پوستر فیلم درخت گردو
نظر شما چیست؟
نظر شما چیست؟
۱۰ / ۷.۶۲
۹۱۶ رای
۱۰ / ۵.۷۵
۸ رای

درخت گردو (1398)

درام - جنگی - تاریخی

به فیلم رای بده:

تهیه کننده: سیدمصطفی احمدی

خلاصه فیلم:

فیلمی درباره بمباران شیمیایی مردم کردستان است. شهر گرفتار فاجعه شده، قادر باید خانواده‌اش را نجات دهد.

عکس‌های فیلم درخت گردو

نقدهای کوتاه فیلم درخت گردو

مسعود فراستی
اینکه گفته میشود بر مبنای داستان واقعی باید برخی قسمت ها دراماتیزه شود. این واقعی بودن امتیاز نیست. همه ایران و مردم جهان میدانند که سلاح های شیمیایی چه بلایی سر مردم سردشت آورد. به گریه درآوردن مخاطب هیچ ربطی به فرم ندارد. به گریه انداختن درست نیست. عکس های سردشت واقعی تر است. این تصاویر واقعی نیست این شکنجه مخاطب است. دوربین فیلمساز و ناله بچه ها در فیلم به شدت ضد انسانی است و من را همراه نمیکند. سینما حد دارد و اگر حد آن را اندازه نگیرد ضد آن میشود. چرا باید این‌ همه درد و خون را در چشم مخاطب کرد ؟ چه سودی میبریم؟ آیا این یک سند است؟ ابدا فیلم هویت ملی ندارد. هویت ملی یک فیلم یعنی ایجاد همدردی. هویت دینی ما بعد از هویت ملی می آید. فیلم مساله و هویت ملی ندارد و یک مساله محلی را با سواستفاده میگوید. فیلم به نظرم خیلی غیر انسانی است. فیلم ابدا همدرد این قربانیان نیست. بازی پیمان معادی اصلا خوب نیست. فیلم اصلا درمورد ظالم و مظلوم نیست
صوفیا نصراللهی
«درخت گردو» از آن فیلم‌هایی است که در زمان درستی ساخته شده و این هم هوشمندی سازنده‌اش را نشان می‌دهد. در شرایطی که کشور در بزنگاهی تاریخی قرار گرفته فیلم مهدویان علیه فراموشی است. یادمان می‌آورد که جنگ چه پدیده‌ی مخوفی است و چه‌طور مردم بی‌گناه را قربانی می‌کند. «درخت گردو» فیلمی ضدجنگ است. فیلمی انسانی و به طرز نفس‌گیری تلخ. تلخی عمیقی که از واقعیت جنگ می‌آید. اول فیلم نوشته شده که براساس یک داستان واقعی است و کارگردان هم فیلمش را کاملا واقع‌گرایانه نوشته. پیمان معادی حق مطلب را در مورد کاراکتر مرد قهرمانی که نقش‌اش را بازی می‌کند ایفا کرده است.

نقدهای بلند فیلم درخت گردو

آرش پارساپور

  زمانی که قصد به تصویر کشیدن یک حادثه تاریخی، بلایای طبیعی یا یک فاجعه انسانی را داریم، باید به این نکته توجه کنیم که برای نشان دادن این مهم روی به مستندسازی نیاوریم و بار درام فیلم را افزایش دهیم. زمانی که هالیوود از رسوایی مدیر شبکه فاکس نیوز،‌اثری مانند Bombshell را می‌سازد، یک شخصیت کاملا من در ...

حامد مظفری

آنجا که می‌گوید صدایمان هرگز شنیده نشد، لُب درد است؛ دردی که باید بی‌اتصال زندگی کنی تا ذات‌ات با کنه‌اش ممزوج شده باشد و در دردنمایی است که "درخت گردو" جلوه می‌کند.

ویدیوهای فیلم درخت گردو

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
تیزر فیلم «درخت گردو» با آواز علیرضا قربانی

خبرهای مرتبط با فیلم درخت گردو

تفاوت ها‌ی جالب سریال زخم کاری با مکبث و کتاب بیست زخم کاری

بررسی تفاوت‌های جالب سریال زخم کاری با کتاب بیست زخم کاری و نمایشنامه مکبث، سریالی که هر جمعه پخش می‌شود و اقتباسی از این دو کتاب است./ سرنوشت مالک، منصوره، سمیرا و سایر شخصیت‌ها در رمان چگونه است؟

بازی درخشان پیمان معادی با لهجه کردی در «درخت گردو»

یادداشتی درباره فیلم سینمایی «درخت گردو» پنجمین اثر محمدحسین مهدویان که ۵ روز است بر پرده سینما رفته است.

زخم عمیق/ فیلم های ایرانی درباره بمباران های شیمیایی

به مناسبت روز مبارزه با سلاح های شیمیایی، فیلم های ایرانی درباره بمباران های شیمیایی را مرور کرده ایم. «میم مثل مادر» و «درخت گردو» از جمله این فیلم ها هستند.

نمایندگان سینمای ایران در جشنواره فیلم شانگهای 2021

حضور «خورشید»، «درخت گردو»، «دشت خاموش» و هشت فیلم دیگر در بیست و چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم شانگهای.

محمدحسین مهدویان از دختربچه غرق شده در دریا نوشت

محمدحسین مهدویان از آشنایی با دختری که در جریان مهاجرت، غرق شد، در زمان ساخت فیلم سینمایی «درخت گردو» در غرب کشور نوشت.

نظرهای منتشر شده فیلم درخت گردو

38 نظر

رضا اکبری
۴ روز پیش
واقعاااا فیلم خیلی قشنگ بود تبریک میگم به آقای مهدویان و همچنین به آقای معادی با این بازی فوق العادشون
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
علی عطاپور
۵ روز پیش
محمد حسین مهدویان کارگردان جوان و حرفه ای سینمای ایران است . اینکه بر اساس داستان واقعی ساخته شده بود را دوست داشتم , بازی ها و فیلم برداری و موسیقی و خلاصه همه چیز مناسب بود ولی به عنوان یک فیلم سینمایی داستان خاصی نداشت که برای من جذاب باشه ...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
بهزاد نایبی
۱۶ روز پیش
عالی بود. دم گروه سازندگان فیلم گرم😀
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
کسری Shayesteh
۷ ماه پیش
من به عنوان کسی که در سن 12 سالگی سینما رو به شدت دنبال می کنم . فیلم رو دوست داشتم . پیمان معادی عالیه . محمد حسین مهدویان فوق العاده است اما مهران مدیری افتضاحه . اگر با شبی که ماه کامل شد گریه کردید حتما با این گریه می کنید .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
الهام فلاح
۲ سال پیش
خیلی عالی و تاثیرگدار
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
علی زهتابی
۲ سال پیش
بازی خوب پیمان معادی ودیگر هیچ! به نظرم برای بیان ستمدیده بودن ومظلوم بودن مردم عزیز کرد حتما لازم نیست به این شیوه نیمه مستندمردم رو به گریه انداخت و روح آنها رو نابود کرد. سینما این نیست!من که میانه فیلم ،شاید برای اولین بار سالن را ترک کردم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Soso Zahedi
۲ سال پیش
درود و هزار درود بر اقای مهدویان دست مریزاد بهترین و ناب ترین و واقعی ترین فیلم زیباترین پر احساسترین فیلم .عجبا به این مردم کورد و کورد زبان روایت زندگی کاملا واقعی پر احساسترین فیلم دست مریزاد زندگی به تمام واقغی کورستان و مردم کورد نشین در روایت تصویر بیانگر نیم درصد از آسیبهای جنگ و بدبختی و شیمیایی و اوارگی و نابودی خانواده ها و..و..و...دستت را میبوسم از اول تا اخر فیلم فقط صدای گریه ملتی را شنیدم و دیدم که با واقعیتهای خودشان درک میشدند درود بر انسانیتت بژی .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
A G
۲ سال پیش
حضور نداشتن مدیری و نریشن می تونست فیلم رو خیلی بهتر کنه. بازی خوب معادی. لازم نبود انقدر زوم و تکان دوربین انجام بشه.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
۲ سال پیش
می تونست خیلی خیلی بهتر از این باشه، اگر کسی میخواست شفاهی قصه زندگی قربان رو تعریف کنه دقیقا همین خط مستقیم رو رعایت می کرد. اصلا هنر فیلم سازی در روایت این قصه وجود نداره و اصلا جذابیت نداره. امتیاز من 4 از 10 هست.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمد مدیری
۲ سال پیش
بازی استاد مدیری و پیمان معادی خیلی خوب بود 👍👍👍👍👍👌
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
الهه شیرازی
۲ سال پیش
بازی های ۴ بازیگر اصلی(پیمان معادی، مهران مدیری، مینا ساداتی و مینو شریفی) قوی، فیلمنامه ضعیف، کارگردانی در فضاسازی ها قوی در سایر موارد متوسط، موسیقی قوی، تیتراژ پایان عالی، گریم در بخش گذشته قوی ولی در بخش حال ضعیف، فیلمبرداری خوب، صدای فضا خوب اما صدای بازیگران در نسخه ارائه شده به جشنواره نیاز به بازنگری داره.یه جاهایی صدا زیاد و یه جاهایی کمه. کاش برای اکران درستش کنن. تدوین کمی عجولانه انجام شده. فیلم تاثیرگذاریه.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
mina mohammadi
۲ سال پیش
بازی استادمدیری بی نظیر بود همچنین اقای معادی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
mina mohammadi
۲ سال پیش
واقعا عالی بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
شیلا مریدی
۲ سال پیش
بازی اقای مدیری و همچنین اقای معادی عالی بود خیلی فیلم قشنگی بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مینا محمدی
۲ سال پیش
فیلم فوق العاده عالی بود ...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Melika nzk
۲ سال پیش
فیلم فوق العاده بود من که بخاطره اقای مدیری رفتم دیدم و عالی بود هم بازی ایشون و اقای معادی و هم کلن فیلم اگر چه خیلی تلخ بود..
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
N N
۲ سال پیش
هنوز ندیدم ولی مطمئنم عالیه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Elham Danesh
۲ سال پیش
جالبه که عین نظر شما رو با همین جمله بندی یه خانم منتقدی به اسم فریده ذاکری تو توییتر گذاشته بود. شما از رو دست ایشون کپی کردین یا ایشون از رو دست شما؟ یا احسان محمدی نام مستعار ایشون تو این سایته؟ یا کلا برای تخریب مهران مدیری مطلب کم آوردین، دست به کپی کاری زدین. یه مطلب رو تو ده تا سایت کپی می کنین که بگین تعدادتون زیاده حداقل یه کم تغییرش بدین که لو نره. مهران مدیری خیلی تو این فیلم خوب و متفاوت بود. با حرفای تکراری و چند بار کپی شده ی شما هم نظر مخاطبان تغییر نمی کنه. (چون در قسمت پاسخ برای همه نمایش داده نمیشه اینجا نوشتم که نظر عمومی تر هم بشه)
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مریم عباسی
۲ سال پیش
سلام عزیزان. راوی داستان صدای مناسبی برای این نریشن نداشت! موسیقی با اینکه کردی بود، ولی به دل من ننشست. این فیلم میتوانست نگاهی بسیار زیبا و اعتقادی و قهرمانانه به مردمان سردشت داشته باشد ولی در عوض نگاه ترحم امیز و نه چندان عمیق روانشناسی به جنگ در آن زمان داشته. بله، من به موضوع فیلم احترام قائلیم و نه به این فیلم که می خواسته با بازی با احساسات مردم، امتیاز از مردم بگیرد.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
احسان محمدی
۲ سال پیش
با توجه به اینکه این فیلم توانایی اکران در خارج ایران رو برای نشان دادن مظلومیت کردها را دارد انتخاب اقای معادی بسیار درست و سنجیده بوده ولی کاش خانم لیلا حاتمی و اقای شهاب حسینی برای این پروژه انتخاب میشدن که وزن بازیگران بین المللی بالا تر بود چه بسا بازیهای بشیار بهتر و درخشان تر از انها می دیدیم به جای اقای مدیری که واقعا هیچ حرفی و هیچ تاثیری در کاراکتر نداشتن و فقط من رو یاده اول مارکت مینداختن
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
REZA TAMJIDI
۲ سال پیش
بدترین فیلم جشنواره بود خنده دار بود بیشتر تا دردناک اونم بخاطر بازیهای دم دستی و بدون حس اقای مهدویان لطفا همون مستند بسازید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
زهرا احمدیان
۲ سال پیش
ایران منتقد واقعی زیاد نداره.... اکثر عزیزان هم بیشتر از اینکه منتقد باشن مُنتقمِ کرار(بسیار حمله کننده) تشریف دارن. هر کدوم هم یه مختاری ان واسه خودشون و از نظرشون آقامدیری هم، یزید و تیر و طایفه ش، و احتمالا غلاف هاشونم شکستن که پا پس نکشن از انتقام گرفتن از #مهران_مدیری .... و از اون جهت که درخت گردو رو مثل ساعت پنج عصر تو برنامه هفت کوبیدن... همین که فراستی و منتقم های برنامه هفت ازش بد گفتن یعنی بهترین فیلمه.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
کسری Shayesteh
۲ سال پیش
من پسرى يازده ساله هستم و فقط به خاطر جناب اقاى مهران مديرى و پيمان معادى و محمد حسين مهدويان اين فيلم رو ديدم . من اين فيلم رو در جشنواره فجر ديدم . بسيار غم انگيز و عصاب خرد كن بود و حتى اشك من هم در اورد .بازى پيمان معادى فوق العاده . بسيار فيلم خوبى بود .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
منوچهر رشیدی
۲ سال پیش
فیلم اشک آور و غیر قابل تحمل اعصاب خورد کن وسفارشی برای جشنواره های خارجی برای مظلوم نمایی بود.مهران مدیری را هم آوردن تماشاگر جذب کنند و بهش سیمرغ بهترین فیلم را میدهند. فقط بازی معادی خوب بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
شهروز شهباز پور
۲ سال پیش
اينقدر غمنگيز بود كه تحملش واقعا سخته..نميتونم بگم بهترين فيلمه جشنواره بود ولي بازي پيمان معادي عالي بود و لايقه سيمرغ امسال هست
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
user-8959
۲ سال پیش
عالی تکان دهنده کم نظیر
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سولماز كيهانفر
۲ سال پیش
قصه عالي كارگرداني عالي بازي پيمان معادي فراتر از عالي
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سروش برقع وش
۲ سال پیش
به نظر من بازیگران نقطه قوت فیلم هستند.یکی دو جا فیلم کند شد.موضوع واقعی و دردناک است.در مجموع فیلم خوبی بود با چند سکانس و قاب بی نظیر ولی به نظر من بهترین فیلم مهدویان نیست.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
samin kho...
۲ سال پیش
سلام-تعجبم چرا کسی از بازی بسیار روان و مسلط خانم شریفی چیزی نمی گه ؟!!!... بازی پیمان معادی فرای خودشه نوع گویشش هم عالیه و همینطور بچه ها ... امکانات -فضا و نوع صحنه ها خیلی متناسبه... تازه فیلم کمی رقیق برخورد کرده باور کنید ترمور -تشنج و تاولهای اثرات این نوع سلاحها فرای این حرفهاست ... نوع آسیب دیدگی حیوانات هم به نظر من اوج تسلط تیم سازنده هستش مخصوصا پرندگان ... به هر حال نوع موضوع فیلم به شدت سنگین کننده ی حال و هوای سالن نمایش شده و خواهد شد ... اشک ریزی کمترین سوغات این فیلم محکم خواهد بود ...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
الی نصیری
۲ سال پیش
سه سکانس فیلم از جلوی چشمم نمیره، اولیش وقتی که بمب میخوره و دودش از رودخونه به ناصر نزدیک میشه و حالت وحشت و ایستاده ناصر، وحشتناکه. دومیش وقتی پیمان معادی بچه‌هاش رو حموم میکنه و جیغ میزنن، فراتر از دردناکه ، سومیش هم وقتی که همسرش میمیره و دیگه نمیتونه...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
الی نصیری
۲ سال پیش
فیلم به شدت دردناک، به شدت... امکان نداره کسی فیلم رو ببینه و اشکش نریزه... فیلم مهمی بود اما شاهکار و عالی نبود... فیلم خیلی خیلی دردناک بود... غم فیلم خیلی زیاده و این منو اذیت کرد و باعث شد که فیلم رو دوست نداشته باشم. بازی پیمان معادی هم قطعا عالی بود و هم به خاطر بازیش و هم به خاطر جشنواره، سیمرغ میگیره
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Pedram Babaei
۲ سال پیش
اگر پیش از دیدن فیلم اطلاعاتی در رابطه با سردشت و قادر مولانپور داشته باشید قطعا تحت تاثیر دست و پا زدن های کارگردان برای مچاله کردن روحتان قرار نخواهید گرفت جدای بازی خوب پیمان معادی چیز زیادی نصیبتان نخواهد شد جز نریشنی بی خاصیت و ابتدایی دوربین سرگردان، بی هدف و بی شخصیت(دوربین در فیلم شخصیتی نمیسازد) فیلمساز به هر دری میزند تا اشک شما را دراورد در اورد از کولبرهای ابتدای فیلم گرفته که اصلا معلوم نیست انجا چه میکنند تا زجه زدن های بی حاصل و نشان دادن تمام جهان به عنوان محکوم فیلم را که دیدید بگذارید دو روز بگذرد احساساتتان که فروکش کرد فیلم را حلاجی کنید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ذوالفقار ب.
۲ سال پیش
فیلم بسیار عالی بود. بازی پیمان معادی بی نظیر بود. تنها فیلمی بود که در مورد مظلومیت قوم کورد تا حالا دیدم. دیالوگها با زبانهای کوردی و ترکی(با زیرنویس فارسی) و بازی درخشان بازیگران گمنام از نکات برجسته فیلم بود. و همچنین خط سیر داستان و بخصوص سکانس پایانی فیلم هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار میده.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
هومن ف
۲ سال پیش
بازی ها خیلی خوب بود. چه مهران مدیریِ متفات و خوبی بود! عالی و درخشان بود. گریمش هم خیلی سورپرایز کننده بود. معادی هم خیلی خوب بود. به نظرم با اینکه فیلم قوی ای بود اما اگه بازیگرای دیگه ای جز مدیری و معادی داشت، تحمل فیلم خیلی سخت میشد. یه جورایی به امید بازیگرا می موندی که ادامه شو ببینی چون تحمل این همه درد و غم بر روی پرده سینما واقعا سخت بود و انگیزه نیاز داشت.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
معین کاف
۲ سال پیش
سمفونی سرفه‌ها.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
رز رزی
۲ سال پیش
عااااالی و واقعی بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امیر فروزش
۲ سال پیش
فیلم دکراتیو سانتی مانتال فقط به قصد گرفتن اشک از بیننده ساخته شده نریشن به شدت بد نوشته شده و مهران مدیری که حضور و عدم حضورش هیچ تفاوتی نداره ... بازی پیمان معادی رو میشه تنها نکته مثبت فیلم ارزیابی کرد .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سحر حیدری نژاد
۲ سال پیش
فیلمی بسیار عالی و استاد مدیری یک بازی بی نظیر ودرجه یک رو نشون بیننده ها گذاشتن و از بازی پیمان معادی هم که نمیشه گذشت...در کل فیلمی عالی روایت یک داستان واقعی رو بع تصویر کشیده بود که عالی بود و غم انگیز...💙☔️
خطر لو رفتن داستان
پاسخ