ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

سیستم پنج گزینه‌ای امسال برای بخش بهترین فیلم جشنواره فجر از نگاه مردم

۸ سال پیش

 به گزارش سلام سینما یکی از مهمترین جایزه‌های هر سال جشنواره فجر، جایزه بهترین فیلم مردمی است که نتیجه آن از طریق رای‌گیری در سینماهای نمایش دهنده فیلم توسط مردم بدست می‌آید. اما یکی از مشکلات این نوع رای‌گیری در سال‌های پیش، تعداد گزینه‌های موجود برای رای‌گیری بود. بدین ترتیب که تماشگران پس از دیدن فیلم، می‌بایست در برگه خود، یکی از گزینه‌های خوب، متوسط، ضعیف را انتخاب می‌کردند که به نوعی ضعف در انتقال نوع نگاه کاربران محسوب می‌شد و آن‌ها نمی‌توانستند بین یک فیلم خوب و یک فیلم عالی تمایزی قائل شوند.
اما فرهادی توحیدی، رییس و سخنگوی هیات مدیره‌ی خانه سینما در گفت‌و‌گویی با خبرنگار ایسنا از اصلاحیه برای این نوع رای‌گیری و شیوه پنج گیزینه‌ای خبر داد که بدین طریق آمار دقیق‌تری از نتایج بدست خواهد آمد. همچنین در ادامه‌ی دقیق‌تر کردن شیوه رای‌گیری سیمرغ مردمی، صندوق‌ها در 15 سینما مستقر خواهد شد و سانس‌هایی که رای گیری انجام می‌شود بین فیلم‌ها برابر خواهد بود تا شرایط رای‌گیری برای همه فیلم‌های بخش «سودای سیمرغ» یکسان باشد.

توحیدی خبر داد که پیش از برگزاری جشنواره‌ی فیلم فجر از همه‌ی صاحبان فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه دعوت به عمل خواهد آمد که از بین خودشان تعدادی نماینده برای نظارت بر روند رای گیری و شمارش آرا انتخاب بکنند.

او در پاسخ به اینکه گفته می‌شود قرار است آرای مردمی هر روز اعلام نشود تا نظرسنجی دقیق‌تر باشد؟ گفت: دوستان ما در ستاد اجرایی انتخاب فیلم مردمی، در حال تنظیم آیین‌نامه‌ای هستند که به زودی آن را در سایت خانه سینما منتشر می‌کنند که در آن چگونگی رای و اعلام نتایج هم آمده است، قصد داریم همه چیز شفاف و روشن باشد.

فرهاد توحیدی در پاسخ به اینکه آیا شیوه مکانیزه رای‌گیری شیوه بهتری نیست؟ توضیح داد: در ابتدای مذاکرات خانه سینما با دفتر جشنواره‌ی فجر پیشنهاد این بود که به شکل مکانیزه باشد اما گویا در مسیر اجرا‌، شرکتی که باید این نرم‌افزار را طراحی می‌کرد مذاکراتش با دفتر جشنواره به نتیجه نرسید. البته اطلاع خیلی دقیقی ندارم اما به طور کلی می‌دانم که به دلیل فنی و اداری، متاسفانه امسال هم نمی‌توانیم آرای مردمی را مکانیزه شمارش کنیم و فقط تغییراتی اعمال می‌کنیم تا رای گیری با صحت و سلامت اتفاق بیفتد اما امیدواریم از سال آینده دبیر جشنواره فجر مقدمات این قضیه را فراهم کند.

 

نظرهای منتشرشده