ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

خلاصه‌‌‌‌‌فیلم
گاهی در زندگی در موقعیت هایی قرارمیگیری که بالاتر از اهمیت مرگ و زندگی شخصی است. گاهی مرگ و‌زندگی یک کشور در گرو تصمیم توست. از میدان ندا می آید، هرکس بترسد زودتر می میرد...حال ببینیم چطور غیرت بر قدرت نظامی چیره میشود.

نظر منتقدین

مهرزاد دانش
خیره کننده است....این اولین فیلم جنگی سینمای ایران است که تا این حد فضای جنگ را به دو قدمی صندلی مخاطب در سالن سینما نزدیک می کند. امشب، من در کنار برادران نازنین شهیدم در گردان عمار در میان آتش و خون و سرگردانی و تشنگی و درد و وحشت و شهامت و خستگی همراه بودم.
پویان عسگری
آدم‌ها در «تنگه ابوقريب» همچون كمدي‌هاي اسكروبال دور هم مي‌چرخند، به اشباح (معادل عراقي‌ها در جهان فيلم!) شليك مي‌كنند و در جغرافيايي كه اساسا براي تماشاگر شكل نمي‌گيرد يكي يكي از پا درمي‌آيند؛ بدون آن‌كه همدلي تماشاگر جدي، جذب حال آنها و مرگ دلخراش‌شان شده باشد. مشكل نه در تماشاگران كه در مواجهه تخت و زمخت فيلمساز در استفاده از كليشه‌هاي تيپ‌سازي در فيلم جنگي ايراني و بلاتكليفي او در انتخاب يك هدف/رويكرد مشخص براي عرضه آدم‌هاي فيلم و تاثيرگذاري بر تماشاگر است؛ يكي مزه مي‌پراند، ديگري متفكر و فرو رفته در خود است، آن يكي لوطي‌وار به بقيه محبت مي‌كند و بقيه هم به پژواك ناقصي از خرده‌تيپ‌هاي منتج از سينماي جنگ ايران بدل مي‌شوند.
آریان گلصورت
توکلی پشت فیلمبردار توانمند، تیم بازیگری مستعد و پروداکشن عظیم فیلم‌اش پنهان شده تا نابلدی‌هایش مشخص نشوند. اما حاصل کار، آن هم با این بودجه هنگفت، مهر تائیدی بر ضعف‌های تکنیکی فیلمساز است. تانک ترکاندن و استفاده از برداشت بلند که به معنی کارگردانی سطح بالا نیست. وقتی نه خبری از درام است، نه یک رویکرد بصری ویژه و نه میزانسن‌های موثری که در یاد بماند. فیلمساز در معرفی جغرافیا و زمان ناتوان است و با شلوغ‌کاری و کمک گرفتن از التهاب جنگ می‌خواهد مخاطب را مرعوب کند
سید رضا صائمی
به نظر می‌رسد کارگردان، خود واقعه را ذاتاً واجد ظرفیت دراماتیک و تراژیک می‌داند و این‌که روایت بصری آن می‌تواند کارکرد درام را داشته باشد. تنگه ابوقریب تماشای یک رخداد جنگی نیست، تجربه و درک عینی آن است که به‌واسطه‌ی سینما انجام شده است. آدم‌های جنگ در فیلم یکی از واقعی‌ترین و باورپذیرترین شخصیت‌های جبهه و جنگ هستند که همین معمولی‌بودن‌شان به آن‌ها تقدس می‌بخشد و البته یک جواد عزتی درخشان که حتی بازیگر توانمندی مثل حمیدرضا آذرنگ را هم زیر سایه‌ی خود قرار می‌دهد.
نزهت بادی
"ابوقریب" بر خلاف نمونه‌های جنگی دیگر نمی‌خواهد قصه بگوید و قهرمان بسازد و کل فیلم بر ترسیم تکان‌دهنده، حیرت‌انگیز و منقلب کننده یک موقعیت مهم جنگی پیرامون حفظ تنگه ابوقریب است. بهرام توکلی با نمایش بی‌پرده و عریان سبعیت و خشونت جاری در جنگ نشان می‌دهد که این همه جان از دست رفته، خون ریخته، بدن متلاشی‌شده و رنج تباه‌کننده فقط برای حفظ یک تنگه بوده است و خدا می‌داند برای نگه داشتن یک مملکت چقدر گلوله به قلب‌ها خورده و سرها جداشده و بدن‌ها به خاک افتاده است.

خبرهای مرتبط

پنج فیلم برگزیده نیمه اول سال 97 از نظر کاربران سلام سینما; هزارپا، عصبانی نیستم، تنگه ابوقریب، لاتاری و به وقت شام
«بدون تاریخ، بدون امضاء»، «تنگه ابوقریب» و «شماره ۱۷سهیلا» 3 نامزد نهایی اسکار ۲۰۱۹
حرف‌های علی سلیمانی درباره تنگه ابوقریب: وقتی آخرین سکانس جنگی فیلمبرداری شد کنار سد دز بودیم و حمیدرضا آذرنگ از خوشحالی پرید توی آب و فریاد زد «تموم شد، تموم شد»!
موزیک ویدئو فیلم «تنگه ابوقریب»/ ما جوون دادیم که امروز ناجوونمردی نبینیم...
حرف‌های جالب جواد عزتی درباره «تنگه ابوقریب»: قرار بود برادر امیر جدیدی باشم! بهرام توکلی چندبار فیلمنامه را بازنویسی کرد.

نظرهای منتشرشده


user-4331
۲ ماه پیش
اگر می‌خواهید توی فضای جنگ قرار بگیرید فیلمی بهتر از این پیدا نمی‌کنید. من این فیلم را خیلی دوست داشتم و با شخصیت‌ها در طول فیلم زندگی کردم. به همین خاطر وقتی فیلم تموم می‌شه غم این شخصیت‌ها توی دلتون می‌مونه که بعضی‌ها مثل من می‌پسندن و بعضی‌ها توی این اوضاع دوست ندارن حالشون را چیزی بدتر کنه! من این فیلم را به کسانی که توی فضای جنگ نبودن مثل خودم بسیار توصیه می‌کنم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
علیرضا کلانتری
۲ ماه پیش
ما که مرد بودیم و فیلم جنگی دوست داشتیم اعصابمون خرد شد اصلا با زن و بچه نرید به نظرم ارزش رفتن نداره
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Guest User
۳ ماه پیش
اونای که جنگ رو دیدن خوب میدونن که این فیلم نبود، واقعیت آن دوران بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
زهرا ک
۳ ماه پیش
انتظار داشتم بهتر از این باشه. هر چند بد ارزیابیش نمیکنم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Mohammad Reza Kh
۳ ماه پیش
فیلم اصلا نزدیک به حدود مورد انتظار از بهرام توکلی نیست. اما بازی ها عالی در فیلم جا گرفته اند. گریم و قاب بندی و ترکیب رنگ عالی انتخاب شده اند.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
کامیاب زارع
۳ ماه پیش
بازی ها و فیلمبرداری خوب بودن اما یکسری ایرادات جدی داشت مثلا اینکه دشمنی تو فیلم به وجود نیومد و تنگه به صورت یک جعرافیای بصری برای مخاطب نمایش داده نشد.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امیر حسین
۴ ماه پیش
همه چی بینظیر بود کارگردانی،فیلمبرداری،جلوه های ویژه و مخصوصا بازی های بینظیر جواد عزتی و امیرجدیدی که واقعا در حق جواد ناداوری کردن چون هم این تو هم تو لاتاری خیلی خوب بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حسین نقدی
۴ ماه پیش
متاسفم برای جشنواره ای که بهترین فیلمش میشه این. حق نویدمحمدزاده رم دادن به آقای جدیدی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
user-4454
۴ ماه پیش
تا حالا پیش نیومده بود نظرم در مورد یه فیلم انقدر با بقیه نظرات متفاوت باشه..به نظرم فیلم برعکس این همه تمجید اصلا اون چیزی که باید نشد..یعنی انتظار یه فیلم فوق العاده رو داشتم اما خیلی تو ذوقم خورد..اگه از بازی ها بگذریم که انصافادرخشان بود (خصوصا بازی زیبای امیرجدیدی که سیمرغ حقش بود) فیلم جذابیت چندانی نداشت..تا به جاهایی سکانس های انفجار و درگیری و شلوغی تو خط مقدم جبهه جذاب بود اما انقدر این داستان سرد و بی روح ادامه پیدا کرد و تکرار شد و تکرار شد که از یه جا به بعد هیچ تاثیری رو من مخاطب نمیذاشت..نه میترسیدم نه احساس اضطراب و هیجان داشتم..و علت این موضوع پرداخت بیش از حد به درگیری و جنگ بود..موسیقی و لحظات احساسی فیلم خیلی خیلی کمرنگ بود..همش درگیری و انفجار..همش داشتن میدویدن..فرمانده ها هم همش به زیردستا میگفتن یالا بدوید یالا..این شده فیلم تنگه ابوقریب..داستان پردازی بی نهایت ضعیف بود اگرچه جلوه های ویژه و گریم ها و طراحی صحنه و دکور و فضاسازی قابل قبول بود..نمونه مشابه این فیلم روز سوم محمدحسین لطیفی بود که اصلا قابل قیاس با این فیلم نیست..به وقت شام و ایستاده در غبار هم که اخیرا ساخته شدن بسیار بسیار جذابتر و موفق تر بودن
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سیدوحید جهانبخشی
۴ ماه پیش
فیلم خوبی بود ازنظر جلوهای ویژه بازیگر ومخصوص سکانس پایانی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
نیما طلاکوبی
۴ ماه پیش
فیلم از جهت به تصویر کشیدن جنگ و تک صحنه ها قوی و سینمایی همین طور به لحاظ فنی و جلوه ویژه خیلی قوی ظاهر میشه فیلم برای سینماست و باید حتما رو پرده دیدش و اینکه من فکر می کنم حتما باید برای این فیلم محدودیت سنی گذاشت به هیچ وجه نباید با بچه دید چون صحنه های تلخ و وحشتناکی داره که روشون تاثیر منفی داره و این خیلی مهم تر از اینه که تو فیلم چند تا شوخی و دیالوگ جنسی باشه...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
زهرا توللی
۴ ماه پیش
حقیقت تلخ جنگ رو به زیبایی به تصویر کشیده!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Pooya Abrari
۴ ماه پیش
برای من بسیار جالبه در پلات فیلم آمده نگاه به جنگ از زاویه دیگر... فجر هم بهترین فیلم شده اما دقیقا فیلم از همون زاویه ای به جنگ نگاه میکنه که همواره از همان زاویه نگاه کردیم ولی به هر حال ما که نباید چیزی بگیم گریه هم باید بکنیم تو سینما برای کسایی که این همه رشادت و جوانمردی نشون دادن جونشون رو دادن تا ما برنگردیم عقب..اما ما داریم برمیگردیم عقب اشکالی هم نداره...کلا متانقض نما شدیم...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
جواد بردیده
۴ ماه پیش
بازی های خیلی خوب،صحنه آرایی های خوب،موسیقی نه چندان دلچسب و از همه ضعیف تر فیلم نامه و داستان پردازی بود. کارگردانی اثر هم خوب بود. یه مورد هم متاسفانه توی فیلم بود خیلی عجیب بود وقتی تهیه کننده اثر سازمان اوج سپاه هست چطور ممکنه همچین اشتباهاتی رخ بده!!! بهتر نیست بیشتر دقت بشه! موضوع این بود که بالگرد های ایرانی که عملیات هلی برد رو انجام میدادن از نوع Mi-17 بودن که در دهه هفتاد برای سپاه خریداری شدن و در طول جنگ فقط عراق از این نوع بالگرد به صورت معدود استفاده می کرد.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمد باقری
۴ ماه پیش
هشتاد درصد فیلم تنگه ابوقریب را سکانس های انفجار و تیراندازی تشکیل می دهند که انصافا هم خوب از کار درامده اند و تماشاگر را با واقعیت جنگ به خوبی آشنا می کند. اما به جز این فیلم ویژگی قابل ذکر دیگری ندارد و داستان فیلم هم فراز و نشیب خاصی ندارد. علت این همه توجه به این فیلم را نمی دانم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
رزا دهقان
۴ ماه پیش
امتیاز من به عنوان منتقد10 از 10. میزانسن بی نقص. دکوپاژ تعریف شده. بازی های عالی. بهترین فیلم جنگی تاریخ سینمای ایران. اصلا قابل مقایسه با به وقت شام نیست که سیمرغ بهترین کارگردانی مشترکا به بهرام توکلی و ابراهیم حاتمی کیا داده شد.به وقت شام تماما انیمیشن بود و چندان قوی هم نبود.اما این فیلم بسیار زیباست.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حسین سروش
۷ ماه پیش
بهرام توکلی کارگردانی همه من حریف در هر زمینه ای ...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
راضیه جعفری
۸ ماه پیش
بازی بازیگرها، سکانس پایانی و جلوه‌های ویژه فیلم رو خیلی دوست داشتم. اما یه ضعف داشت، اونم این بود که فیلم جوری بود که انگار فیلمنامه نداشت.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امیر حسین مقدادی راد
۹ ماه پیش
فیلمی رو که توش امیر جدیدیه رو باید دید لامصب فوق العادس همه چیز برای سوپر استار شدن را داره استایل عالی رخ عالی و صدای عالی و بازی عالی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
صدیقه
۱۰ ماه پیش
عالی بود . عالی بود . عالی بود فقط جدیدی بازیش فوق العاده بود . بقیه چنگی به دل نمی زدن . البته اون پسر کوچیکه ( مهدی قربانی ) و جواد عزتی بد نبودن
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ندا
۱۰ ماه پیش
برای من زیاد فیلم جالبی نبود چون ژانر جنگی ژانر مورد علاقه ام نیست. ولی در خوش ساخت بودن فیلم و کارگردانی خوبش شکی ندارم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
نوا بانو
۱۰ ماه پیش
مرجان خانم اتفاقا از نظره من به غیر از جواد عزتی آقای حمیدرضا آذرنگ هم تو خیییلی از فیلمها هستن بعد از ایشون هم به نظرم امیرجدیدی و اون پسره مهدی قربانی بازیگران فعالی بودن امسال که این از نظره من خوب ○○○ اگر اشتباه نکرده باشم این دومین فیلمی که آقایون جدیدی و آذرنگ همبازی شدن فکرکنم اولیش اگر اشتباه نکنم قاتل اهلی بوده
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
شمیم
۱۰ ماه پیش
والا این فیلم اصلاً داستان نداشت. یک موقعیتِ صرف بود. بازی ها خوب بودن که جواد عزتی اصلاً تو جشنواره دیده نشد! واقعا نمی دونم چی بگم. به چیزایی که باید جایزه بدن نمی دن، به اون بخشایی که نباید جایزه بدن می دن!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمد محسن پیله سوارچی
۱۰ ماه پیش
فیلم واقعاً عالی و خوبی هست حتماً تماشا کنید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
نوا بانو
۱۰ ماه پیش
من متاسفانه اصلا وقت رفتن به جشنواره رو نداشتم اما شاید بعدا بعضی از فیلم هارو از سی دی فروشی تهیه کنم○○○ یچیزه دیگه دوستان عزیزم ما تا چه زمانی باید درباره[جنگ 8 ساله ایران و عراق●●●●]فیلم بسازیم به قول دوست عزیز؛مسافر خسته مگر خودآزاری داریم،ما؟!؟! تازه مگه تو تاریخ کهن کشور،وطن عزیزما همین یک جنگ بزرگ بوده؟! یه پیشنهادخوب برای دوستان هنرمندی که جنگهای تاریخی میهن عزیزمون دوستدارن؛ از جنگهای تاریخی دیگرکشوره عزیزمان فیلم بسازیدبعدازاین که جدیدومتنوع باشه جنگ[ایران●عراق]دیگه زیادی ازش فیلم ساخته شده من فکر میکنم بس باشه دیگه••••(البته؛ من به شخصه خودم از جنگ اصلااااااااااا خوشم نمیاد شعار من این تا دوستی♡☆○○ هست چرا جنگ●•••؟!؟!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
رضا قاسمی
۱۰ ماه پیش
فقط میتونم بگم فیلم برداری و کارگردانی و داستان و روایت فوق العاده ای داشت در کنار بازی فوق العاده امیر جدیدی و جواد عزتی. گروه سنی هم 17 سال به بالا خوبه و میتونه بفهمه فیلم رو
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سلماز ادیب
۱۰ ماه پیش
من داستانی رو در این فیلم ندیدم. از نظر تکنیک کارگردانی قوی بود و بازی ها هم خیره کننده بودن ولی فیلم "داستان" و بعبارتی "فیلمنامه" نداشت و بر توانایی های کارگردان فیلمبردار بازیگر و سایر عوامل متکی شده بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
علی ژاله
۱۰ ماه پیش
فیلم از نظر ساختار قوی و چشم نواز بود و میزانسن های کارشده ای داشت اما فیلم بین داستان گویی و مستند گیر کرده و ما تنها چیزی که از فیلم نفهمیدیم همان موضوع فیلم است یعنی تنگه ابو قریب . انفجارهای پی در پی _دوربین مستند وار شبیه دوربین روایت فتح و سردرگمی شخصتهای فیلم که همگی نا ملموس و تیپ هستند(که بعضا حتی تیپ هم نیستند ) که فقط از جلوی دوربین سیار اینور و آنور بی هدف با فریاد میدوند .و مهمتر از همه ما شاهد آتش وحشتناک عراقیها و احاطه آنها روی نیروهای خودی هستیم و هی تلفات میدهند و هیچ گونه تجهیزات نظامی جز چند تا آرپیچی ندارند و به یک باره متوجه عقب نشینی عراقیها میشویم .چه اتفاقی افتاد ما نفهمیدیم !!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مسافر خسته
۱۰ ماه پیش
فیلم در وافع فیلم نیست بلکه شما رو میبره وسط جبهه تو دل جنگ بشینی کشت و کشتار تماشا کنی! بله، آفرین به بهرام توکلی که اینقدر طبیعی جنگو به تصویر کشیده ولی خب که چی؟!! مگه خود آزاری داریم از دیدن تیکه پاره شدن آدما لذت ببریم؟ اگه واقعا از این چیزا لذت میبرید بشینید کالکشن ویدیوهای جنایات داعشو تماشا کنید تازه اون کشتارش واقعیم هست بیشتر بهتون حال میده!!! تنگه ابوقریب یه فیلم بیخود پر زحمت پر هزینه بود که هیچ داستان و حتی هیچ پیامی برای عرضه نداشت...من به این فیلم 4 میدم از 10، اونم فقط بخاطر بازی های خوب جواد عزتی و امیر جدیدی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مرجان
۱۰ ماه پیش
هر فیلمی رو که ببینید توش جواد عزتی بازی کرده !!!!!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
معین
۱۰ ماه پیش
فیلم خوبیه. فقط کاش فیلمنامه قرص و محکم‌تر بود و جزئیات بیشتری از اون منطقه و حادثه میداد. ما حتی یک نمای کلی و بالا هم از تنگه نمیبینیم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
روناک رها
۱۰ ماه پیش
بهرام توکلی بدون شک خدمت بزرگی به سینمای دفاع مقدس کرد. فیلم تنگه ابوقریب قطعا یکی از فیلم های به یاد ماندنی خواهد بود. کارگردانی فوق العاده موسیقی خوب فیلمبرداری خوب و قاب های عالی و به یاد موندنی‌. ترکیب همه این ها فیلمی میخکوب کننده ست. بازی بازیگران معرکه بود خصوصا امیر جدیدی که امسال متفاوت ظاهر شده. این فیلم قطعا شانس زیادی برای کاندیداتوری و دریافت سیمرغ در بخش های مختلفی رو داره.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
رها آویژه
۱۰ ماه پیش
عالی عالی عالی چی بگم آخه راجع به این فیلم کیف کردم از تمام صحنه ها از همه ی بازی ها از کارگردانی فوق العاده توکلی از موسیقی پایانی از طراحی صحنه بی نظیر از جلوه های ویژه شگفت انگیزش چی بگم جز اینکه همه چی عالی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ندا عباسزادی
۱۰ ماه پیش
بهرام توکلی چه کردی با مردم دلزده از فیلمهای دفاع مقدس به عنوان یکی از طرفدارهای سینمای بهرام توکلی در عین کنجکاوی کاملا به خاطر وارد شدنش به ژانر جنگ دلگیر بودم اما اعتراف میکنم از شروع فیلم میخکوب بودم تا انتها و از پایان فیلم که تصویر کلوز آپ اون پسر که در واقع نماینده نسلهای آینده بود چه قدر ها لذت بردم. من به خاطر بهرام توکلی گروه 1 رو انتخاب کردم و یکبار دیگه بهم ثابت شد انتخابم درست بوده.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمدرضا صادقیان
۱۰ ماه پیش
. روایتی زیبا و با شکوه از یک تلخی ناتمام . دیالوگ طلایی : کاش آدم هیچی یادش نمیموند . دیالوگ ماندگار : جنگ برنده نداره، برنده ی جنگ فروشنده های اسلحه هستند . تنگه ابوقریب : تنگه ابوقریب یکی از بی سر و صداترین فیلم های جشنواره پیش از آغاز آن بود و حالا در تمامی نظرسنجی و نقدهای مردمی صدرنشین است . اما چرا تنگه ابوقریب تا این حد ستایش می شود . شاید بتوان گفت اصلی ترین دلیل این اتفاق شکستن کلیشه های رایج سینمای دفاع مقدس است . نمایش انسان های قابل لمس برای همه و البته صحنه های حیرت اوری از جنگ .فیلم همه چیز برای بهترین شدن دارد . تعجب اور نیست اگر در مراسم اختتامیه چندین سیمرغ بلورین برای طراحی جلوه های ویژه میدانی و بصری ، طراحی صحنه و لباس ، طراحی گریم و ...... بدست بیاورد . حتی اگر مصلحت اندیشی های همیشگی جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شود شاید سیمرغ بلورین بهترین بازیگری . بازی همه بازیگران فیلم درخشان است . هرچند شخصیت مهدی پاکدل شدیدا تکراری بنظر می اید . در صحنه های پایانی فیلم اصرار کارگردان بر شوخ طبعی امیر جدید حتی زیر فشار شدید بمباران دشمن کمی گنگ و نامفهوم است . البته که این شوخی ها نه به سمت لودگی می رود و نه به اصطلاح توی ذوق میزند اما دلیلی هم برای گفتنشان وجود ندارد . جواد عزتی ، نقشش را به زیبایی هرچه تمام تر بازی میکند و حمیدرضا اذرنگ حرفه ای و .طراحی صحنه فیلم بسیار خوب از اب درامده است . با جبهه های پر از خاک و عاری از هر وسیله ای طرف نیستیم . صحنه نبرد پر است از روزمرگی . از وسایل جنگی ، ماشین های سوخته شده ، لوازم روزمره زندگی و ............... . طراحی های میدانی فیلم ( انفجار و تیراندازی و . . . . . ) هم یک سر و گردن از بهترین نمونه ی داخلی اش یعنی دویل بالاتر است . طراحی گریم بسیار حرفه ای انجام شده است . برای مثال در صحنه های میانی فیلم جواد عزتی در حال صحبت است که انفجاری رخ میدهد . سه ثانیه بعد از انفجار و با کم شدن غبار ، با یک جواد عزتی جدید روبرو می شویم که صورتش زخمی شده است ، کمی موهایش سوخته است و ................... موسیقی فیلم شبیه سایر عناصر فیلم عالی نیست اما خوب است و در خدمت صحنه های فیلم . همانقدر که فیلم از لحاظ بصری شلوغ است ، از لحاظ سمعی نیز با یک فیلم پر سر و صدا طرف هستیم که صحنه های اسلوموشن فیلم کمک شایانی به بازگشت آرامش به تماشاگر میکند . شعارهای فیلم گل درشت نیستند. توکلی در عین حال که جنگ را با نمایش زشتی های آن تقبیح میکند با تاکید بر اینکه ما در حال دفاع هستیم و نه جنگ، هوشمندانه به ستایش رزمندگان می پردازد . جنگ یک تلخی تمام نشدنی است که اثار زیان بارش تا سال ها ادامه دارد اما توکلی در تنگه ابوقریب این زشتی را بسبار زیبا و شکوهمندانه به تصویر میکشد. تماشای فیلم بشدت توصیه می شود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
پدرام شیردل
۱۰ ماه پیش
کارگردان در شروع فیلم 4 کاراکتر ویژه جنگ را به تماشاگر هدیه می کند، در ادامه نوجوانی جای یکی از کاراکترها را می گیرد، کم کم با آن ها آشنا می شوی و با تک تک شان اخت می گیری و در پایان آن ها را به جز یکی از تو می گیرد... فاخر، پلک نمی زنی و با ریتم خوب فیلم از آغاز تا پایان همراه می شوی... لبخند می زنی، گریه می کنی، از دیدن زشتی ها و صحنه های دلخراش جنگ اذیت می شوی، غافلگیر می شوی، امیدوار می شوی... سکانس های ناب و واقعی تو را در حال و هوای فضای فیلم گیر می اندازد، فیلمبرداری خیلی خوب، چهره پردازی و جلوه های ویژه خوب و بازی های باور پذیر و احساسی میخکوبت می کند ... آری، فیم کارگزدانی را می بینی که تبحر خاصی در ساخت فیلم های اقتباسی و معناگرا دارد و نشان می دهد چشمه توانایی هایش همیشه جوشان است... حتی در ژانر دفاع مقدس. کارنامه خوب یعنی پابرهنه در بهشت، اینجا بدون من، پرسه در مه، آسمان زرد کم عمق، بیگانه، من دیه گو مارادونا هستم و تنگه ابوقریب... کارگردان خوب یعنی بهرام توکلی، فیلم خوب یعنی تنگه ابوقریب
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حنان حنان
۱۰ ماه پیش
در عین اینکه زشتی های جنگ رو نشون و اینکه اصلا جذاب و دوست داشتنی نیست و اینکه چقدر میتونه تنفر آمیز باشه، ولی ضد جنگ هم نیست... یه شاهکار...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حنان حنان
۱۰ ماه پیش
فوق العاده زیبا... فیلمبرداری خیلی خیلی خوب... فیلمنامه ساده ولی سرراست و خوب... کارگردانی و صحنه پردازی هم که اصلا جای حرف نداره... حتما ببینید...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امیر
۱۰ ماه پیش
سلام. یک فیلم خیلی قشنگ بود و پیشنهاد میکنم که حتما ببینیدش .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
الهه
۱۰ ماه پیش
واقعا فيلم تاثيرگذاري بود. نمايي درست و بسيار نزديك از جنگ. چهره ي كريه و زشت جنگ رو ميشد با تمام وجود حس كرد. طراحي صحنه و تدوين عالي بود. اي كاش موسيقي متن حرفه اي تر كار ميشد.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمد نوید گلالی
۱۰ ماه پیش
من بعد از چند سال به سینما رفتم و فیلم تنگه ابوقریب رو دیدم و از انتخابم خیلی خوشحالم چون همه چیز فیلم عالی بود و از نزدیک ترین فاصله به جنگ فیلم دیده میشد با یه ریز طنز هم توی فیلم بود بیشتر تاثیر گذار میشد در کل به آقای توکلی دست مریزاد میگم بهتر از این نمیتونست بسازه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حسین خامی
۱۰ ماه پیش
یک نمای واقعی و درست درمان از جنگ، یک طراحی صحنه استاندارد و البته دوربین منظم و کاربلدی که به بهترین شکل جزیی از میدان جنگ شده است این فیلم را تبدیل به یک فیلم تکنیکی و قابل مقایسه با نمونه های جهانی می کند خوشحالم که هنوز میشود توکلی را دوست داشت و از سینمایش لذت برد
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ف نبیی
۱۰ ماه پیش
بسيار فيلم خوبي بود و خيلي جنگ رو واقعي نشون داده بود . بازي اقاي جديدي هم عالي بود.👌
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
الهام میرزارضی
۱۰ ماه پیش
فیلم عالی بود!بی نهایت تاثیر گذار، با تشکر از همه عوامل فیلم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سپنتا حیدری
۱۰ ماه پیش
این فیلم عالی بود، هم از لحاظ محتوا و هم از لحاظ تکنیک پایان بندی اش هم به نظرم بهترین بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمدرضا ن
۱۰ ماه پیش
عالی ... عالی ... عالی... من فیلم رو تو یک سینمای کوچک و کم کیفیت دیدم ولی فیلم خ خوب بود. البته حتما میتونست بهتر باشه ولی حالم خیلی خوبه...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
تقی معمولی
۱۰ ماه پیش
از بعد اینکه فیلم رو دیدم تا حالا یه حس غروری بهم دست داده واقعا عالی بود و همین طور که آقای هبوط کفته حتما باید تو سینما تجربه اش کنید. به نظرم واقعا پشیمون نخواهید شد
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
آصف سعادتی
۱۰ ماه پیش
دست مریزاد دارند آقای توکلی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امید عباس آبادی
۱۰ ماه پیش
جنگ از نزدیک ترین نمای ممکن تا حدی که کثافت جنگ پاشیده میشه تو صورتت ... یه پلان سکانس رویایی و نفس گیر داره
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امیر منظوری
۱۰ ماه پیش
فیلم عالی هست.شاید طبیعی ترین فیلمی که تا به حال در مورد دفاع مقدس ساخته شده است. از اون فیلم هایی که حتما باید توی سینما ببینی.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ

تلفن تماس:

۸۸۳۹۴۲۱۹-۰۲۱

استفاده از مطالب سلام سینما با ذکر منبع مجاز است.

کلیه حقوق این سایت برای سلام سینما محفوظ می‌باشد.

راه های ارتباطی با ما در شبکه های اجتماعی و پاسخ به سوالات شما:

logo-samandehi