خلاصه‌‌‌‌‌فیلم
علی در جست و جوی همسر سابق و پسرش به تهران می‌آید. امیر علیرغم مشکلات خانوادگی در تلاش است تا به روش خود گرفتاری آدم‌های دور و برش را حل کند.

نظر سنجی آنلاین جشنواره فیلم فجر

با شرکت در نظرسنجی هر فیلم شانس خود را برای بردن ۴ سکه افزایش دهید

نظر منتقدین

کیوان کثیریان
"امیر" نخستین ساخته نیما اقلیما فیلم جمع و جوری است. یک قهرمان امروزی درونگرا و کم حرف دارد؛ یک سیگاری پرمصرف که سنگ صبور دیگران است و می‌خواهد مشکلاتشان را حل کند. چند بازی خوب دارد به‌خصوص سحر دولتشاهی و هادی کاظمی و میلاد کیمرام. یک تهران خوب دارد با قاب‌های متفاوت و فیلتری که تصاویر چرک را به واقعیت نزدیک می‌کند. تجربه‌های تازه در قاب بندی و شیوه روایت باعث شده "امیر" را بشود یک فیلم تجربه‌گرا و البته قابل تحمل دانست. فیلم حکایت آدم‌های درهم شکسته و خانواده‌های از هم‌پاشیده معاصر است و داستان لاغرش را البته کُند و کشدار تعریف می‌کند.

خبرهای مرتبط

کارگردان فیلم «امیر» گفت: ما عادت کرده‌ایم که مخاطب را به هیجان آورده و از این طریق پول به دست بیاوریم، اما ما نخواستیم مخاطب را گول بزنیم. این فیلم نگاه جدیدی داشته و توانسته در جشنواره حضور پیدا کند.
عکس های نیما اقلیما, میلاد کی مرام, مصطفی قدیری، روشنک سه قلعه‌گی, سحر دولتشاهی, آرتین گلچین و... در اکران و نشست فیلم «امیر»
عکس های نیما اقلیما، مصطفی قدیری و بهدخت ولیان در نشست خبری فیلم های «امیر»، «خجالت نکش» و «مغزهای کوچک زنگ زده» در برنامه دو قدم تا سیمرغ در پردیس ملت
معرفی فیلم «امیر» به کارگردانی نیما اقلیما و با بازی میلاد کی مرام, هادی کاظمی و سحر دولتشاهی
بیست و یکمین برنامه زنده اینترنتی «سی و پنج» با اجرای فریدون جیرانی به موضوع انتخاب فیلم‌ها برای حضور در سی‌وششمین دوره از جشنواره فیلم فجر اختصاص داشت و میزبان سیدجمال ساداتیان از اعضای هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر بود و نظرات خود را در مورد فیلم های انتخاب شده بیان کرد .

نظرهای منتشرشده


سلماز ادیب
۷ روز پیش
به نظرم فیلمبرداریش تو داوری های جشنواره نادیده گرفته شد چون انصافاً خوب بود ولی در بقیه شاخه ها زیاد فیلم خاصی نبود. بازی ها متوسط بودن و فیلمنامه خیلی کلیشه ای
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ساقی
۸ روز پیش
نمی تونم نظری بدم چون کل فیلم رو خواب بودم. فقط یه تکه هایی از بازی دولتشاهی رو دیدم که به نظرم خوب اومد
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امید عباس آبادی
۹ روز پیش
امیر فیلم دیالوگ محوره که توش لزوما اتفاقات داستان رو شکل نمیدن .... تو فیلم امیر یک تلخی بی پایان رو شاهد هستیم که یک شبهه قهرمان بار این تلخی ها رو به دوش میکشه... دوربین و قاب هاش فوق العادس .... امیر فیلم متفاوت جشنواره که نگاه متفاوت و صبر زیاد میطلبه... بزرگترین مشکل امیر زیاده گویی و سکانس های اضافیست
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سید مهدی ملک
۱۱ روز پیش
فیلمی تجربه گرا که با وجود داستان لاغرش به لطف کارگردانی دقیق و بازیهای خوب خسته کننده نمیشود. دقیقا برخلاق «خجالت نکش» معضل افزایش جمعیت توسط جامعه و مردمی بی صلاحیت را نشان داده است. امیر پدر ایده آل فیلم است؛ شخصیتی محکم و در عین حال با منطق و مهربان. کسی که حاضر به از خود گذشتگیست و در میان این جمع تنها فردیست که صلاحیت پدر شدن و اصلا صلاحیت فرزند دار بودن را داراست. پرداخت به زندگی خانوادگی امیر در راستای همین مضمون کلی اثر است.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سوگند سمیری
۱۱ روز پیش
خیلی خیلی خسته کننده بود. ریتم کند. دوربین نماهای عجیبی گرفته بود که برای من زیاد قابل درک نبودن. فقط بازی ها خیلی خوب بود. بخصوص سحر دولتشاهی که فکر کنم امسال برای یکی از این نقش های مکمل بالاخره نامزد بشه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مجید
۱۱ روز پیش
فیلمبرداری فوق العاده قوی که تا حالا ندیده بودم.خود فیلم هیچ
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
پدرام شیردل
۱۲ روز پیش
سال های قبل بخشی در اکران فجر وجود داشت به نام نگاه نو، کاش امسال هم 11 فیلم اولی می توانستند در بخش نگاه نو حضور داشته باشند. اما امسال قسمت سه کارگردان اولی شد که یکی از آن ها نیما اقلیماست. "دمت گرم، گل کاشتی". فیلم پر از قاب خوب بود، پر از بازی خوب مخصوصا سحر دولتشاهی، سکانس های طولانی اما پر محتوا، دیالوگ های ظریف و تاثیرگذار، انتخاب خوب موسیقی، فیلمبرداری متفاوت و جذاب و ... امیر، قصه ای بود از دل اجتماع، قصه ای از جنس تهران امروز که به قول خود فیلم "تو این شهر همه یه جوری دارن فرار می کنن"
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمد امين نجفى
۱۵ روز پیش
من احساس كردم دارم mr.robot ميبينم انقد كه فيلم بردارياشون شبيه بود.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ