پوستر فیلم برادران لیلا

فیلم‌ سینمایی |درام

برادران لیلا (۱۴۰۰)

Leila's Brothers

۷.۹ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۵۷ رای

منتقدان:

۵.۷

امتیاز دهید:

لیلا در سن چهل سالگی تمام زندگی خود را صرف مراقبت از پدر و مادر و چهار برادرش کرده است. در کشوری که درگیر تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی است، خانواده دائماً با هم بحث می‌کنند و با زیر بار بدهی‌ خُرد می‌شوند. لیلا در حالی که برادرانش در تلاش برای گذراندن زندگی خود هستند، نقشه‌ای می‌کشد تا با راه اندازی یک تجارت خانوادگی آنها را از فقر نجات دهد. در حالی که آنها به شدت به حمایت مالی نیاز دارند، لیلا متوجه می شود که پدرشان، اسماعیل مخفیانه یک میراث خانوادگی را پنهان کرده است. او این میراث را به عنوان یک پیشنهاد برای تبدیل شدن به پدرسالار جدید قبیله، بالاترین افتخار در سنت ایرانی، نگه داشته است. این اتفاق باعث هرج و مرج در خانواده‌ای می‌شود که از پیش نیز شکننده بود. با بدتر شدن وضعیت سلامتی پدر، اقدامات هر یک از اعضای خانواده به تدریج خانواده را یک قدم به سمت انفجار نزدیک می‌کند.

کارگردان: سعید روستایی

نویسنده: سعید روستایی

معرفی فیلم برادران لیلا

سعید روستایی با سومین فیلمش مرزهای سینمای ایران را درنوردیده و به عرصه‌ی جهانی ورود کرده است. حضور این کارگردان جوان در عرصه‌ی جهانی با یک قدم محکم آغاز شده؛ «برادران لیلا» در اولین حضور جهانی خود در بخش مسابقه هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن با فیلم‌های بزرگی رقابت می‌کند.

بازیگران فیلم برادران لیلا

چند روز قبل از شروع جشنواره سایت afp فرانسه در لیستی از استعدادهای نوظهور این دوره، نام سعید روستایی را در شمار پنج استعداد برتر کن قرار داده و انتظار می‌رود که استقبال از فیلم او در شهر ساحلی کن قابل توجه باشد. 

 

داستان و موضوع برادران لیلا درباره چیست؟

پیمان معادی در برادران لیلا

لیلا دختر چهل‌ساله خانواده‌ای است که در آن مسئولیت مراقبت از پدر پیر و برادرانش را به عهده دارد. آن‌ها خانواده‌ای بی‌بضاعت هستند که مشکلات اقتصادی متعددی دارند و زیر فشار قرض هستند. لیلا برای تغییر شرایط خانواده‌اش تصمیم به انجام کارهایی می‌گیرد که خانواده را وارد مسائل جدیدی می‌کند. او متوجه می‌شود که پدرش یک میراث خانوادگی را مخفی کرده که می‌تواند شرایط همه را تغییر بدهد. به‌مرور با بد شدن حال جسمانی پدر و ایجاد اختلاف‌های مختلف، خانواده در آستانه فروپاشی قرار می‌گیرد ...

 

بازیگران برادران لیلا چه نقشی بازی می‌کنند؟

ترانه علیدوستی در برادران لیلا

ترانه علی‌دوستی بازیگر اصلی فیلم است که نقش لیلا جورابلو، دختر خانواده را به عهده دارد. گریم او با ابروهای کلفت، تصویر متفاوتی از ترانه علی‌دوستی ارائه کرده است.

سعید پورصمیمی نقش اسماعیل جورابلو، پدر خانواده را بازی می‌کند و پسران او علیرضا، پرویز، فرهاد و منوچهر هستند.

نوید محمدزاده در نقش علیرضا جورابلو

فرهاد اصلانی در نقش پرویز جورابلو

محمد علی محمدی در نقش فرهاد جورابلو

پیمان معادی در نقش منوچهر جورابلو

نیره فراهانی در نقش مادر خانواده

مهدی حسینی نیا در نقش بایرام

مهسا باوفا در نقش مریم

 

برادران لیلا کی اکران می‌شود؟

نوید محمدزاده در برادران لیلا

اولین نمایش «برادران لیلا» در جشنواره کن بود و روز ۲۶ می، ۵ خرداد ساعت ۱۴:۱۵ در سالن انیس واردا، ۲۷ می، ۶ خرداد ساعت ۱۷:۳۰ در سالن آئورا و روز ۲۸ می، ۷ خرداد ساعت ۱۵ در سالن آی مکس به نمایش درآمد.

«برادران لیلا» در اسفند ۱۴۰۱ به صورت قاچاقی پخش شد.

 

سعید روستایی، کارگردان فیلم برادران لیلا

همان‌طور که گفتیم سعید روستایی با «برادران لیلا» در سینمای جهان سربلند کرده است. کارگردان جوانی که یکی از مهم‌ترین استعدادی سینمایی نسل جدید ایران محسوب می‌شود. او با اولین فیلمش یعنی «ابد و یک روز» در جشنواره فجر درخشید و به‌عنوان یک فیلمساز فیلم اولی جوایز مهم آن سال را درو کرد. «ابد و یک روز» در بین تماشاگران هم تبدیل به فیلم محبوبی شد و موج جدیدی از تولید فیلم‌هایی درباره پایین‌شهر و قشر بی‌بضاعت را در سینمای ایران به راه انداخت که فیلم‌های زیادی متأثر از آن ساخته شدند.

روستایی در دومین تجربه‌اش یک فیلم پلیسی اکشن به نام «متری شیش و نیم» ساخت. یک درام پلیسی نفس‌گیر و هیجان‌انگیز که خصوصاً نیمه اولش تماشاگر را روی صندلی میخکوب می‌کرد. این فیلم علاوه بر جشنواره فجر، در جشنواره زوریخ و بوردو هم نمایش داده شد و توانست جایزه بهترین فیلم سزار فرانسه را از آن خودش کند. به‌این‌ترتیب روستایی اولین تجربه اکران جهانی را با موفقیت پشت سر گذاشت. 
حالا او در فیلم سومش باز هم به سراغ طبقه و مردمی رفته که شناخت خوب و جامعی از احوالات و مناسبات زندگی‌شان دارد و باید دید داستانش این بار چقدر موردتوجه قرار می‌گیرد.

 

چرا برادران لیلا فیلم کنجکاوی برانگیزی است؟

محمد علی محمدی در برادران لیلا

به‌هرحال روستایی بانی یک جریان جدید در سینمای روز ایران بوده و به‌واسطه تسلط تکنیکی خوبش روی فنون کارگردانی، بهترین فیلم‌های رئالیستی اجتماعی درباره طبقات محروم را در بین هم‌نسلانش ساخته است. خیالمان از این نظر می‌تواند راحت باشد که قرار است فیلمی ببینیم که از نظر ساخت امکانات متنوعی دارد و قوه خلاقانه کارگردانش، آن را از فیلم‌های شبیه خودش جدا می‌کند. 

از طرف دیگر داستان فیلم که با بی‌ثباتی‌های اقتصادی پیوند خورده، قطعاً برای خیلی از تماشاگران همدلی برانگیز خواهد بود و علاوه‌برآن دیدن ترانه علی‌دوستی در لوای یک دختر چهل‌ساله مجرد خیلی کنجکاوی برانگیز است.

 

سایر عوامل برادران لیلا

تهیه‌کننده: جواد نوروز بیگی
فیلمنامه‌نویس: سعید روستایی
مدیر فیلم‌برداری: هومن بهمنش
تدوین: بهرام دهقانی
موسیقی: پیمان یزدانیان
صدابرداران: ایرج شهزادی و رشید دانشمند
طراح گریم: ایمان امیدواری 
عکاس: امیرحسین شجاعی 
طراح صحنه: محسن نصرالهی
توزیع‌کننده: وایلد بانچ

 

حواشی فیلم برادران لیلا

- گویا مسائل و مشکلات مالی خانواده در فیلم به بازار طلا و تحریم‌ها گره‌خورده است.

- این اولین حضور روستایی در جشنواره کن به‌حساب می‌آید.

- ابتدا قرار بود فیلم در چهلمین جشنواره فیلم فجر به نمایش دربیاید اما به دلیل طولانی شدن فیلم‌برداری و البته تصمیم کارگردان، نمایش خودش را با جشنواره کن آغاز کرد.

- فیلم در اسفندماه ۱۴۰۱ به صورت قاچاقی پخش شد.

 

فیلم برادران لیلا و بازیگران آن در جشنواره فیلم کن 2022

عکس بازیگران فیلم برادران لیلا در جشنواره کن

بستن
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

عکس‌های فیلم برادران لیلا


ترانه علیدوستی و دخترش در پشت صحنه فیلم «برادران لیلا»
ترانه علیدوستی و سعید پورصمیمی در فیلم «برادران لیلا»
ترانه علیدوستی در فیلم «برادران لیلا»
سعید پورصمیمی در فیلم «برادران لیلا»
ترانه علیدوستی در فیلم سینمایی «برادران لیلا»
ترانه علیدوستی در «برادران لیلا»
فیلم «برادران لیلا»
نوید محمدزاده در فیلم «برادران لیلا»

نقدهای فیلم برادران لیلا

یک درام خشن ایرانی


ترجمه اختصاصی سلام سینما فیلمساز ایرانی، سعید روستایی یک درام خانوادگی بزرگ، جذاب و شخصیت‌محور را به سبک ایتالیایی - آمریکایی با اجراهای خشم‌آلود، یک صحنه عروسی بزرگ و صحنه‌های الهامی از روکو و برادرانش ویسکونتی و پدرخوانده کاپولا را نمایش می‌دهد. حتی رد پای تأثیرپذیری از آثار آرتور میلر در میان سرزنش‌های خشم‌آلود و دردناک این فیلم وجود دارد. اجرای گرم ترانه علیدوستی را در این فیلم شاهد هستیم – که با بازی در فیلم‌های اصغر فرهادی شناخته شد – و با بازی نقش لیلا در این فیلم نیز شناخته می‌شود: زنی که توسط مردسالاری بی‌کفایت و سست به پریشانی سوق داده می‌شود. لیلا با پدر و مادر مسن خود زندگی می‌کند. او از کمردرد دوره‌ای ناشی از استرس و کار زیاد رنج می‌برد و اساساً تنها مزدبگیر عادی خانواده است که به تنهایی چهار برادر بالغ خود را از نظر مالی حمایت می‌کند. پرویز که دارای اضافه وزن (فرهاد اصلانی) است به عنوان یک توالت شور در مرکز خرید کار می‌کند، اما به اندازه کافی برای حمایت مالی خانواده‌اش پول در نمی‌آورد که با تلاش‌های مکررش برای پسردار شدن این نگرانی افزایش هم می‌یابد. فرهاد خل و چل عضله‌دار (محمدعلی محمدی) فقط به کشتی آمریکایی در تلویزیون علاقه دارد. منوچهر بیکار استخوانی (پیمان معادی) به دنبال طرح‌های خفن سریع پولدار شدن است و نه کار. علیرضا (نوید محمدزاده) نیز اخیراً از کار کارخانه‌ای که رؤسایش دستمزدشان را پرداخت نمی‌کردند، استعفا داده است. در رأس همه این مردان بیهوده و انگلی، پدر سالخورده آنها اسماعیل (سعید پورصمیمی) قرار دارد – مردی که مکرراً ناله می‌کند، خود رحم است، معتاد به تریاک است و وسواس به «پدرسالاری» طایفه‌ی پر جمعیت خود دارد. موقعیتی که با مرگ پسر عمویش خالی شده است. ...
ترجمه اختصاصی سلام سینما فیلمساز ایرانی، سعید روستایی یک درام خانوادگی بزرگ، جذاب و شخصیت‌محور را به سبک ایتالیایی - آمریکایی با اجراهای خشم‌آلود، یک صحنه عروسی بزرگ و صحنه‌های الهامی از روکو و برادرانش ویسکونتی و پدرخوانده کاپولا را نمایش می‌دهد. حتی رد پای تأثیرپذیری از آثار آرتور میلر در میان سرزنش‌های خشم‌آلود و دردناک این فیلم وجود دارد. اجرای گرم ترانه علیدوستی را در این فیلم شاهد هستیم – که ...

بی‌کاری و مرگ


   برادران لیلا ساخته سعید روستایی دراماتیک‌تر و اجتماعی‌تر از «ابد و یک» روز است اما همچنان کپی دست‌دومی از سینمای اجتماعی مسعود کیمایی و «گوزن‌ها» است. این مولف که در کارنامه خود «متری شیش و نیم» را نیز دارد ثابت کرده توانایی بالایی در به چالش کردن عنصر انسان در جامعه و برخورد جامع با انسان دارد. فیلم‌نامه دراماتیک «برادران لیلا» قبل از آن‌که خسته‌کننده باشد بسیار پر چالش است و به نظر می‌رسد تریبونی است برای عدالت‌خواهی جوانان از جغرافیای خود. عدالت خواهی به معنای بازپس‌گیری حق زیستن و نه انتقاد از وضعیت فعلی که شاید تنها جاه‌طلبی روستایی در این زمینه موهای بافته و آویزان ترانه علی‌دوستی، لیلا، است. ویژگی ابتدایی فیلم‌نامه فیلم مورد بحث تعلیق بدون سیاه‌نمایی به واسطه استفاده ...
   برادران لیلا ساخته سعید روستایی دراماتیک‌تر و اجتماعی‌تر از «ابد و یک» روز است اما همچنان کپی دست‌دومی از سینمای اجتماعی مسعود کیمایی و «گوزن‌ها» است. این مولف که در کارنامه خود «متری شیش و نیم» را نیز دارد ثابت کرده توانایی بالایی در به چالش کردن عنصر انسان در جامعه و برخورد جامع با انسان دارد. فیلم‌نامه دراماتیک «برادران لیلا» قبل از آن‌که خسته‌کننده باشد بسیار پر چالش است و به نظر می‌رسد ...

من حتا از خوشبختی ام می ترسم !!!


   شاید کافی بود که فیلم ابد و یک روز "سعید روستایی" را همچنان بعد از سال ها در ذهنت داشته باشی و نماهای آن زندگی مصیب بار آن فیلم گاهی مرور کرده باشی  تا در نهایت به فیلم برادران لیلا برسی که انگار در امتداد همان ماهیت زندگی و فلاکتی است که تو گویی پایانی برایش نمی توان متصور بود . شکافی عمیق در معیشت و اقتصاد کشوری دچار بحران و تورم که عده ای را آن بالاها هر روز مرفه تر و عده ای دیگر را این  پایین هر روز و هر لحظه به زیرتر می کشد . برادران لیلا همچنان که از تاکید نام فیلم بر روی یک زن (لیلا) بر می آید مثل اولین فیلم تحسین شده ی کارگردان ( ابد و یک روز ) که تاکید بر نقش کلیدی (سمیه با بازی پریناز ایزدیار) داشت این بار هم حول محور یک زن می چرخد . این بار (لیلا) ...
   شاید کافی بود که فیلم ابد و یک روز "سعید روستایی" را همچنان بعد از سال ها در ذهنت داشته باشی و نماهای آن زندگی مصیب بار آن فیلم گاهی مرور کرده باشی  تا در نهایت به فیلم برادران لیلا برسی که انگار در امتداد همان ماهیت زندگی و فلاکتی است که تو گویی پایانی برایش نمی توان متصور بود . شکافی عمیق در معیشت و اقتصاد کشوری دچار بحران و تورم که عده ای را آن بالاها هر روز مرفه تر و عده ای دیگر ...

خبرهای مرتبط با فیلم برادران لیلا

نظرهای منتشر شده فیلم برادران لیلا

۶ ماه پیش

June 4, 2023

عالی عالی از هر نظر . درسته که همه بدبختیا یهو انقدر پرفشار به یه خانواده بباره اتفاق نتدریه ولی در مجموع فیلم خیره کننده ایه و من لذت بردم بعنوان مخاطب عادی
۲
0
پاسخ
گزارش تخلف

۸ ماه پیش

March 24, 2023

همه بدبختی ها یا تقصیر خودمونه یا ترامپ و برجام !!!یه فیلم شعاری دیگه مثل بقیه فیلم های عامه پسند
۲
۴
پاسخ
گزارش تخلف

۹ ماه پیش

March 20, 2023

داستان فوق‌العاده با بازیگران مطرح سینما تصویر سازی بی نظیر یک شاهکار به تمام معنا
۵
۲
پاسخ
گزارش تخلف