ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

كارگردان «بلوک 9 خروجی 2»: هيئت انتخاب لطفا دروغ نگوييد

۸ سال پیش
عليرضا اميني كه شايعه راه نيافتن فيلمش به بخش سوداي سيمرغ، وجود داشت. عدم حضور فيلم‌اش را در جشنواره به مميزي هاي محتوايي مرتبط دانست

به گزارش سلام سينما به نقل از ايسنا،علیرضا امینی در گفت‌و‌گویی درباره راه نیافتن فیلمش به بخش مسابقه جشنواره‌ی فیلم فجر بیان کرد: در گفتگوهای غیررسمی‌ام با دوستان رسانه‌ای و سینماگر، گفته بودم که بعضی از اعضای هیأت انتخاب جشنواره به شدت با شخص من خصومت دارند. گویا همین موضوع روی نظر آن‌ها درباره «بلوک 9 خروجی 2» تاثیرگذار بوده است و به جای آنکه براساس کیفیت فیلم را بررسی کنند، سراغ ممیزی‌های مفهومی رفته‌اند.

وی ضمن انتقاد شدید از عدم شفافیت هیأت انتخاب در اظهار نظر درباره فیلمش بیان کرد: یکی از اعضای هیأت انتخاب در گفت‌وگوهای رسمی‌اش گفته‌ است که تلخی و شیرینی فیلم‌ها ملاکی برای ارزیابی آن‌ها برای حضور در جشنواره نیست اما همان شخص به آقای شریفی‌نیا (تهیه‌کننده «بلوک 9 خروجی 2») تأکید کرده‌اند که «فیلم‌ بسیار تلخ است و در صورت نمایش، مخاطب را نابود می‌کند». همچنین به آقای امیر جعفری (بازیگر فیلم) هم گفته‌اند که «بلوک 9 خروجی 2» خیلی تلخ است. حال چگونه می‌توان باور کرد که تلخی و شیرینی فیلم‌ها ملاک ارزیابی نبوده است؟
کارگردان «بلوک 9، خروجی 2» خاطر نشان کرد: در هر صورت این فیلم تا قبل از جشنواره فجر برای اصحاب رسانه و منتقدان نمایش داده خواهد شد و قطعا آن‌ها متوجه می‌شوند که فیلم بی‌کیفیت بوده یا آقایان وارد ممیزی‌های مفهومی شده‌اند و یا اینکه مسئولان می‌خواهند به شیوه دستوری، فیلم‌های تلخ را کنار بگذارند.
امینی در ادامه با تأکید بر اینکه سخنانش به معنای بی‌کیفیت جلوه دادن فیلم‌های حضور یافته در بخش مسابقه جشنواره فجر نیست، گفت: دوست داشتم که اولین نمایش «بلوک 9 خروجی 2» در ایران و در جشنواره فجر باشد اما گویا بعضی از آقایان با خصومت‌های شخصی‌شان دوست نداشتند چنین اتفاقی بیفتد. در هر صورت در چند روز آینده که برای پروانه نمایش فیلم اقدام خواهیم کرد، مشخص خواهد شد که آیا این دولت نیز می‌خواهد مانند مدیران قبلی وارد ممیز‌ی‌های محتوایی و یا سلیقه‌ای شود یا خیر؟
وی با اظهار تعجب از اشکال محتوایی که به فیلمش گرفته شده است، اظهار کرد: «بلوک 9 خروجی 2» داستانی درباره تاثیرات طلاق روی یک کودک دارد. چطور انتظار دارند که این موضوع، شاد باشد؟
کارگردان «بلوک 9 خروجی 2» همچنین خطاب به برخی از اعضای هیأت انتخاب تأکید کرد: چرا رو راست نیستید؟ لطفا صریح بگویید که کیفیت فیلم فلانی مشکل داشته است یا مثلا با تلخی فیلم مشکل داشتیم. ما دیگر پس از چند سال طاقت شنیدن دروغ در قالب سخنان زیبا را نداریم.
علیرضا امینی در پایان سخنانش با تاکید بر اینکه «نمی‌توانند با این سنگ‌اندازی‌ها خسته‌ام کنند»، گفت: «نامه‌های باد» در دولت اصلاحات، «انتهای خیابان هشتم» در دولت قبل و «بلوک 9 خروجی 2» در دولت فعلی که شعارش ممیزی مردم و پایان دادن به ممیزی سلیقه‌ای است با مشکلات سلیقه‌ای مواجه شده است. شاید می‌خواهند فیلمسازان را خسته کنند تا در خارج از کشور فیلم بسازند اما به شخصه قصد نداشته و ندارم که هیچ‌جا بروم؛ می‌مانم و در کشور خودم، فیلم خودم را می‌سازم.

 

 

 

نظرهای منتشرشده