پوستر فیلم پیک

فیلم‌ سینمایی |هیجانی

پیک

The Courier

۶.۷ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۳ رای

منتقدان:

۷

امتیاز دهید :

داستان این فیلم براساس یک داستان واقعی است. یک تاجر انگلیسی به نام گرور وین در جریان جنگ سرد به MI6 کمک و به تاسیسات هسته‌ای روسیه نفوذ می‌کند. وین به کمک منبع نفوذی روسی خود، اولگ پنکوفسکی، به اطلاعاتی دست پیدا می‌کنند که به بحران موشکی کوبا پایان می‌دهند.

کارگردان: دومینیک کوک

نویسنده: تام اوکانر

عکس‌های فیلم پیک


بندیکت کامبربچ در فیلم «The Courier» (پیک)
ریچل براسناهان در فیلم «The Courier» (پیک)
بندیکت کامبربچ و ریچل براسناهان در فیلم سینمایی «The Courier» (پیک)
بندیکت کامبربچ، ریچل براسناهان و آنگوس رایت در «The Courier» (پیک)
ریچل براسناهان در نمایی از فیلم «The Courier» (پیک)
جسی باکلی در فیلم «The Courier» (پیک)
مراب نینیدزه و بندیکت کامبربچ در نمایی از فیلم «The Courier» (پیک)
بندیکت کامبربچ در نمایی از فیلم سینمایی «The Courier» (پیک)

نقدهای بلند فیلم پیک

ترجمه اختصاصی سلام سینما تا امروز هنوز هم عدم قطعیت‌هایی درباره‌ی ارزش اطلاعات محرمانه‌‌ی «اولگ پنکوفسکی»(مراب نینیدزه) در اوج بحران موشکی کوبا وجود دارد. آیا او همانطور که روایت‌ها می‌گویند، یک مأمور رده بالا در شوروی بوده که تبدیل به یک خائن و جاسوس دوجانبه شده است؟ یا پناهندگی او برای تزریق اخبار نادرست در انگلستان و آمریکا بود؟ «پیک» از نگاه یک مأمور انگلیسی که واسط بین «پنکوفسکی» و سرویس‌های اطلاعاتی انگلستان و آمریکا بود می‌پردازد و نتیجه‌ی آن یک فیلم جاسوسی هیجان‌انگیز به سبک فیلمسازان قدیمی در این ژانر مثل «جان لوکاره» است.  داستان «پیک» در زمان بحران موشکی کوبا می‌گذرد. بحران موشکی کوبا تا امروز، جدی‌ترین روزهایی بود که می‌توانست آمریکا و شوروی را به تقابل هسته‌ای بکشاند. تقابل «کندی» و «خروشچف» اوج دوران جنگ سرد را در سال 1962 رقم زد. «کندی» به پشتوانه‌ی نیروهای اطلاعاتی‌اش توانست آن بازی را به نفع خود تمام کند. بخش عمده‌ای از اطلاعاتی که در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی «کندی» قرار گرفت، از طریق «پنکوفسکی» بود. «پنکوفسکی» یک قهرمان شناخته شده در شوروی بود که به اطلاعات حساسی مثل مراکز هسته‌ای مخفی شوروی دسترسی داشت و خود را یک وطن‌پرست می‌دانست. تنها دلیل جاسوسی او برای آمریکا این بود که جنگ هسته‌ای شوروی با آمریکا می‌توانست کشورش را نابود کند.  «پنکوفسکی» با ام‌آی6 و سی‌آی‌ای ارتباط برقرار کرد. رؤسای این سازمان‌ها یعنی «دیکی فرانکس»(آنگوس رایت) و «امیلی دونووان»(ریچل براسناهان) به شدت مراقب بودند که چگونه با یک قهرمان روسی بدون اینکه پوشش او لو رود، ارتباط بگیرند. در نهایت به این نتیجه رسیدند که یک تاجر به نام «گرویل وین»(بندیکت کامبربچ) که هیچ پیش‌زمینه‌ای در ...ادامه مطلب

نقدهای کوتاه فیلم پیک

استفانی زاکارک


در «پیک» ویژگی‌های یک فیلم جاسوسی با دقت و ظرافت خاصی رعایت شده است. دوربین‌های کوچک، صحبت‌های رمزی، باجه‌های تلفن همگانی و آدم‌هایی که کت پوشیده‌اند و در تاریکی محو می‌شوند، همه‌ی این ویژگی‌ها با سلیقه‌ی بصری مخاطب همخوانی دارد و خود به خود حس تعلیق فیلم‌های جاسوسی را به آنها منتقل می‌کند. بهترین گزینه برای ایفای نقش یک جاسوس، «بندیکت کامبربچ» است.

پیتر دبروژ


«تام اوکانر» نویسنده‌ی «پیک» تصور کرده است که توانسته با ایجاد ارتباطی قوی بین «وین» و «پنکوفسکی» که گاهی تبدیل به یک دوستی برادرانه می‌شود، اثری اورجینال را خلق کند؛ اما مشکل اینجاست که تمام جاسوس‌بازی‌ها و رمز و رازهای موجود در داستان او، کم و بیش وام گرفته از آثار معروفی مانند «نفوذی» و «بندزن، خیاط، سرباز، جاسوس» است که در آن‌ها چنین ارتباطی وجود دارد.

نظرهای منتشر شده فیلم پیک