ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

خلاصه‌‌‌‌‌فیلم
«لارا» برای دیدار با خانواده‌اش از آرژانتین به زادگاهش اسپانیا بازمی‌گردد. در این سفر که پیش‌بینی می‌شد به تجدید دیدار اعضای خانواده خلاصه شود، رویدادهای غیرمنتظره‌ای به وقوع می‌پیوندد که بر روند زندگی «لارا» تاثیر می‌گذارد.

نظر منتقدین

بوید ون هوویج
«همه می دانند» می تواند بهترین کار «اصغر فرهادی» محسوب شود. این فیلم متفاوت از دیگر آثار «فرهادی» است. فقط ۲۰ دقیقه طول می کشد تا اتفاقات قدیمی گذشته بر ملا شود. همان طورکه ماجراها برای شخصیت ها بد و بدتر می شود روایت داستان این شاخه به آن شاخه می رود و مرموزتر می شود. سوال اینجاست: اگر همان طور که عنوان فیلم می گوید همه می دانند چرا با هم در میان نمی گذارند؟
اریک کوهن
آیا بر ملا شدن یک عشق قدیمی می تواند پرده از راز ربوده شدن دخترک بردارد؟ در فیلم، وحشت زدگی «کروز» است که هیجان داستان را بالا نگه می دارد اما مثل دیگر فیلم های «فرهادی» یک قهرمان مرد که این بار «باردم» است، خودش را برای نجات بقیه به خطر می اندازد.
استفانی زاکارک
فیلم افتتاحیه جشنواره کن امسال «همه می دانند» از اصغر فرهادی بود. فیلم به تنهایی اثری سست و بی جان بود. کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی که سال 2011 برای «جدایی نادر از سیمین» برنده جایزه اسکار شد این بار فیلمی اسپانیایی زبان با هنرپیشه های اسپانیایی-پنه لوپه کروز و خاویر باردم- ساخته است. آنچه که مسلم است فرهادی فیلمنامه را به اسپانیایی نوشته و سپس به اسپانیایی ترجمه کرده است. او حتی زبان اسپانیایی را نمی داند. بعید می دانم کارگردانان زیادی از این قبیل ریسک ها را پذیرفته باشند. « همه می دانند» که در ژانر هیجانی و روانشناسانه معرفی شده، بیشتر یک ملودرام خانوادگی پر از پیچیدگی و ابهام است. پنه لوپه کروز در نقش لارا، زنی است که با دو فرزندش از آرژانتین به اسپانیا و خانه پدری اش آمده تا در مراسم ازدواج خواهر کوچکترش شرکت کند. خاویر باردم هم در نقش پاکو است که هنوز در همان شهر کوچک زندگی می کند و با معلم مدرسه آنجا یعنی باربارا لنی ازدواج کرده است. پیچیدگی های فیلم به سرعت نمایان می شوند. لارا و پاکو در گذشته عاشق هم بودند. خیانتی اتفاق افتاده است. صحبت از ملک و املاک است و در این میان یک آدم ربایی هم اتفاق می افتد. این حجم ماجرا و داستان زیادی است. درست همان جایی که در فیلم پاکو در تلاش برای یافتن پاسخ است تعدادی از حضار که از اصحاب رسانه هستند می خندند چرا که داستان بیش از حد پیچیده شده است. «همه می دانند» از جنبه‌ای منحصر به فرد است. فیلم برداری این اثر را «خوزه لوئیس آلکائینه» بزرگ، انجام داده است و بخش های زیبایی در برج ناقوس کلیسا ثبت شده که کاملا ویژگی اسپانیایی فیلم را نشان داده است. هرچند مشخص است «فرهادی» به زحمت این پلان ها را در فیلم نامه جا داده است. «همه می دانند» پر از تقلا و کشمکش است. در هر قسمت تعداد زیادی از اعضای خانواده و دوستان و دوست دوستان اضافه می شوند که به خاطر سپردن آنها دشوار است و بیننده پس از مدتی نسبت به آنها بی توجه می شود.
فرناندو گارسیا
فیلمی است که از جنبه های مختلف تحسین برانگیز است. از لحاظ فیلمنامه ، کارگردانی و بخاطر نحوه کاوشگری درد، کینه، انتقام و دیگر تاریکی ها در زندگی انسان، چه در درون یک قبیله و چه در یک مجموعه کوچکتر. همه اینها همراه بارقه های نور احساسات مثبت و حتی قابل تمجید است همانند سخاوت و ظرفیت ایثار. فیلم بیش از همه نمایش خیره کننده یی از هنر بازیگری است تا حدی که به دشواری می توان گفت در این فیلم بهترن بازیگر زن یا مرد کیست. همگی نمره 20 دارند.
دانیل لوباتو
فیلم را خیلی دوست داشتم. بعید می داننم چند جایزه «گویا» به بازیگران تعلق نگیرد. این درام روستایی در عمق بسیار قوی است: روابط بین خانواده ها، سرکوفت ها، چالش گذشته های حل نشده،... فرهادی به نیکی لایه های روایت خویش را می سازد تا از این راه تماشاگر را جذب کند. با اینحال ماجرایی که شخصیتها را به چالش می کشد به نظر به پختگی بیشتر نیاز دارد. راه حلی که بکار گرفته شده به نظر می رسد اهمیت زیادی ندارد و کمی عجولانه است ولی اثری ترش و شیرین در خاطره تماشاگر باقی می گذارد.
دانیل گالیندو
شیفته آن شدم! فرهادی نا امید نمی کند. با وجود ذهنیت موجود از فیلم های قبلی، بار دیگر هیجان را در یک تریلر حفظ کرده بدون آنکه نیاز به تشکیلات عریض و طویل باشد. داستان از حمایت بازیگران برجسته یی برای حفظ روایت و نگاهها برخوردار است . ( در این زمینه باید از مدیرانتخاب بازیگران سپاسگزاری کرد) خوان کارلوس ریواس از تلویزیون سراسری اسپانیا: با شادمانی بسیار می گویم که «همه میدانند» بهترین فیلم سال سینمای اسپانیا با فاصله بسیار از دیگر فیلمهاست.

خبرهای مرتبط

همزمان با آغاز تبلیغات انگلیسی زبان فیلم «همه می دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی، پوستر جدیدی از این فیلم رونمایی شد.
فیلم «همه می‌دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی، دومین فیلم پرفروش ایتالیا شد.
فستیوال فیلم لومیر که در شهر لیون فرانسه برگزار می‌شود، فیلم «همه می‌دانند» را با حضور اصغر فرهادی و خاویر باردم نمایش داد.
اصغر فرهادی: امکان نمایش فیلم «همه می‌دانند» در ایران به سبب پوشش بازیگران وجود ندارد.
نقد روزنامه ال موندو اسپانیا بر فیلم تازه فرهادی: چگونه یک ایرانی میتواند اسپانیایی ترین فیلم سال را بسازد؟

نظرهای منتشرشده


تلفن تماس:

۸۸۳۹۴۲۱۹-۰۲۱

استفاده از مطالب سلام سینما با ذکر منبع مجاز است.

کلیه حقوق این سایت برای سلام سینما محفوظ می‌باشد.

راه های ارتباطی با ما در شبکه های اجتماعی و پاسخ به سوالات شما:

logo-samandehi