ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

شهرام مکری: "ماهی و گربه" پاییز در گروه سینمای هنرو تجربه اکران می شود

۶ سال پیش

شهرام مکری نویسنده و کارگردان فیلم «ماهی و گربه» در مورد آخرین وضعیت اکران فیلمش در گروه سینمایی «هنر و تجربه» گفت: بنا به درخواستی که داشتیم قرار بود فیلم «ماهی وگربه» را  در عید فطر اکران شود اما طبق اطلاعی که به من دادند، برنامه‌اکران فیلم‌های گروه سینمایی «هنر و تجربه» به تعویق افتاده است و از فصل پاییز شروع می شود.

مکری ادامه داد: اگر برنامه ها درست پیش برود فیلم سینمایی«ماهی و گربه» هم در فصل پاییز و در گروه سینمای هنرو تجربه اکران می شود.

وی در خصوص دلیل ترجیح اکران فیلم «ماهی و گربه» در گروه سینمایی هنر و تجربه گفت: اکران در گروه سینمایی هنر وتجربه می تواند برای تماشاچی شیوه ای کنجکاو برانگیزانه و متفاوت تری باشد. اکران فیلمهایی چون «ماهی و گربه» به شیوه‌ی مرسوم اکران در سینمای ایران ممکن نیست و فکر می‌کنم احتمال موفقیت آن در اکران سینمای هنر و تجربه بیشتر خواهد شد.

کارگردان و نویسنده «ماهی و گربه» افزود: شیوه ی سنتی نمایش فیلم‌ها درچند گروه سینمایی خیلی شیوه‌ی به‌روز و کارآمدی برای سینمای ایران نیست. به خاطر همین هر نوع تنوعی در شیوه اکران، به نفع فیلم‌ها خواهد بود.

مکری در پاسخ به این سوال که چه مشکلاتی پیش روی اکران گروه سینمای هنر و تجربه وجود دارد؟ پاسخ داد: دو چالش جدی برای اکران گروه سینمای هنر و تجربه وجود دارد یکی اینکه تعداد سالنهای محدودی به این گروه اختصاص داده می شود و دیگر این‌که بخاطر برخی سیاستهای غلط، فیلمهای زیادی تولید شده‌اند که پشت صف اکران مانده‌اند و طبیعتا فیلمسازان و تهیه کنندگان دوست دارند که فیلمهایشان را به هر طریقی اکران کنند.

وی ادامه داد: هر تیمی که بخواهد برای اکران فیلمهای سینمای هنرو تجربه برنامه ریزی کند با این دو مشکل اساسی که گفتم روبرو هست و به نظر من راه حلش هم این است که در شیوه قدیمی اکران فیلم در سرگروه‌ها، تجدید نظر اساسی شود.

مکری افزود: ایجاد بازار رقابت برای سینمادارها برای گرفتن فیلم‌ها و از طرف دیگر شیوه های متنوع اکران فیلم برای فیلمسازها، تنها در بازار خصوصی‌ تر و شخصی تر شکل می‌گیرد. در چنین بازار رقابتی، فیلم‌ها بر اساس میزان مخاطبانی که به سالنهای سینما آورده اند، محک می خورند.

کارگردان فیلم سینمایی«ماهی وگربه» گفت: من خیلی خوشبین هستم فیلم‌هایی که تحت عنوان فیلمهای هنری و فیلمهای مخاطب خاص نامگذاری می‌شوند بتوانند فیلمهای سودده تری برای تهیه کنندگان شان باشند.

مکری اضافه کرد: ما دو بحث در سینما را با هم اشتباه میگیریم یکی بحث پر سود بودن و دیگری پر فروش بودن. لزوما فیلمی که پرفروش هست فیلم پرسودی نیست. فیلمی که میزان فروش‌ آن با هزینه تولید و تبلیغاتش همخوانی نداشته باشد، نمی تواند فیلم سوددهی باشد.به خصوص فیلمهایی که در سینمای ایران اکران می شوند با در نظر گرفتن درصدی که سینمادار و پخش کننده برمیدارند، برای تهیه کنندگانش سودی نخواهد داشت.

وی همچنین تاکید کرد: البته تا زمانی که تجدیدنظری در مورد شیوه های اکران در سینمای ایران صورت نگیرد نمی توانیم قضاوت کنیم که چه فیلمی سود‌آور است و چه فیلمی سود‌آور نیست.

مکری در پایان درمورد آخرین حضور بین المللی فیلمش گفت: همین امروز یکشنبه، فیلم سینمایی «ماهی و گربه» در فستیوال فیلم ملبورن اکران می شود و حضور بین المللی آن ادامه دارد و ده روز دیگر هم نمایش دوم آن در همین فستیوال خواهد بود.

 

منبع:تسنیم

نظرهای منتشرشده