پوستر فیلم کوهستان سرد

فیلم‌ سینمایی |ماجراجویی ، درام ، تاریخی

کوهستان سرد

Cold Mountain

۷.۲ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۲۷۳۴ رای

منتقدان:

۸

امتیاز دهید:

داستان فیلم در سال 1864 یکسال قبل از پایان جنگهای داخلی امریکا روی می دهد . اینمن (جود لاو) که یک سرباز ایالتهای جنوبی است پس از بهبود از یک جراحت مرگبار تصمیم می گیرد جبهه جنگ را رها کرده و عازم شهرش "کلدمانتین" شود تا با دوست دوران نوجوانی اش آدا (نیکول کیدمن) ازدواج کند . آنها 3 سال پیش برای آخرین بار یکدیگر را ملاقات کرده اند . اینمن عازم زادگاهش می شود اما در طول سفر مسائل و مشکلات زیادی برای او پیش می آید . از سوی دیگر آدا نیز سالهاست منتظر بازگشت اینمن است . او بکمک دختری به اسم روبی (رنی زولگر) به او مزرعه ای که پدرش برای او به ارث گذاشته رسیدگی می کند . زندگی نسبتاً آرام این دو دوست با از راه رسیدن تیگو که رهبر یک گروه محلی بوده و کارش کشتن فراریان جنگی است دگرگون می شود .این مرد خشن تصمیم دارد آدا و مزرعه او را تصاحب کند و بنابراین آدا بیش از هر زمان دیگر نیازمند حضور و کمک اینمن است و ...

معرفی فیلم کوهستان سرد

فیلم «کوهستان سرد» (Cold Mountain) یک فیلم جنگی و حماسی است که محصول سال 2003 و به نویسندگی و کارگردانی آنتونی مینگلا است. این فیلم بر اساس رمان پرفروش 1997 به همین نام نوشته چارلز فریزر ساخته شده است.

این اثر حماسی داستان یک نظامی فراری و مجروح از ارتش کنفدراسیون را در ماه‌های پایانی جنگ داخلی آمریکا نشان می‌دهد که به خانه‌اش بر می‌گردد تا دوباره با زنی که دوستش دارد زندگی کند.

این فیلم محصول مشترک شرکت‌هایی در ایتالیا، رومانی و ایالات متحده بوده است و در 25 دسامبر 2003 توسط شرکت مرامکس (Miramax) اکران شده است.

«کوهستان سرد» هفت نامزدی در هفتاد و ششمین دوره جوایز اسکار به دست آورد و تبدیل به یک فیلم تجاری شد و منتقدان نیز استقبال خوبی از آن کردند. رنی زلوگر نیز برنده بهترین بازیگر نقش مکمل زن در این دوره از اسکار شد.

 

فروش فیلم کوهستان سرد (Cold Mountain)

این فیلم در مجموع و در سراسر جهان، بیش از 173 میلیون دلار فروش داشت. در ایالات متحده و کانادا 95.6 میلیون دلار و در سایر مناطق 77.4 میلیون دلار فروش کرد. تهیه کننده‌ی آن هاروی واینستین گفته بود که فیلم اگر 135 میلیون دلار بفروشد، شکست خواهد خورد.

«کوهستان سرد» در افتتاحیه آخر هفته، 14.5 میلیون دلار فروش کرد و در گیشه سوم شد. در دومین آخر هفته 11.7 میلیون دلار و در سومین آخر هفته 7.9 میلیون دلار درآمد داشت و هر دو بار چهارم شد.

 

لوکیشن فیلم کوهستان سرد (Cold Mountain)

لوکیشن فیلم «کوهستان سرد» در کوهستانی واقعی است. این کوهستان در جنگل ملی پیسگاه، شهرستان هیوود از ایالت کارولینای شمالی قرار دارد. با این حال مراحل فیلم‌برداری، اغلب در کشور رومانی در کو‌های کارپات فیلم‌برداری شد؛ یعنی در مکان‌هایی مانند اطراف شهر برازوف و یا در دره زارنتی.

فیلم‌برداری بیست و دو هفته طول کشید و وضعیت آب و هوایی در رومانی غیرقابل پیش بینی بود. فیلم‌برداری در منطقه‌ای انجام گرفت که جزو مناطق سیل‌زا بود. به همین علت بود که آنتونی مینگله، نویسنده و کارگردان فیلم، وادار شد سکانس‌هایی از فیلمنامه را حذف و کم کند و در آن‌ها تغییراتی پدید آورد.

این فیلم به دلیل هزینه‌های کمتر در اروپای شرقی ساخته شد. و به این علت بود که (مثلا) ترانسیلوانیا، با داشتن زیرساخت‌های کم‌تری مانند کابل‌های برق و جاده‌هایی با آسفالت کمتر مشخص شده بود.

 

آیا فیلم کوهستان سرد واقعی است؟

سکانس نبرد کراتر، که بخشی از محاصره پترزبورگ بود، در روز روشن فیلم‌برداری شد؛ اگرچه انفجار واقعی در تاریکی قبل از سحرگاه در ساعت 4:44 رخ داد.

این فیلم را چندین پژوهشگر مطالعات تاریخی به علت بازنمایی‌اش از کارولینای شمالی در طول جنگ داخلی، به ویژه منطقه کوهستانی غربی این ایالت بررسی کردند. آن‌ها موجه ساختند که رسانه‌های عمومی بر ادراکات ملی و جهانی مردم آپالاچی، به ویژه آپالاش‌های جنوبی تأثیر گذاشته است. نظرات، در جزئیات، متفاوت است؛ اما به طور کلی همگی اتفاق نظر دارند که زمینه‌ی تاریخی فیلم، نزدیک به پژوهش‌هایشان است.

پژوهشگران، فیلم را به دلیل سازگاری‌اش با پژوهش‌های تاریخی در موضوعات دیگر ستودند. یکی از این پژوهشگران گفت: «محصول نهایی باید... تصویری بی‌دردسر از واقعیت‌های تلخ و ناراحت‌کننده، نسخه‌ای به مراتب کمتر آشنا از جنگ داخلی ارائه کند. این برای هزاران مرد و زن سرسخت جنوبی که در آن زندگی کرده اند بسیار قابل تشخیص است»

سیلاس هاوس می‌گوید: «بیشتر فکر می‌کردم کارگردان آنتونی مینگلا کار شریفی در به تصویر کشیدن منطقه‌ی ما انجام داده است» و «شخصیت‌های فیلم، انسان‌هایی باوقار، با اراده و هوشمند هستند؛ مانند تقرییا همه‌ی آپالاچی‌ها. و من از این جهت خوشحالم که این فیلم اکران شده است.»

یکی از پژوهشگران گفت: «برخی از بهترین موسیقی‌های متن این فیلم، متناسب با آن ساخته نشده‌اند بلکه از مجموعه‌ی شاهکارهای آزموده‌شده و اثبات‌شده‌ی فرهنگ روستایی پیشین آمریکا به دست آمده‌اند». و چنین گزینش‌هایی از بین این شاهکارها لزوماً به طور صحیحی در فیلم اجرا نشدند: دو آهنگ هارپ مقدس، اگرچه عموماً برای آن دوره و منطقه معتبر بودند؛ اما حاوی بخش‌های آوازی بودند که هنوز در آن زمان نوشته نشده بودند.

 

حواشی فیلم کوهستان سرد (Cold Mountain)

ـ برندان گلیسون یک نوازنده‌ی ماهر ویولن است و تمام نوازندگی در فیلم را خود انجام داده است.

ـ نیکول کیدمن همه‌ی سکانس‌‌های نوازندگی پیانو را در این فیلم،‌ خودش انجام ‌داد.

ـ هر یک از سکانس‌ها در کوه‌های کارپات در رومانی فیلم‌برداری شده است. مثلاً در اطراف شهر براشوو (در کشور رومانی) یا در دره‌ی زرنشت نزدیک به شهرستان کوچک زرنشت.

ـ بر طبق نوشته‌ی مجله‌ی تایم، جود لاو مجبور شد برای بازی در نقشش، ده کیلوگرم (بیست و دو پوند) عضله اضافه کند؛ اما از آن‌جا که هیچ ابزار مناسبی برای این کار در آن اطراف وجود نداشت، این کار را با حمل مربی شخصی خود به پشت، کشیدن کنده‌ها و هل‌دادن غلتک بر زمین تنیس انجام داد.

ـ تا سال 2003 این گرانترین فیلم شرکت مرامکس بود که به تنهایی با بودجه 79 میلیون دلاری ساخته شد.

ـ قرار شد که نیکول کیدمن تا جایی که ممکن است، وزن کم کند. او رژیم غذایی‌اش را آغاز کرد و به تخم مرغ روی آورد. یک تخم مرغ صبحانه می‌خورد و دو یا سه تا هنگام شام! در پایان، او بیشتر از آن چیزی که تصور می‌شد وزن کم کرده بود!

ـ ری وینستون در مصاحبه‌ای با برنامه‌ی رادیویی «لوح‌های جزیره متروک» (Desert Island Discs) گفت: اسبی که او در این فیلم سوارش شد، همان اسبی بود که راسل کرو در فیلم گلادیاتور (2000) سوار شد و نامش جورج است.

ـ ناتالی پورتمن در آغاز همکاری‌اش برای بازی در نقش کوتاه آدا تست داد.

ـ تام کروز و همسر سابق نیکول کیدمن مشغول بررسی نقششان در فیلم بودند؛ اما تام کروز از حضور کیدمن بی‌خبر بود. کروز عقب‌نشینی کرد اما کیدمن بلافاصله ثبت نام کرد.

 

بستن

ویدیوهای فیلم کوهستان سرد

آنونس «کوهستان سرد»
فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

عکس‌های فیلم کوهستان سرد


کوهستان سرد  
کوهستان سرد  
کوهستان سرد  
کوهستان سرد  
کوهستان سرد  
کوهستان سرد  
کوهستان سرد  
کوهستان سرد  

نقدهای فیلم کوهستان سرد

فیلمی فاقد فضای احساسی


ترجمه اختصاصی سلام سینما بیمار انگلیسی مردی ثروتمند و منطقی است که آنتونی ماینجلا کارگردان این فیلم می خواهد به مخاطب خود ارائه دهد، فیلمی خوب، اما ملال آور و پر زرق و برق که در سال‌های آخر جنگ داخلی آمریکا ساخته شد. او در فیلم جدیدش به سراغ  کیدمن رفته است. نیکول کیدمن فیلم در نقش آدا مونرو ظاهر شده، زنی از یک شهر کوچک و خسته کننده از کوهستان سرد می آید، او در ظاهر یک مهاجر سفید پوست 8 فوتی از پلانت فشن به نظر می‌رسد. او به پوشیدن ترکیب یک کت مشکی مجلل و یک کلاه سبک هامبورگ پایان داد؛ این لباس ها  هر نوع جنگ محرومیت ها را ممکن بود از جنوب قدیمی بیاورد، نشان می داد، هنوز یک شعبه از DKNY در آن نزدیکی وجود دارد. آدا عاشق مردی کم‌حرف است که دبلیو پی اینمن نام دارد، و جود لا به ایفای این نقش در این فیلم پرداخت. درست همان زمانی که اینمن عاشق آدا شده بود، شیپور جنگ به صدا در آمد، و او مجبور بود، به نبرد برود. اما بی رحمی جنگ باعث انزجار اینمن از حضور در جنگ شد، او جنگ را ترک و سفری طولانی را به سوی آدا آغاز کرد. در همین حال، پشت جبهه های جنگ، سرنوشت بی‌رحمانه، آدای بیچاره را که تنها مسئول زمین خانوادگی بود، به حال خود رها کرده‌است. اما روبی (رنه زلاوگر) یک دختر تجملاتی با نقش آفرینی  کالامتی جان ، به طور معجزه آسایی در اطراف این مکان به کمک آدا می آید، که به عنوان یک کشاورز یکی از دستاورد های دراماتیکش شکار یک بوقلمون است که به صورت مختصر و کوچک پرهای پنجه اش زخمی شده بود. لهجه رنه کمی صدایش را کلفت می کند، و چیزهایی مانند این جملات می گوید: (Heyer yew goan mee-ulk thaym cay-uhs lark they-ut?" Er, sorry?)  کوهستان سرد مانند فیلم های مسیر آنگ لی ، شیطان، خدایان رونالد ...
ترجمه اختصاصی سلام سینما بیمار انگلیسی مردی ثروتمند و منطقی است که آنتونی ماینجلا کارگردان این فیلم می خواهد به مخاطب خود ارائه دهد، فیلمی خوب، اما ملال آور و پر زرق و برق که در سال‌های آخر جنگ داخلی آمریکا ساخته شد. او در فیلم جدیدش به سراغ  کیدمن رفته است. نیکول کیدمن فیلم در نقش آدا مونرو ظاهر شده، زنی از یک شهر کوچک و خسته کننده از کوهستان سرد می آید، او در ظاهر یک مهاجر سفید پوست 8 فوتی از ...

نظرهای منتشر شده فیلم کوهستان سرد