ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

داريوش فرهنگ: «شيار 143» را رضا داد به ليست سودادي سيمرغ اضافه كرد/ «چند مترمکعب عشق» غافلگيرم كرد

۸ سال پیش
داريوش فرهنگ از اعضاي هيئت انتخاب جشنواره فيلم فجر، ضمن توضيحاتي در مورد نحوه انتخاب فيلم ها و حواشي انتخاب فيلم ها سه فيلم «بلوک9، خروجی2»، «آشغال‌های دوست‌داشتنی»، «نقش نگار» را فيلم هاي رزرو بخش سوداي سيمرغ اعلام كرد.

به گزارش سلام سينما به نقل از خبرآنلاين،  داریوش فرهنگ در کنار علی معلم، مازیار میری، دکتر حسین کرمی، مجید رضابالا، ابراهیم داروغه‌زاده و محمدحسین لطیفی فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه سینمای ایران و فیلم‌های اول جشنواره و همچنین فهرست پیشنهادی برای بخش نوعی تجربه را انتخاب کردند.

یک فهرست رزو داریم
فرهنگ در باره وضعیت فیلم‌های علیرضا امینی و محسن امیریوسفی و سخنان علیرضا رضاداد درباره اینکه فیلم‌های مساله‌دار را به هیئت انتخاب نشان نمی‌دهد تا سینماگر و این هیئت را روبروی هم قرار ندهد، گفت: «دو سه فیلم وجود داشت که جزو انتخاب‌های ما بود. «بلوک9، خروجی2»، «آشغال‌های دوست‌داشتنی»، «نقش نگار» و «شیار 143» از آن جمله‌اند.»

او ادامه داد: «البته «شیار 143» انتخاب چهارم در این فهرست بود که گویا دبیر جشنواره بنا به صلاحدیدی در فرصت نخستی که برای وارد کردن این فیلم‌ها به جشنواره به دست آمد، این فیلم را در میان آرای بخش مسابقه اعلام کردند. این را می‌توان در حوزه اختیارات دبیر جشنواره ارزیابی کرد.»

فرهنگ گفت: «هر کدام از این فیلم‌ها اگر برای فیلم دیگری مشکلی به لحاظ آماده‌سازی به وجود نیاید و به جشنواره نرسد می‌تواند وارد بخش مسابقه شود که البته به نظر می‌رسد دو فیلم «بلوک9، خروجی2» و «نقش نگار» شانس بیشتری در این زمینه داشته باشند.»

11 فیلم در بخش نوعی تجربه
فرهنگ همچنین در مورد بخش نوعی تجربه که به هیئت انتخاب به جشنواره سی و دوم افزوده شده، گفت: «سعی کردیم از میان 65 فیلم اولی که ارائه شده بود حدد یک سوم را برای این دوره از جشنواره انتخاب کنیم تا شرایطی برای دیده شدن آن‌ها به وجود آید. بخشی از این فیلم‌ها در بخش مسابقه فیلم‌های اول پذیرفته شده‌اند و تعدادی دیگر همراه برخی از فیلم‌های تجربی در مجموع 11 فیلم را تشکیل دادند و به پیشنهاد ما برای بخش نوعی تجربه انتخاب شده‌اند.»

او ادامه داد: «برخلاف اینکه تمام فیلمسازان تصور می‌کنند باید فیلم‌هایشان در بخش مسابقه جشنواره باشند، اما واقعیت این است که کیفیت همه مناسب حضور در این بخش نیست و در نتیجه از آنجا که هدف ما دیدن شدن فیلم‌ها بود بخشی تعیین شد تا شرایط اکران آن‌ها و صحبت و بحث در مورد این آثار هم به وجود آید.»

با سه چهار فیلم بخش مسابقه موافق نیستم
این کارگردان همچنین در مورد روند گزینش فیلم‌ها گفت: «به هر حال هر هیئت انتخابی اما و اگرهای خود را دارد و گاه از برخی رفتارها سوء‌تعبیر‌هایی صورت می‌گیرد، اما واقعیت این است که ما در این هیئت با سعه‌صدر تمامی فیلم‌ها را دیدیم.»

او ادامه داد: «ممکن است تعدادی از فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه اصلا سلیقه شخصی خود من نباشد که در مورد سه چهار فیلم هم چنین بود و من موافق نمایش آن‌ها در بخش مسابقه جشنواره نبودم. اما نکته همین است که من به عنوان یک عضو فقط حق یک رای داشتم و آنچه موجب رفتن فیلمی به بخش مسابقه می‌شد مجموع آرای داوران بود.»

گرمابخشی نام بزرگان به جشنواره
فرهنگ همچنین در مورد حضور پرتعداد فیلمسازان مطرح در این دوره از جشنواره گفت: «قطعا سایه نام بزرگان سینما روی انتخاب‌های ما تاثیر داشت و ممکن نیست که ما در گزینش فیلم‌های آنان به نام فیلمساز توجه نکرده باشیم. فیلمسازان حرفه‌ای و نام‌آور گرمابخش جشنواره‌اند. سعی کردیم از میان 55 فیلم ارائه شده در بخش سودای سیمرغ حدود 30 فیلم را انتخاب کنیم. تا رنگ‌آمیزی مناسب در این دوره از جشنواره باشد.»

او در مورد تم‌های فیلم‌های جشنواره امسال گفت: «فیلم‌ها دارای تم‌های مختلف بودند و اغلب در فضای اجتماعی، کمدی، دفاع مقدس و گاه سیاسی ساخته شده بودند. این فیلم‌ها نتیجه سینمای ما از دو سال پیش تاکنون است و امیدوارم رنگ‌آمیزی فیلم‌ها برای مخاطبان جذاب باشد.»

فیلمی که فرهنگ را غافلگیر کرد
او در پاسخ به این پرسش که در میان فیلم‌های جشنواره اثری او را غافلگیر کرد، گفت: «دو فیلم برایم عجیب و غافلگیرکننده بودند که با کارگردان یکی از آن‌ها صحبت کردم و گفتم اگر فیلمت در جشنواره جایزه گرفت و مورد توجه واقع شد دچار غرور کاذب نشو و ماندن در سینما را جدی بگیر. این فیلم «چند مترمکعب عشق» بود.»

نظرهای منتشرشده