پوستر فیلم تصمیم به رفتن

فیلم‌ سینمایی |جنایی ، درام ، اسرار آمیز

تصمیم به رفتن

Decision to Leave

۷.۵ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۲ رای

منتقدان:

۱۰

امتیاز دهید:

پرونده‌ی قتل مردی در کوهستان به یک کارآگاه سپرده می‌شود و او در طی تحقیق با همسر مرموز مقتول آشنا می‌شود.

معرفی فیلم تصمیم به رفتن

نیکلاس باربر می‌نویسد که کارگردان دو فیلم «اولدبوی» (Oldboy) و «کنیز» (The Handmaiden) با فیلمی بازگشته است که از نظر پرداخت، درخشان است؛ اما از نظر ساختاری لنگ می‌زند.

فیلم جنایی، درام، اسرارآمیز «تصمیم به رفتن» (Decision to Leave) محصول سال ۲۰۲۲ کره جنوبی به کارگردانی پارک چان ووک با بازی تانگ وی و پارک هائه ‌ایل است.

 

فیلم «تصمیم به رفتن» (Decision to Leave) در کن 2022

در آوریل 2022 این فیلم به خاطر رقابت برای کسب نخل طلای جشنواره فیلم کن 2022 انتخاب شد. برای نخستین بار در 23 می 2022 در تئاتر بزرگ لومیر به نمایش در آمد و به دنبال آن در 29 ژوئن 2022 در کره جنوبی به نمایش در خواهد آمد.

«تصمیم به رفتن» به کارگردانی پارک چان ووک در صدر جدول هیئت داوران فیلم «کن» قرار دارد؛ در حالی که فیلم «جنایت‌های آینده» به کارگردانی دیوید کراننبرگ در میانه‌ی جدول قرار می‌گیرد.

این اثر درام که به زبان کره‌ای و چینی است، میانگین امتیاز 3.2 (با یک امتیاز دیگر دریافتی) را به خود اختصاص داده است. این امتیاز بالاترین امتیاز ثبت‌شده تا زمان کنونی در جدول امسال است و از فیلم «زمان آرماگدون» اثر جیمز گری بالاتر قرار گرفته است.

«پارک چان ووک» برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کارگردانی برای فیلم «تصمیم به رفتن» از جشنواره کن 2022 شد.

 

مراحل تولید فیلم «تصمیم به رفتن» (Decision to Leave)

تهیه‌کننده‌ی فیلم «تصمیم به رفتن» موهو فیلم است و کمپانی سی‌جی انترتینمنت (CJ Entertainment) آن را تامین مالی و توزیع کرده است. فیلم‌برداری این اثر درام، در اکتبر 2020 آغاز شد.

 

حواشی فیلم «تصمیم به رفتن» (Decision to Leave)

- تانگ وی، ستاره زن چینی فیلم کره‌ای «تصمیم برای رفتن» می‌گوید که به کارگردان پارک چان ووک گفته است: «بعد از تماشای نسخه‌ی تمام‌شده فیلم در اولین نمایش گالا جشنواره فیلم کن، دریافتم که تو با این فیلمت زندگی مرا کامل کردی.»

- سرمایه‌دار و عامل فروش، سی‌جی انترتینمنت، گفته است که «تصمیم به رفتن» در تمام دوران، از نظر ارزش فروش موفق‌ترین عنوان بوده است. این فیلم به 192 کشور و منطقه فروخته شده است، از جمله به باک فیلمز (Bac Films) برای فرانسه، موبی (Mubi) برای آمریکای شمالی، انگلستان، ترکیه و هند، و استودیو فانتوم هاپی نت (Happinet Phantom Studios) برای ژاپن.

ـ کارگردان درباره تانگ وی (بازیگر چینی) که نام مستعار تانگ تانگ را دارد گفته است: سخت‌ترین قسمت در فیلم‌برداری این بود که تانگ وی به زبان کره‌ای حرف می‌زد. وقتی داشتیم فیلم‌برداری می‌کردیم، خیلی طول می‌کشید تا همه‌ی دیالوگ‌ها را بی نقص و کامل اجرا کنیم. بنابراین اگر لب‌ها و سرعت حرف‌ زدنش و طول هر هجا دقیق بود، می‌گفتم: "اوکی! نود و نه درصد را انجام دادیم." من می‌خواهم از تلاش‌های تانگ وی تمجید کنم. او هرگز خسته نشد و یک بار شکایت نکرد.

 

بستن

عکس‌های فیلم تصمیم به رفتن


تانگ وی و گو کیونگ پیو در فیلم «تصمیم به رفتن»(Decision to Leave)
پارک هائه ایل در فیلم «تصمیم به رفتن»(Decision to Leave)
نمایی از فیلم «تصمیم به رفتن»(Decision to Leave)
تانگ وی و پارک هائه ایل در فیلم سینمایی «تصمیم به رفتن»(Decision to Leave)
پارک چان ووک کارگردان فیلم «تصمیم به رفتن»(Decision to Leave) در اختتامیه جشنواره کن 2022
پارک چان ووک کارگردان فیلم سینمایی «تصمیم به رفتن»(Decision to Leave) در اختتامیه جشنواره کن 2022
پارک چان ووک کارگردان «تصمیم به رفتن»(Decision to Leave) در اختتامیه جشنواره کن 2022

نقدهای فیلم تصمیم به رفتن

مارپیچی پرهیجان از رمز و راز عاشقانه


ترجمه اختصاصی سلام سینما پارک چان - ووک، کارگردان حرفه‌ای اهل کره جنوبی، شش سال پس از غوغا به پا کردن در کن با فیلم هیجان‌انگیز و جذاب خود یعنی ندیمه، این بار با اثری کاملاً متفاوت برگشته است؛ نئونوآر جذابی که ظاهر آرام آن خبر از جریان‌های انسانی و پرخطر باطنش می‌دهد. با اینکه این فیلم جدید ما را به یاد برخی عناصر و رویه‌های اثر تجاری و موفق این کارگردان یعنی منطقه امنیتی مشترک (2000) می‌اندازد اما داستان پلیسی غنی‌تر و پر پیچ و تاب‌تری دارد. تصمیم به رفتن طنزی طبیعی و جلوه‌هایی جذاب داشته و با معجونی قوی از عشق، احساس و شیفتگی مخاطب خود را مست می‌کند. سبک کار پارک در اینجا هم کلاسیک و هم طبق معمول مخصوص به خود اوست؛ علاقه قدیمی او به رابطه و خشونت این بار کنترل‌شده‌تر اما همچنان و با کمال تعجب جالب‌تر شده است. او آنچه خودش می‌خواهد را انجام می‌دهد اما این اثر وی از نظر سبکی اشاره‌هایی به داگلاس سیرک نیز داشته است؛ از نظر رسیدن به اوج باشکوهی از ملودرام و نگاهی که دائماً به کاراکترها خیره شده و آنها را در آینه‌ها، مانیتور کامپیوترها و یا هر صفحه دیگری زیر نظر گرفته است، و همین‌طور اشاره‌ای به هیچکاک؛ از نظر شک و تردیدی آزاردهنده و مارپیچی پرهیجان از رمز و راز عاشقانه که ما را به ویژه به یاد فیلم سرگیجه می‌اندازد، و حتی اشاره‌هایی به پدرو آلمودوار؛ از نظر توجه به راه‌هایی که عناصر طراحی می‌توانند کاراکتر و داستان را شکل دهند. کاراکتر اصلی داستان کارآگاهی تیزبین و بسیار منظم به نام هه - جین (پارک هه - ایل) بوده که طرفدار رمان‌های تخیلی مارتین بک درباره یک کارآگاه سوئدی و معروف به درستکاری است. در مثالی خنده‌دار برای نشان دادن بیزاری هه - جین از انجام دادن کارها به روش ساده، او معاون ...
ترجمه اختصاصی سلام سینما پارک چان - ووک، کارگردان حرفه‌ای اهل کره جنوبی، شش سال پس از غوغا به پا کردن در کن با فیلم هیجان‌انگیز و جذاب خود یعنی ندیمه، این بار با اثری کاملاً متفاوت برگشته است؛ نئونوآر جذابی که ظاهر آرام آن خبر از جریان‌های انسانی و پرخطر باطنش می‌دهد. با اینکه این فیلم جدید ما را به یاد برخی عناصر و رویه‌های اثر تجاری و موفق این کارگردان یعنی منطقه امنیتی مشترک (2000) می‌اندازد اما ...

سرگیجه خالص


   تصمیم جدایی ساخته پارک چان ووک مهم‌ترین اثر سینمایی سال 2022 است که علاوه بر واکنش نسبت به یک اپیدمی روانی در تشخیص و ایراد احساسات، ارزش‌ بالای هنری آن بار دیگر ثابت می‌کند سینما قصه‌گوی بی‌رقیبی است. مدت‌ها بود هیچ فیلمی من را به یاد اثر همواره بدیع هیچکاک «سرگیجه» نیانداخته بود. «تصمیم جدایی» روایت‌گر جنایتی است که هیچ وقت روی نداده. رابطه میان کارآگاه هه-جون، پارک هه ایل، با همسرش پر از استیصال و شکست است و محبتی که میان آن دو وجود دارد کاملا قراردادی، بی‌هیجان و پر از ترحم بر دیگری است. مسئله فیلم جهانشمولی دو قطبی ایجاد می‌کند. تماشاگر/مخاطب علاوه بر آن‌که رابطه مذکور را پر تعلیق می‌بیند، پیرنگ اصلی: کارآگاهی که عاشق مظنون شده، در ذهن او را قاتل کشف می‌کند و کمبود ...
   تصمیم جدایی ساخته پارک چان ووک مهم‌ترین اثر سینمایی سال 2022 است که علاوه بر واکنش نسبت به یک اپیدمی روانی در تشخیص و ایراد احساسات، ارزش‌ بالای هنری آن بار دیگر ثابت می‌کند سینما قصه‌گوی بی‌رقیبی است. مدت‌ها بود هیچ فیلمی من را به یاد اثر همواره بدیع هیچکاک «سرگیجه» نیانداخته بود. «تصمیم جدایی» روایت‌گر جنایتی است که هیچ وقت روی نداده. رابطه میان کارآگاه هه-جون، پارک هه ایل، با همسرش ...

خبرهای مرتبط با فیلم تصمیم به رفتن

نظرهای منتشر شده فیلم تصمیم به رفتن