پوستر فیلم خط فرضی

فیلم‌ سینمایی |درام

خط فرضی (۱۳۹۸)

180° Rule

۴.۷ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۳۸ رای

منتقدان:

۳.۷

امتیاز دهید :

سارا به همراه همسرش حامد و دختر خردسالشان به یک عروسی در شمال ایران دعوت شده‌اند، اما حامد به دلیل مشکلات کاری نمی‌تواند به این سفر برود و این سرآغاز اتفاقی است که زندگی سارا را دگرگون می‌کند.

کارگردان: فرنوش صمدی

نویسنده: فرنوش صمدی

عکس‌های فیلم خط فرضی


اولین تصویر فیلم «خط فرضی» با بازی سحر دولتشاهی
سحر دولتشاهی در فیلم «خط فرضی»
پژمان جمشیدی در فیلم «خط فرضی»
سحر دولتشاهی در فیلم سینمایی «خط فرضی»
پوستر بین المللی فیلم «خط فرضی»
فیلم «خط فرضی»
آزیتا حاجیان در فیلم «خط فرضی»
فیلم سینمایی «خط فرضی»

دیالوگ های به یاد ماندنی

نقدهای بلند فیلم خط فرضی

   خط فرضی فرنوش صمدی از آن دست آثار جشنواره سی و نهم است که در نشان دادن یک بحران روانی ابتر مانده . سه سکانس ابتدایی فیلم به اندازه ای دم دستی و حال بد کن بود که اگر این فیلم در قالب یک جشنواره نمایش داده نمی شد هرگز تا انتهای آن را تحمل نمی کردم . مسعود سلامی به عنوان فیلم بردار نماها را خوب می شناسد اما استفاده از نماها و پیاده سازی آنها کنترل و مدیریت ویژه ای می خواهد که در کارگردانی هرگز چنین ویژگی دیده نمی شود . بازی سحر دولتشاهی در نقش سارا به مراتب عمیق تر و روانی تر از پژمان جمشیدی در نقش حامد است . دولتشاهی با متد اکتینگ به نقش می رسد و بازیگری است که فیلم به فیلم از نقش های متفاوت تجسم زیباتر و محکمی ارائه می دهد .  *انتخاب بد انتخاب پژمان جمشیدی برای ارائه نقش در «خط فرضی» اشتباه بزرگی بود . اول آنکه این بازیگر توانایی طرح یک مسئله روانی را تا به اینجا از خود نشان نداده و صمدی نیز در کار خود بیشتر مراقب طرح شخصیت بوده تا خلق آن . دوم به عنوان پارتنر هرگز توان رو در رویی با دولتشاهی را ندارد . داستان در فیلمنامه این اثر شدیدا نامتعارف و حساسیت برانگیز است . در ابتدا می بینیم که سارا راز دانش آموز را پنهان می کند رازی که هیچ انسان معمولی در حفظ آن کوشش نخواهد کرد . تا به اینجا فیلمنامه شخصیت خلق کرده . اما در ادامه این شخصیت به دوگانگی متنی و نه روانی در کاراکتر می رسد . متن از نظر انسجام شخصیتی فروپاشیده است . فیلم نامه فرنوش صمدی تنها به دلیل زنانگی موجود می تواند مورد توجه قرار گیرد . از سوی دیگر فیلمنامه او گاف های بزرگی دارد . دختر سارا در سرد خانه هنوز چسب به پیشانی دارد . حامد برای دیدن دخترش به سرد خانه می رود بی آنکه از چرایی مرگ پرس و جو کند ...ادامه مطلب
فیلم خط فرضی یک اثر فمنیسمی سیاه است که درباره زنان در جامعه ایران صحبت می‌کند. از ترس‌هایی که دارند و خانواده‌هایی که مثل اجل معلق بالای سر آنها هستند و برای آنها تصمیم گیرنده هستند. از دختری دبیرستانی که رابطه نامشروعش باعث بارداری‌اش شده و از ترس پدرش به خانه نمی‌رود تا زنی که باید از شوهرش اجازه بگیرد به یک عروسی خانوادگی با پدر مادرش برود یا نرود. اما آیا «خط فرضی» با بیان کردن این معضل‌ها، تاثیرگذاری هم دارد؟ با نقد فیلم خط فرضی همراه ویجیاتو باشید. همیشه با عبارت «سینمای سیاه» مشکل داشتم و از به کار بردن آن برای یک اثر سینمایی اجتناب می‌کردم. باور داشتم و دارم که فیلم‌های با برچسب سینمای سیاه از یک واقعیت حرف می‌زنند و نباید این واقعیت را کتمان شد. فیلم خط فرضی هم ...ادامه مطلب
فیلم خط فرضی مشکلی که فیلم با آن رو به رو است سرعت و ریتم کند فیلم است . فیلم فاقد مفصل است و پرده اول به کندی سپری می شود. فیلم تا دقیقه 35 انگاری چیزی برای ارائه ندارد و صرفا با دیالوگ ها و خرده پی رنگ مواجه هستیم. مشکل اصلی فیلم این است که فیلم با خرده پی رنگ شروع می شود و ماجرای حامله گی دختر دبیرستانی را میبینیم اما ادامه روایت زندگی دختر دبیرستانی نمیبینیم و به یک باره درگیر مسافرت سارا می شویم. و نقطه عطف هم مسافرت سارا است . مسافرتی که زندگی همه تغییر می دهد و حامد بیشترین کنش را از این اتفاق دریافت میکند.  ماجرای مرگ رها و به دنبال آن سلسله اتفاقات که با یک دروغ شروع می شود همه کارکترها درگیر میکند . و اما پایان بندی فیلم که می توانست بهتر تمام شود. از لحاظ کارگردانی در چند پلان ...ادامه مطلب

نقدهای کوتاه فیلم خط فرضی

آرش پارساپور


فیلم صمدی از همان دقایق اول کارت‌هایش را برای تماشاگران رو می‌کند و عملا هیچ رودستی نمی‌تواند به مخاطب بزند. پیچش‌های داستانی که در فیلم به وجود می‌آیند دو حالت دارند: یا کاملا قابل حدس هستند و یا کاملا غیرمنطقی.

حمید عبدالحسینی


فیلم صمدی در اجرا و کارگردانی قابل توجه است و حتی در مواردی کاستی های فیلمنامه را نیز پوشش می دهد. انتخاب‌های آشنایی زدایانه در گروه بازیگران یکی دیگر از نکات جالب توجه «خط فرضی» ست؛ پژمان جمشیدی با یک بازی درونگرا و کنترل شده تصویر نقش های پیشین اش را از ذهن می زداید.

خبرهای مرتبط با فیلم فیلم خط فرضی

نظرهای منتشر شده فیلم خط فرضی

۱۰ ماه پیش

۲۱ بهمن ۱۳۹۹

فاجعه ! خانوم صمدی بهتر است در همون حوزه فیلم کوتاه فیلم بسازند چون گویی استعدادی در ساخت فیلم بلند ندارند !
۰
۰
پاسخ
گزارش تخلف

۱۰ ماه پیش

۱۸ بهمن ۱۳۹۹

danger iconخطر لو رفتن داستان
این فیلم معمولی و خواب آور بود ... دوست نداشتم و نداشتم و نداشتم . شانس سیمرغ : ؟! پی نوشت : چقدر خودکشی تو فیلم های امسال جشنواره زیاد شده . شخصیت اصلی فیلم های بی همه چیز و روشن و ستاره بازی و خط فرضی که خودکشی کردن ... بعدی چه کسی خواهد بود , خدا می دونه ... (انتخاب قهرمان های پلاستیکی فیلم های ایرانی : خودکشی)
۰
۰
پاسخ
گزارش تخلف

۱۰ ماه پیش

۱۸ بهمن ۱۳۹۹

danger iconخطر لو رفتن داستان
خیلی فیلم بدی بود تا جایی که نیمه کار از سینما زدم بیرون..بازی بازیگران بشدت ضعیف و ابتدایی..داستان کلیشه ای..ملقمه ای از سینمای فرهادی در صد لول پایین تر..هیچ سکانسی خوب از کار درنیامده.پلان های اضافی که در پیشبرد داستان موثر نیست..حتی در یک سکانس که عروسی هست تماشاگر متوجه نمیشود عروسی چه کسی هست؟عروسی با ده تا ادم؟؟؟؟در پلانی دیگر مادر و بچه که بخواب رفته اند دچار گاز گرفتگی میشوند صحنه ای که هیچ تاثیری در تماشاگر ایجاد نمیکنه و بشدت غیر واقعی..
۰
۰
پاسخ
گزارش تخلف

۱۰ ماه پیش

۱۲ بهمن ۱۳۹۹

فیلم بدیست فارغ از هرگونه منطق روایی و ریتم کند فیلم تنها نکته مثبت فیلم حضور خانم حاجیان است که خوب بازی کرده
۰
۰
پاسخ
گزارش تخلف