پوستر فیلم در جبهه غرب خبری نیست

فیلم‌ سینمایی |اکشن ، درام ، جنگی

در جبهه غرب خبری نیست

All Quiet on the Western Front

۹ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۲ رای

منتقدان:

۷

امتیاز دهید:

این فیلم براساس تجربیات وحشتناک یک سرباز جوان آلمانی در دوران جنگ جهانی اول در جبهه‌ی غرب ساخته شده است.

معرفی فیلم در جبهه غرب خبری نیست

فیلم حماسی ضدجنگ آلمانی «در جبهه غرب هیچ خبری نیست» (به زبان آلمانی: Im Westen nichts Neues) محصول 2022 است که بر اساس رمانی به همین نام، اثر اریش ماریا رمارک ساخته شده است.

این فیلم نخستین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در 12 سپتامبر 2022 اکران شد و در 28 اکتبر 2022 برای پخش در نتفلیکس منتشر شد.

فیلم به علت وفاداری به پیام و مفهوم ضد جنگی‌اش، نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد.

 

نماینده آلمان در اسکار 2023

این فیلم در آگوست 2022 به عنوان یک فیلم آلمانی برای جایزه اسکار در رشته بهترین فیلم بین المللی در نود و پنجمین جوایز اسکار اعلام شد.

 

موضوع، پیام و داستان فیلم در جبهه غرب خبری نیست

داستان این فیلم در روزهای پایانی جنگ جهانی اول رخ می‌دهد و درباره زندگی یک سرباز آلمانی به نام پل باومر است که بعد از ثبت نام در ارتش آلمان با دوستانش، ناگهان خود را در مواجهه با واقعیت‌های تلخ جنگ می‌بیند و امیدهای اولیه‌اش برای تبدیل‌شدن به یک قهرمان از میان می‌رود.

فیلم در نشان‌دادن وحشت جنگ، نمایانگر نقدی کوبنده از ایده ناسیونالیسم و نشانگر ایدئولوژی توخالی و ریاکارانه است؛ ابزاری که صاحبان قدرت، از آن برای کنترل جمعیت یک ملت استفاده می‌کنند.

 

بازیگران فیلم All Quiet on the Western Front  و نقش‌هایشان

فلیکس کامرر در نقش پل بومر

آلبرشت شوخ در نقش استانیسلاوس «کت» کاتچینسکی

آرون هیلمر در نقش آلبرت کروپ

موریتز کلاوس در نقش فرانتس مولر

آدریان گرونوالد در نقش لودویگ بهم

ادین هاسانوویچ در نقش جادن استکفلیت

دنیل برول در نقش ماتیاس ارزبرگر

تیبو د مونتالمبر در نقش ژنرال فردیناند فوخ

دیوید اشتریسو در نقش ژنرال فردریش

آندریاس دولر در نقش ستوان هوپ

سباستین هالک در نقش سرگرد فون بریکسدورف

 

لوکیشن فیلم‌برداری فیلم All Quiet on the Western Front

فیلم‌برداری اصلی در مارس 2021 در پراگ، جمهوری چک انجام شد.

 

حواشی فیلم

ـ کتاب اریش ماریا رمارک از تجربیات خودش در مقام یک سرباز آلمانی در جنگ جهانی اول الهام گرفته شده است.

این رمان، از این نظر قابل توجه است که تصویر واقع‌گرایانه‌ای از وحشت‌انگیزی جنگ و مشکلاتی که سربازان در طول جنگ و حتی بعد از آن با آن روبرو می‌شوند، ارائه می‌دهد. 

 

ـ عنوان «در جبهه غربی هیچ خبری نیست» اشاره دارد به پایان رمانی که فیلم بر اساس آن ساخته شده است؛ جایی که به خواننده گفته می‌شود تنها گزارش آن روز این بود: «هیچ چیز جدیدی برای گزارش درباره جبهه غرب وجود نداشت»
 

بستن

عکس‌های فیلم در جبهه غرب خبری نیست


آلبرشت شوخ و فیلیکس کامرر در فیلم «در جبهه غرب خبری نیست»(All Quiet on the Western Front)
آلبرشت شوخ و فیلیکس کامرر در فیلم سینمایی «در جبهه غرب خبری نیست»(All Quiet on the Western Front)
دنیل برول در فیلم «در جبهه غرب خبری نیست»(All Quiet on the Western Front)
نمایی از فیلم «در جبهه غرب خبری نیست»(All Quiet on the Western Front)
نمایی از فیلم سینمایی «در جبهه غرب خبری نیست»(All Quiet on the Western Front)
فیلیکس کامرر در «در جبهه غرب خبری نیست»(All Quiet on the Western Front)
نمایی از «در جبهه غرب خبری نیست»(All Quiet on the Western Front)

نقدهای فیلم در جبهه غرب خبری نیست

انسانیت در جنگ هیچ جایی ندارد


   در جبهه غربی خبری نیست به کارگردانی ادوارد برگر که در سال 1979 دلبرت من نسخه تلوزیونی آن را ساخته بر اساس رمانی از اریش ماریا مارک است و جنگ را نه به مثابه «نجات سرباز رایان» اسپیلبرگ، بلکه قوانین نانوشته‌ای از آن را نمایان می‌کند که در هیچ دوره آموزشی بازگو نخواهد شد. از ابتدایی‌ترین سکانس‌های فیلم ناخودآگاه به یاد ساخته هادی حجازی‌فر افتادم. «موقعیت مهدی» تا چه اندازه با یک فیلم جنگی فاصله دارد؟ سینمای ایران چگونه پشت جنگ 8 ساله‌اش ایستاده؟ اگر جنگ را یک مقوله جهانشمولِ خانمان‌سوزِ ضدبشری عنوان کنیم که بشر بر ضد نوع خود آغاز می‌کند، چرا سینمای ایران همچنان از سینمای دنیا و نه مشخصا هالیوود و نتفلیکس عقب است؟ نسخه‌ای که فیلم «در جبهه غربی خبری نیست» از جنگ به ما ارائه می‌دهد به مراتب ضد باطل‌تر از «موقعیت مهدی» است حتی اگر جای حق و باطل را عوض کرده باشند. فهم و درک رسانه آن هم سینما کارِ کارشناس و زبان‌باز و فلاسفه نیست بلکه مردم بهترین ارزیابی را از یک فیلم، مدیا، خواهند داشت. *موقعیت ساختمان فیلم به گونه‌ای است که برداشت بیننده از جنگ تغییر خواهد کرد؛ اشتباه نشود این برداشت به شکل مثبتی تغییر رویه می‌دهد؛ سینما از ابتدایی‌ترین برداشت‌های فیلم شروع می‌شود. تداعی گردش چرخ خیاطی با چرخ ماشین نظامی، سکانسی که سربازان لباس دیگر کشته‌شدگان در جنگ را به عنوان جیره تحویل می‌گیرند و خوشحال‌اند، آواز خواندن دسته‌ای از سربازان که قرار است به نزدیکی جبهه غربی بروند و...، همانطور که در موسیقی دو میزان کافی‌است تا چگونگی آغاز کننده مشخص شود با تماشای دو پلان از فیلم «در جبهه غربی خبری نیست» می‌توان رشد و نمو سینمایی را انتظار داشت. از جهتی دیگر، زبان فیلم به گوش فیلم‌بازها و ...
   در جبهه غربی خبری نیست به کارگردانی ادوارد برگر که در سال 1979 دلبرت من نسخه تلوزیونی آن را ساخته بر اساس رمانی از اریش ماریا مارک است و جنگ را نه به مثابه «نجات سرباز رایان» اسپیلبرگ، بلکه قوانین نانوشته‌ای از آن را نمایان می‌کند که در هیچ دوره آموزشی بازگو نخواهد شد. از ابتدایی‌ترین سکانس‌های فیلم ناخودآگاه به یاد ساخته هادی حجازی‌فر افتادم. «موقعیت مهدی» تا چه اندازه با یک فیلم جنگی ...

خبرهای مرتبط با فیلم در جبهه غرب خبری نیست

نظرهای منتشر شده فیلم در جبهه غرب خبری نیست