانه (بازیگران فیلم)، مهدی داوری تهیه‌کننده، روح‌الله حجازی کارگردان، هومن بهمنش مدیر فیلمبرداری، علی طالب‌آبادی فیلمنامه‌نویس، سپیده عبدالوهاب تدوینگر و وحید مقدسی صدابردار حضور داشتند.

 

روح‌الله حجازی در بخش ابتدای سخنانش گفت: آنطور که شنیدم برخلاف رویه سال قبل کارت‌های زیادی صادر نشده است. البته توقع داشتم که در هنگام نمایش این فیلم شرایط همانند فیلم «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» باشد که عده بسیاری روی زمین بنشینند اما امروز اینطور نبود و به نظرم اتفاق خوبی افتاده است.

 

وی ادامه داد: این فیلم در بخش سودای سیمرغ قرار نگرفت و به دلیل منع آیین‌نامه‌ای که قبلا در فستیوال‌های خارجی وجود داشته به همراه فیلم آقای عیاری، لفظ خارج از مسابقه برای آن در نظر گرفتند.

 

کارگردان فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» توضیح داد: به من اعلام شد که بخش خارج از مسابقه به این معنی است که هیات انتخاب فیلم را انتخاب کرده و فقط به دلیل منع آیین‌نامه‌ای امکان حضور در بخش مسابقه را ندارد. با این حال در دو بخش دیگر از جمله بخش بین‌الملل پذیرفته شده است و طبق بررسی‌هایی که داشتم، «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» تنها فیلمی است که بیشترین اکران را در سینماهای مردمی دارد چون در سه بخش حضور دارد.

 

 نشست خبری زندگی مشترک آقا محمودی و بانو

 

در ادامه‌ی این نشست مهدی داودی تهیه‌کننده در پاسخ به اینکه چرا فیلم را برای جشنواره امسال نگه داشته و آن را اکران عمومی نکرده است، با تشکر از کسانی که یک سال را تحمل کردند تا این فیلم را ببینند، گفت: معتقد بودم این فیلم نیاز امروز جامعه است و عبور از سنت به مدرنیته لوازمی را احتیاج دارد که باید به آن توجه شود.

 

وی همچنین تاکید کرد: با وجود ایرادهایی که مدیران قبلی بر پروانه نمایش گرفته بودند، این فیلم بدون هیچ ممیزی و حذف یک دقیقه یا دیالوگی پروانه نمایش گرفته است.

 

 نشست خبری زندگی مشترک آقا محمودی و بانو

 

روح‌الله حجازی هم درباره ایراداتی که مانع از نمایش دادن فیلم شده بود، توضیح داد: امروز حال همه ما خوب است و بهتر است به گذشته فکر نکنیم، چون من یک سال حال خوبی نداشتم و الان هم اگر دوستانی اصرار دارند مطالبی را از گذشته مطرح کنند که در کانون توجه قرار گیرند من ترجیح می‌دهم از آن بگذرم.

 

کارگردان فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» در پاسخ به اینکه آیا مسیر فیلم‌سازی شما تاثیر گرفته از اصغر فرهادی است، اظهار کرد: این مساله را منتقدان باید بگویند، بدون شک اصغر فرهادی جایگاه ویژه‌ای در سینمای ایران دارد ولی من ترجیح دادم فیلم خود را بسازم، اگر هم گفته‌ام که اگر بخواهیم اینطور محدودیت قائل شویم پیش‌تر خانم بنی‌اعتماد، آقای مهرجویی و فیلمسازان دیگر آثار شاخصی داشته‌اند.

 

وی در عین حال گفت: بدون شک اصغر فرهادی بر سینمای ایران تاثیر گذاشته و اینکه سینمای اجتماعی ایران را جهانی کرده جای تقدیر دارد اما هر کس فیلم خود را می‌سازد.

 

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست که منتقد حاضر در آن کیوان کثیریان بود، هر کدام از بازیگران فیلم درباره نقش خود و همکاری با روح‌الله حجازی مطالبی را مطرح کردند.

ترانه علیدوستی هنگامه قاضیانی

هنگامه قاضیانی (بازیگر) گفت: رابطه دوستانه در میان گروه سازنده‌ی فیلم باعث شده بود که همه به شکل خانواده باشند و در عین حال مدیریت خوب روح‌الله حجازی به عنوان کارگردان که به طور یکدست با همه برخورد می‌کرد در خوب بودن بازی‌ها تاثیر داشت.

 

ترانه علیدوستی هم با بیان اینکه نقش ساناز در این فیلم روی کاغذ نقشی بود که می‌توانست سوءتفاهم‌برانگیز باشد، اظهار کرد: من این نقش را خیلی دوست داشتم و خوشحالم که بالاخره این فیلم را با هم هم دیدیم.

 

ترانه علیدوستی نشست خبری زندگی مشترک اقا محمودی و بانو

 

پیمان قاسم‌خانی دیگر بازیگر این فیلم هم با ابراز خوشحالی از تماشای فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» در جمع اهالی رسانه و منتقدان، گفت: انگیزه من در پذیرش این نقش در قدم اول بازیگران آن بودند که پیشنهاد همکاری در این فیلم را قبول کرده بودند و من به انتخاب آنها ایمان داشتم.

 

پیمان قاسم خانی در زندگی مشترک آقای محمودی و بانو

 

وی همچنین با اشاره به طالب‌آبادی نویسنده این فیلم که پس از همکاری با او آشنایی پیدا کرده است، گفت: امیدوارم بتوانم او را کنار بزنم و برای روح‌الله فیلمنامه بنویسم.

 

ترلان پروانه دیگر بازیگر فیلم هم با اشاره به اینکه گروه سازنده این فیلم زحمت بسیاری کشیده است، گفت: مردم توقع‌شان بالا رفته و سینمای ما فیلم‌هایی مثل زندگی «مشترک آقای محمودی و بانو» را بیشتر می‌طلبد.

 

به گزارش ایسنا، طالب‌آبادی فیلمنامه‌نویس این فیلم هم با ابراز خوشحالی از اینکه واکنش تماشاچیان در حین تماشای فیلم همانگونه بوده که انتظار داشته است، بیان کرد: بعد از اینکه فیلم «آقا و خانم میم» را با روح‌الله حجازی کار کردیم یکسری حرف‌ها باقی ماند که آن را در این فیلم ادامه دادیم چون موضوع اصالت رفتار برای ما اهمیت زیادی داشت.

 

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست هومن بهمنش فیلمبردار این فیلم هم انتقاداتی را از اینکه معمولا عوامل حاضر در بخش فنی سینما دیده نمی‌شوند و برای مخاطب همیشه از باقی فیلم جدا هستند، گفت: برایم سوال است که آیا این اتفاق به دلیل موفقیت و کار خوب صدابردار و فیلمبردار است، یا اینکه مخاطبان به این بخش اهمیت کمتری می‌دهند.

 

وی با بیان اینکه در بسیاری از فیلم‌ها بخش فنی کاملا کنار گذاشته می‌شود، افزود: در سینما فقط سه حرفه کارگردانی، بازیگری و فیلمنامه‌نویسی تحلیل می‌شود و درباره آنها صحبت می‌کنند. اگرچه این دلیلی نمی‌شود که ما کار خود را نکنیم اما ما بازیکنان زمین خاکی هستیم که خیلی خودجوش رشد می‌کنیم و به زمین چمن می‌آییم. وقتی هم که در جام جهانی گل می‌زنیم همه می‌گویند این کجا بوده است.

 

صحبت‌های هومن بهمنش با تایید سپیده عبدالوهاب نیز مواجه شد و حجازی در این باره تاکید کرد: این گروه آنقدر خوب کار کرده‌اند که دیده نشده‌اند.

 

نشست خبری زندگی مشترک آقا محمودی و بانو

 

حجازی همچنین در بخشی از این نشست با تاکید بر اینکه یک کارگردان تجربه‌گراست، در پاسخ به اینکه آیا قرار است سه‌گانه‌ای را بسازد، گفت: همکاری با طالب‌آبادی را با این قصد شروع نکرده‌ام چون در حین ساخت «آقا و خانم میم»، سر و کله آقای محمودی پیدا شد و ممکن است سه‌گانه هم بشود.

 

نظرهای منتشرشده