ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

فیلم شیار ۱۴۳، فیلم انصرافی جشنواره فجر

۸ سال پیش
فیلم شیار ۱۴۳، فیلمی به کارگردانی نرگس آبیار در ژانر دفاع مقدس، به دلیل امکان آماده شدن مراحل فنی فیلم از ادامه حضور در جشنواره فجر انصراف داد.

به گزارش سلام سینما، یکی از فیلم‌هایی که از ادامه حضور در جشنواره فیلم فجر انصراف داده است، فیلم شیار ۱۴۳، ساخته نرگس آبیار در ژانر دفاع مقدس است.
قاسمی، تهیه کننده‌ این فیلم چند روز پیش، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر، به دلیل آنکه احتمال عدم اتمام مراحلی فنی فیلم وجود داشت از از حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر انصراف داد و گفت: «از آن جاییکه فیلم را برای هیات انتخاب فرستاده‌ایم و ممکن است فیلم برای بخش مسابقه انتخاب شود، ممکن است با آماده نشدن آن حق دیگر فیلم‌ها ضایع شود از همین رو از حضور در بخش مسابقه انصراف می‌دهیم.»

 

 


آبیار که در نویسندگی و مستند سابقه‌ای درخشان داشته است، سال گذشته نخستین فیلم بلند سینمایی خود را با نام "اشیا از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیکترند" در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآورد که این فیلم اردیبهشت ماه سال جاری در بخش اصلی جشنواره بین المللی فیلم شانگهای حضور داشت و مورد توجه منتقدان و تماشاگران قرار گرفت.
فیلم شیار ۱۴۳، اولین فیلم سینمای ایران است که تمام فیلمبرداری آن در معدن مس سرچشمه کرمان انجام شده است. منطقه‌ای که بنا به گفته خبرگزاری مهر، به دلیل فضای امنیتی‌ای که دارد تا کنون به عنوان لوکیشن در اختیار هیچ فیلمی قرار نگرفته و برای اولین‌بار است که یک اثر سینمایی به طور کامل در این شهر فیلمبرداری می شود.

 


داستان فیلم اقتباسی از یکی از رمان های خود خانم نرگس آبیار «اختر وروزهای تلواسه» یا همان «چشم سوم» نوشته شده در واقع همان دغدغه مشترک کارگردان و تهیه کننده فیلم یعنی نقش زنان در دفاع مقدس بود. داستان زندگی زنی به نام الفت است که چشم به راه فرزندش است که خبر خوشی برایش می‌رسد ولی امتحان بزرگی در پیش دارد.

 

 

 


این مستندساز که دو سالی است وارد حوزه فیلمسازی بلند شده است، در مصاحبه‌ای با مهر از رضایت خود را بر فیلم اعلام کرد و افزود: «فکر می‌کنم کاری متفاوت در ژانر دفاع مقدس است. ما در این فیلم از حضور بازیگران حرفه ای سینمای ایران، بازیگران تئاتر کرمان و تعدادی نابازیگر استفاده کردیم به همین دلیل نسبت به فیلم اولم کار متفاوتی به شمار می رود.»


نظرهای منتشرشده