ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

کارگردان «آشغال‌های دوست داشتنی»: تا آخرین لحظه به «تدبیر»،«امید» دارم

۸ سال پیش
کارگردان فیلم«آشغال های دوست داشتنی» که یکی از فیلم های توقیفی جشنواره فیلم فجر محسوب میشود از امیدواری خود برای اکران فیلم و حواشی فیلم صحبت کرد.

به گزارش سلام سینما به نقل از خبر آنلاین ، محسن امیریوسفی درباره‌ی آخرین وضعیت فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» و برخی حواشی مطرح‌شده، سرانجام سخن گفت. این فیلم که به دلیل موضوع آن، با حواشی زیادی روبرو شده است.

ملاحظات دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر همچنان نسبت به فیلم شما پابرجاست؟

بله ایشان همچنان نسبت به فیلم من ملاحظاتی دارند و این را به همه جشنواره هم تسری داده‌اند! البته می‌دانم آقای رضاداد امسال مسئولیت بسیار سنگینی بر عهده دارند و همزمان باید درگیر موضوعات سینمایی و حاشیه‌های غیرسینمایی باشند ولی شاید روشی بهتر از نشان ندادن رسمی فیلم به هیات انتخاب وجود داشت. آن هم در مورد فیلمی که خودشان اذعان دارند فیلمی پر زحمت، متفاوت و در عین حال پر بیننده هست.

با مسوولان غیر از مدیران جشنواره هم مذاکراتی داشته‌اید؟

چند جلسه گفت‌وگوی صمیمانه با جناب دکتر ایوبی و جناب آقای احسانی داشته‌ام که همگی شنونده صبور حرف‌های یکدیگر بودیم. من حساسیت‌های سازمان سینمائی و جشنواره فیلم فجر را دراین زمینه درک می‌کنم. هر چند بنا بر وظیفه تهیه‌کنندگی، نماینده گروهی از بهترین عوامل سینمای ایران هستم که هرکدام متفاوت‌ترین و تحسین برانگیزترین کار سینمایی خود را در طول یک‌سال و نیم تولید در فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» انجام دادند و باید تلاش کنم حاصل زحمت‌شان توسط مردم دیده شود.

چند نمایش محدود هم برای طیف‌های مختلف مطبوعاتی و فکری جامعه داشتم که برای من نمایش‌هایی فراموش نشدنی بود. سعی کردم همانطور که در فیلم تلاش شده، گفت‌وگو و همدلی بین همه اقشار به وجود آید. بیرون از فیلم هم این فضا وجود داشته باشد و خوشبختانه نظرات سودمند آنها انرژی زیادی به من داد.

آیا شایعاتی مبنی بر حذف سکانس‌هایی از فیلم "آشغال‌های دوست داشتنی" برای نمایش عمومی صحت دارد؟

اصلاً صحت ندارد. در یکی از پرتعدادترین نمایش‌های چالش‌برانگیز فیلم، جذاب‌ترین نکته این بود که در کل زمان بحث و گفت‌وگوی جدی، ارائه نظرات مختلف در فضائی صمیمانه، صادقانه و برادرانه پیش رفت که برای من تجربه‌ای بسیار دلپذیر بود و هیچ کس در مورد حذف پلان یا صحنه‌ای صحبتی نداشت و بحث‌های مفیدتری انجام شد.

فیلم را از بنیاد فارابی خریدید؛ در این زمینه خبرهایی منتشر شده که پول آن را برای خرید از فارابی، فردی به نام بابک رنجانی پرداخته است،نظرتان درباره‌ی این شایعات چیست؟

یک روز از برادر حاتم طائی پرسیدند: نام برادرت در تاریخ ماند ولی تو فراموش می‌شوی! برادر حاتم فکری کرد و به مسجدالحرام رفت و در آن مکان مقدس نجاست کرد! وقتی علت را پرسیدند، گفت: حال تا جهان هست، همگان نام برادر حاتم طائی را به خاطر خواهند داشت که تنها کسی بود که این پلیدی را در خانه خدا انجام داد! متاسفانه بعضی افراد انگشت‌شمار هم هنوز هستند که تمایلی ندارند مثل همه اهالی مطبوعات و حاتم طائی‌وار بخشنده نظرات موافق یا مخالف خود در مورد یک موضوع باشند و سعی دارند بلاتشبیه مثل برادر حاتم طائی باشند و اسمشان را در تاریخ سینمای ایران این‌گونه بگذارند! من برای نشان دادن میزان کذب بودن مطلب نوشته شده، کلمه مناسبی را در فرهنگ دهخدا پیدا نکردم! و فقط می‌توانم بگویم آنچه در این مطالب در مورد فیلم "آشغال‌های دوست داشتنی" و من گفته شده، کذب محض و دروغ‌پردازی وقیحانه‌ای است که برای منحرف کردن اذهان عمومی گفته شده و برای احقاق حق خود و اعاده حیثیت، شکایت از نویسنده و مسئولین این سایت خاص در دست انجام است.

هنوز امیدوارید که مشکلات فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» برای نمایش در جشنواره‌ی فجر حل شود؟

در فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» یکی از شخصیت‌ها به مادر فیلم می‌گوید: این امید لعنتی هیچ‌وقت دست از سر ما برنمی‌داره! ولی بازهم می‌گویم ضمن تاکید بر حق فیلم برای دیده شدن، حساسیت‌های سازمان سینمایی و دبیر جشنواره را هم درک می‌کنم.

انتظار داشتید در دولت تدبیر و امید، فیلم‌تان این‌گونه برای نمایش به مشکل دچار شود؟

نه، ولی همیشه تا آخرین لحظه امید به تدبیر دارم!

حرف آخر؟

«آشغال‌های دوست داشتنی» فیلم یک جناح یا تفکر خاص نیست و متعلق به همه دیدگاه‌های جامعه امروز ایران است که زمان آن رسیده که در فضایی معتدل و آرام مشکلات‌شان را حل کنند. از تمام موافقین و مخالفین فیلم هم که در معدود نمایشها فیلم را دیدند، تشکر می‌کنم که مثل حاتم طائی نظرات مفید خودشان را سخاوتمندانه به من بخشیدند.

نظرهای منتشرشده