پوستر فیلم پنجاه و سه نفر
نظر شما چیست؟
نظر شما چیست؟
۱۰ / ۹
۴ رای
۱۰ / ۰
۰ رای

پنجاه و سه نفر (1368)

به فیلم رای بده:

تهیه کننده: حجت رضاقلی پور

خلاصه فیلم:

53 نفر از مأموران ساواک در چند کشور میان ایرانیان عضو انجمن های اسلامی نفوذ کرده اند. احمد که عضو یک گروه اسلامی است، تعدادی عکس، دویست هزارتومان پول و 52 قطعه نگاتیو عکسهای شناسایی شده 52 نفر را در یک ساک مخفی کرده و قصد خروج از تهران را دارد که در محاصره ساواک قرار می گیرد و ناچار ساک خود را با ساک یکی از مسافران (حسین) عوض می کند و از خطر می گریزد. احمد همراه دوستش در یک خانه به طور موقت مخفیانه زندگی می کند. حسین که همسرش نیز بیمار است برای مداوا و معالجه اش در خارج از کشور نیاز به پول دارد. پس از چند روز همسرش پی به محتویات ساک می برد و به او می گوید که پولها را برای معالجه اش فراهم کرده است. مأموران ساواک ناموفق از دستگیری احمد برای ردیابی او شرح گمشدن ساک را در روزنامه آگهی می کنند. حسین با تلفن آگهی تماس می گیرد و پی به اصل ماجرا می برد. احمد، حسین را پیدا می کند و سپس به او توضیح می دهد که محتوای ساک چیست. ساواک خانه حسین را شناسایی می کند. احمد، حسین را نزد دوستش می برد و از وی می خواهد که با آنها همکاری کند. احمد با نقشه ای خود را جای حسین به ساواک معرفی می کند و می گوید ساک نزد اوست و ساواک را به دنبال خود در خیابانها می کشاند، ساواک که متوجه نقشه احمد شده است وی را شکنجه می کند و به دنبال ساک به مقصد اصلی می رود. در این فاصله، حسین به خانه برمی گردد، ساک را برمی دارد و نزد همسرش که در بیمارستان بستری است می رود و به او می گوید که باید راه احمد را ادامه دهد. گذرنامه خود و همسرش را به وی نشان می دهد. همسرش نیز با خوشحالی این تصمیم را می پذیرد.

نظرهای منتشر شده فیلم پنجاه و سه نفر

5 نظر

عرفان ستاری
۵ ماه پیش
دوست دارم تمام فیلم ها و بازیگران دهه 60 و 70 را عصر طلایی سینمای ایران
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سهیل
۴ سال پیش
به توصیه ی یک دوست عزیز این فیلم را دیدم، به سبک نوآرهای فرانسوی ولی کاملا ایرانی و جذاب بود خیلی لذت بردم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
رامین
۴ سال پیش
همیشه ضعف فیلم های ایرانی فیلمنامه ی سرهم بندی شده است و متاسفانه هر چه زمان جلوتر می ره فیلمنامه ها‌ آبکی تر می شه و در کمال تعجب فیلم های دهه ی شصت و هفتائ ما فیلمنامه های بسیار پخته و کار شده تری داشتند و مثال بارزش همین فیلم پنجاه و سه نفر که به جرات می تونم بگم یکی از بهترین فیلم های مربوط به انقلابه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امیر ستایش
۴ سال پیش
با اینکه این فیلم را برای اولین بار دهه ی فجر گذشته از تلویزیون دیدم ولی آن را از اینترنت دانلود کرده و بارها دیدم. از ساختار بسیار خوب آن لذت بردم و انتظار این فیلم حرفه ای را از دهه ی شصت نداشتم، بسیار مناسب حال و هوای مبارزات انقلاب بود و به دور از شعارزدگی فیلمنامه، کارگردانی، بازی بازیگران و دوبله ی همگی عالی بودند. متاسفم که فیلم دیگری از این کارگردان پیدا نکردم .اردلان شجاع کاوه با اینکه بسیار جوان بود ولی خیلی حرفه ای بازی کرد.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
عرفان ستاری
۴ سال پیش
فیلم پنجاه و سه نفر هم برای اولین بار که اکران شد و هم برای چندمین بار که اخیرا بعد از بیست و اندی سال دوباره دیدم من را تحت تاثیر قرار داد. این فیلم جز فیلم هایی است که به ناحق نادیده گرفته شده زیرا داستان جذاب و پرکشش و بازی بسیار خوب بازیگرانش آن را جزو معدود فیلم های خوش ساخت مربوط به وقایع انقلاب قرار می دهد.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ