پوستر فیلم بتمن

فیلم‌ سینمایی |اکشن ، جنایی ، درام

بتمن (۲۰۲۲)

The Batman

۷ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۱۲ رای

منتقدان:

۸.۲

امتیاز دهید:

«بتمن 2022» فیلم آمریکایی ابر قهرمانی، از کمیک‌های دی‌سی با همین نام می‌باشد. «ریدل» یک قاتل سریالی دیوانه، شخصیت‌های سیاسی مهم را در گاتهام به قتل می‌رساند. بدمن برای مهار او مجبور است؛ از فساد شهر که خانواده‌ی خودش را هم درگیر می‌کند، پرده بردارد.

کارگردان: مت ریوز

نویسنده: مت ریوز، پیتر کریگ

معرفی فیلم بتمن

شما یا به عنوان یک قهرمان می‌میرید یا آن‌قدر زندگی می‌کنید که شمار بی‌شماری از ریبوت‌های بتمن را مشاهده کنید. با این وصف، تنها یک نکته می‌توان درباره «بتمن» (2022 The Batman) ساخته مت ریوز و با بازی رابرت پتینسون گفت: "این پروژه، مطمئناً شبیه هیچ‌کدام از پروژه‌های قبلی نیست."

معرفی فیلم بتمن 2022 با بازی رابرت پتینسون - عکس والپیپر از کمیک بتمن

«بتمن» (The Batman) یک فیلم ابرقهرمانی آمریکایی محصول سال ۲۰۲۲ به کارگردانی مت ریوز است که بر اساس شخصیت بتمن کامیکس دی سی ساخته شده است. اغلب فیلم‌هایی که مت ریوز کارگردانی کرده است، فانتزی و تخیلی بوده‌اند و این بدین معناست که او می‌تواند با این فیلم، به خوبی دنیای تاریک و بی‌روح گاتهام را به شکلی فانتزی نشان بدهد.

تولیدکننده‌ی فیلم جدید «بتمن» (2022 The Batman) دی سی، 6th & Idaho و دیلن کلارک پروداکشنز است و توسط برادران وارنر پیکچرز توزیع شده است.

 

داستان فیلم جدید بتمن (2022 The Batman)

قصه‌ی فیلم «بتمن» (The Batman) در سال دوم مبارزه با جرم و جنایت رخ می‌دهد و بتمن، در میان جرم‌ها، جنایت‌ها و شرارت‌ها ظاهر می‌شود و فساد در گاتهام‌سیتی را آشکار می‌کند. ریدلر (دینو) که یک قاتل زنجیره‌ای است و نخبگان شهر را ترور می‌کند، همان کسی است که بتمن به دنبالش است تا جلوی جرم و جنایتش را بگیرد.

یعنی دشمن اصلی بتمن، نه جوکر، بلکه ریدلر است و مخاطب و بیننده، در طول فیلم، منتظر معماها و نقشه‌های غیر قابل پیش‌بینی ریدلر در طول فیلم بر علیه بتمن است.

پوستر فیلم جدید بتمن 2022 رابرت پتینسون - the batman - والپیپر

این نسخه، وارونه‌ی نسخه‌های قبلی، نمایانگر این است که قدرت اصلی بتمن، در هوش سرشار اوست نه در توانایی‌های ظاهری.

همچنین این نسخه، بتمنی را معرفی می‌کند که حدود 30 سال سن دارد؛ و این بدین معناست که او یک ابرقهرمان باتجربه نیست و هنوز کاراکترش کاملاً شکل نگرفته است و در حال تلاش برای تحول درونی است و شکست و باخت، از او یک شخصیت پخته‌تر و باتجربه‌تر می‌سازد و بیننده‌ی فیلم، این تحول درونی را در فرایند فیلم حس می‌کند.

 

ریدلر در فیلم بتمن (2022 The Batman)

ریدلر، ضدقهرمان و ابرشرور فیلم جدید بتمن (2022 The Batman) - عکس کمیک و عکس فیلم

ریدلر(Riddler) در این فیلم، یک قاتل سریالی و یک جنایتکار تازه‌ظهوریافته است و نقش سخت و پیچیده‌ای دارد. کارکتر او یک فرد منفیِ دیوانه اما متفاوت و بسیار باهوش است که وسواس بسیار زیادی در معماها دارد.

 

رابرت پتینسون، بازیگر نقش بتمن در فیلم 2022 The Batman

رابرت پتینسون، بازیگر نقش بتمن در فیلم 2022 The Batman - عکس فرق قرمز فیلم سینمایی و جدید بتمن

در این فیلم، رابرت پتینسون در نقش «بروس وین/ بتمن» بازی می‌کند که اغلب به خاطر نقش‌آفرینی در مجموعه فیلم‌های Twilight معروف است. رابرت پتینسون در می ۲۰۱۹ به جای بن افلک نقش بتمن را پذیرفت و اغلب بازیگران دیگر نیز در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۹ برگزیده شدند.

رابرت پتینسون معتقد است که بازی در فیلم‌های بزرگ، خیلی هم جذاب نیست زیرا چشم‌های فراوانی پشت این‌گونه فیلم‌هاست.

 

حواشی فیلم بتمن (2022 The Batman)

- قبل از این فیلم جدید «بتمن»(2022 The Batman)، بِن افلک در سال ۲۰۱۳ برای بازی در نقش بتمن انتخاب شده بود و بعد از آن بود اما بن افلک در این اثر جدید، این بار برای کارگردانی و تهیه‌کنندگی و نویسندگی و بازی در نقش بتمن قرارداد امضا کرد اما در این خصوص ملاحظاتی و اختلافاتی داشت و برای موفقیت در این کار، اطمینان کافی نداشت و در نتیجه، کنار کشید و کار، به مت ریوز محول شد.

مت ریوز نیز دوباره داستان فیلم را بازنویسی کرد و پیوند داستانیِ فیلم را از جهان توسعه‌یافته‌ی دی‌سی حذف کرد.

 

- مت ریوز در این فیلم، بیش‌تر از فیلم‌های قبلی بتمن، در جستجوی کشف جنبه‌ی کارآگاهی کاراکتر بتمن بود؛ لذا برای گسترش این پروژه، از فیلم‌های دهه ۱۹۷۰ و نیز از کمیک‌هایی مانند «یک سال» (Year One) (سال ۱۹۸۶) الهام گرفت.

 

- مت ریوز درباره این فیلم سینمایی گفته است که «بتمن 2022» بیش‌تر به کمیک‌ها شبیه است و بتمن را در نقش یک کارآگاه باهوش نشان می‌دهد که به دنبال حل معماها و پیگیری جرم و جنایت است.

 

- عمده‌ی فیلم‌برداری فیلم «بتمن 2022» از ژانویه ۲۰۲۰ تا ۱۳ مارس ۲۰۲۱ در بریتانیا و شیکاگو انجام شد.

 

- پیتر سارسگارد، بازیگرِ کاراکتر گیل کولسون (دادستان ناحیه‌ی گاتهام) در مصاحبه‌ای با رادیوی SiriusXM در فوریه 2020 به کنایه گفت:

"این فیلم از گروه‌های گوناگون آلترناتیو راک، مانند نیروانا و پیکسی، برای ایجاد فضا و لحن تلخ خود استفاده می‌کند و البته فیلم، از این نظر خیلی خام است."

 

آیا فیلم 2022 The Batman، قسمت دوم و دنباله خواهد داشت؟

قرار بر این است که نسخه‌ی 2022 فیلم «بتمن»، اولین فیلم از سه‌گانه‌ی تازه‌ی بتمن باشد و یک جهان مشترک متمرکز بر بتمن، جدا از DCEU پدید بیاورد. گفته‌اند که بازیگران اصلی و کلیدی از نوامبر 2019 برای ادامه‌ی این سه‌گانه، قرارداد امضا کرده‌اند.

همچنین در دسامبر 2021، رابرت پتینسون اظهار داشت که ایده‌هایی برای گسترش این کاراکتر در قسمت‌های  بعدی دارد.

کلارک نیز گفت که این بتمن، بذری برای شکوفاشدن قسمت‌های آینده در سینما خواهد پاشید.

بستن
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

عکس‌های فیلم بتمن


رابرت پتینسون در فیلم «بتمن» (The Batman)
کالین فارل در فیلم «بتمن» (The Batman)
فیلم «بتمن» (The Batman)
رابرت پتینسون در فیلم سینمایی «بتمن» (The Batman)
رابرت پتینسون در «بتمن» (The Batman)
پوستر فیلم بتمن «The Batman»
پوستر فیلم سینمایی بتمن «The Batman»
رابرت پتینسون در نمایی از فیلم «بتمن» (The Batman)

نقدهای فیلم بتمن

بتمن در خدمت کمیک


بتمن(۲۰۲۲) به واسطه کارگردان ،بازیگران و حواشی ها یکی از جنجالی ترین فیلم های امسال در پرده نقره ای سینما بود. این نسخه از بتمن با بازی رابرت پتینسون نزدیک ترین نسخه  به کمیک بوک های دیسی نسبت به سه گانه نولان تعریف شده اما نقاط ضعف این فیلم یا بهتره بگم نقاط ضعف این بتمن باعث میشه با یک بتمن قابل قبول مواجه بشیم نه عالی! کارآگاه این قصه(بتمن) هنوز خام و جوونه هرچند جوون بودنش باعث شده با نسخه خشن تر و تیره رو به رو بشیم اما این حضور برای شهرگاتهام کافی نیست. پلیس شهر گاتهام به ظاهر با حضور بتمن در صحنه جرم مخالفند اما با یک اشاره از طرف جیمز گوردون راضی میشن و این یک ناهمخوانی ای ایجاد می‌کنه در تقابل بتمن با پلیس شهر گاتهام. برخلاف آلفرد که در اولین معمای ریدلر به کمک بتمن میاد،حضور جیمز گوردون آنچنان در روند قصه تاثیری نداره حضور جیمز گوردون بیشتر به واسطه پلیس بودن و وارد کردن بتمن به صحنه جرمه تا کمک کردن از نظر ذهنی و روانی. ضد قهرمان(ریدلر) گرچه تلاش می‌کنه تا به سبک خودش عدالت رو برقرار کنه اما هیچ کاریزمایی برای مخاطب نداره و صرفا بخاطر معماها و ذهن پیچیده ای که داره می‌تونه مخاطب رو تا آخرین لحظه با خودش همراه کنه. اگر با پیش فرض صفر بخوام ریدلر رو تحلیل کنم اینه که ضد قهرمانیه که برای بتمن کافی نیست اما اگر بخوام یا نسخه سریال گاتهام و مابقی ریدلرها مقایسه کنم میگم با ضعیف ترین نسخه ریدلر مواجه هستیم به این دلیل که اگر ریدلر و معماهاش رو زهر فرض کنیم و حل کردن معما توسط بتمن رو پادزهر،بتمن به غیر از معمای اول به راحتی هرچه تمام تر معماهارو حل می‌کنه و هیچ پیچیدگی خاصی در کار نیست. فاسد بودن شهر رو در قالب یک کلوپ زیرزمینی و صرفا با حضور کله گنده های گاتهام پررنگ ...
بتمن(۲۰۲۲) به واسطه کارگردان ،بازیگران و حواشی ها یکی از جنجالی ترین فیلم های امسال در پرده نقره ای سینما بود. این نسخه از بتمن با بازی رابرت پتینسون نزدیک ترین نسخه  به کمیک بوک های دیسی نسبت به سه گانه نولان تعریف شده اما نقاط ضعف این فیلم یا بهتره بگم نقاط ضعف این بتمن باعث میشه با یک بتمن قابل قبول مواجه بشیم نه عالی! کارآگاه این قصه(بتمن) هنوز خام و جوونه هرچند جوون بودنش باعث شده با نسخه ...

خوانش جدید بتمن: یک نوآر کاراگاهی


سرانجام دى سى آس خود را رو كرد. پس از شكست سنگين در پروژه هاى "ليگ عدالت، سوپرمن، زن شگفت انگيز و ..." حالا دى سى رويكرد جديدى را براى مقابله با مارول برگزيده است. مارول با هزينه ى هنگفت همواره جهان سينمايى اش را گسترش مى دهد، كارى كه شايد در آينده ى نزديك به ضرر اين كمپانى نيز تمام شود. دى سى امّا رويكرد ديگرى را انتخاب كرده است. ابتدا تاد فلپس "جوكر" را با ساختار كلسيك برايش مى سازد و حالا بتمن را به ريوز مى سپارد. مت ريوز خوانشى متفاوت از بتمن ساخته است. خوانشى نوآر كاراگاهى و كاملاً زمينى و ملموس. اين برداشت جدّى ترين و قوى ترين اثر با محوريت بتمن و بهترين فيلم دى سى پس از "شواليه ى تاريكى" كريستوفر نولان، سردمدار آثار سوپر قهرمانى تاريخ سينما است. ديگر همه داستان بروس وين و تبديل شدنش ...
سرانجام دى سى آس خود را رو كرد. پس از شكست سنگين در پروژه هاى "ليگ عدالت، سوپرمن، زن شگفت انگيز و ..." حالا دى سى رويكرد جديدى را براى مقابله با مارول برگزيده است. مارول با هزينه ى هنگفت همواره جهان سينمايى اش را گسترش مى دهد، كارى كه شايد در آينده ى نزديك به ضرر اين كمپانى نيز تمام شود. دى سى امّا رويكرد ديگرى را انتخاب كرده است. ابتدا تاد فلپس "جوكر" را با ساختار كلسيك برايش مى سازد و حالا بتمن را ...

جذاب و عجیب


ترجمه اختصاصی سلام سینما مت ریوز با سیاره میمون‌ها نشان داد فیلم‌هایی که فرنچایزهای بزرگ دارند و بر اساس ویژگی‌های تصویری برجسته ساخته شده‌اند، لازم نیست داستان‌سرایی هوشمندانه و عاطفی را کنار بگذارند. همین امر در مورد بتمن نیز صدق می‌کند، فیلمی رمزآلود که در آن کلاه، شنل، بت‌موبیل و ابزار خفن ابرقهرمانش در بافت تیره و تار نوآر یک داستان پلیسی و پیچیده قرار گرفته‌اند. این فيلم بلندپرواز که با انرژی بالا و خط فک سفت و سخت رابرت پتینسون در نقش شوالیه‌ای سیاه با مشکلات پدرانه هدایت می‌شود، مبتنی بر واقعیتی معاصر است که در آن بی‌اعتمادی نهادی و سیاسی باعث به وجود آمدن عدالت‌خواهی خودسرانه شده است. بتمن نسبت به جوکر 2019 در واقع‌گرایی ...
ترجمه اختصاصی سلام سینما مت ریوز با سیاره میمون‌ها نشان داد فیلم‌هایی که فرنچایزهای بزرگ دارند و بر اساس ویژگی‌های تصویری برجسته ساخته شده‌اند، لازم نیست داستان‌سرایی هوشمندانه و عاطفی را کنار بگذارند. همین امر در مورد بتمن نیز صدق می‌کند، فیلمی رمزآلود که در آن کلاه، شنل، بت‌موبیل و ابزار خفن ابرقهرمانش در بافت تیره و تار نوآر یک داستان پلیسی و پیچیده قرار گرفته‌اند. این فيلم بلندپرواز که با انرژی ...

خبرهای مرتبط با فیلم بتمن

نظرهای منتشر شده فیلم بتمن