ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
پوستر فیلم پلتفرم
۷.۹/۱۰
۱۹ رای
۵.۹/۱۰
۹ رای

پلتفرم | The Platform (2019)

به فیلم رای بده:


خلاصه‌‌‌‌‌فیلم
گورنگ برای ترک سیگار به طور داوطلبانه وارد محیطی قرنطینه گونه می شود که از شرایط داخل آن بی خبر است. یک ساختمان عمودی مشابه زندان که هر طبقه دو نفر اقامت دارند و بنا به دلیلی در آن حضور دارند. هر روز طبق ساعت مشخصی از حفره وسط برای انها از بالاترین نقطه ساخمان غذا ارسال می شود و افراد طبقات پایین به ترتیب باید از باقیمانده نفرات بالا تغذیه کنند.

ویدیوها

معرفی کامل فیلم

نظر شما چیست؟

عکس‌های فیلم پلتفرم

نقدهای کوتاه پلتفرم

کارلوس آگیلار
«جنگ طبقاتی» موضوع اصلی قصه¬ی بکر و بی¬رحمانه¬ی «پلتفرم» اثر «گالدر گازتلو اوروتیا» است. طراحی بصری کانسپت اصلی داستان به قدری موثر عمل می¬کند که توانسته یک نظریه¬ی فلسفی درباره¬ی داشته¬ها و نداشته¬ها ارائه دهد و در کشاکش بالا و پایین رفتن ما در این زندان عمودی تاثیری عمیق بر روح و روان مخاطب بگذارد. از دید فنی باید اعتراف کرد که طراحی صحنه «پلتفرم» احساس شوک و نفرت را به شکل هدفمندی در مخاطب خود برانگیزد.
رابی کالین
تباه¬شهری که در «پلتفرم» اثر فیلمساز اسپانیایی «گالدر گازتلو اوروتیا» در نقد سرمایه¬داری به تصویر کشیده است ، بنظر می¬رسد به شکل اذیت¬کننده¬ای به موقع و سر وقت است. در ابتدا شاید شباهت زیادی بین «پلتفرم» و «برف¬شکن» اثر «بونگ جوون هو» که طنزی آخرالزمانی درباره¬ی داشته¬ها و نداشته¬ها است بتوان یافت اما پس از دینامیسم بالا و پایین رفتن در «پلتفرم» ، شباهت¬های بیشتری با شاهکار استاد کره¬ای یعنی «انگل» در آن می¬بینیم.
بنجامین لی
«پلتفرم» فیلمی در ژانر وحشت است حرف‌هایی برای گفتن دارد اما تلاش می‌کند تا این حرف‌ها را با سبک بالی و دست باز به مخاطبش انتقال دهد. «پلتفرم» فیلمی تاریک با سرعت افراطی روایت است که باعث می‌شود نگاهمان به صفحه نمایش بچسبد و ذهنمان در حالت هشدار باقی بماند تا شاهد بدترین اتفاقات ممکن باشیم البته باید این را هم بگویم که سکانس فیناله موفق نشده تا تاثیری که انتظارش را داشتم بر بیننده بگذارد.
خبرهای مرتبط
شما هم جزو آن دسته از تماشاگرانی هستید که با دیدن فیلم «پلتفرم»(The Platform) کمی گیج و سرگردان شده اید؟ این یادداشت می‌تواند در رمزگشایی نمادهای فیلم به کمکتان بیاید.
نظرهای منتشرشده

مهتاب مهتاب
یک ماه پیش
جایی زندگی میکنی که هرچندوقت یکبار در طبقه خاصی قرار میگیری؛ در طبقه مرفهی، یه روز دیگه در طبقه پایین جامعه میافتی. اینا به تو بستگی نداره، تصمیم فرد یا افرادی که اون بالا نشستند. تو همچین اجتماعی آدما خواه ناخواه تغییر میکنند، غم نان خوی حیوانی انسان هارو نشون میده، اینجا دیگه حتی اگر تعداد انگشت شماری فرهنگی وجود داشته باشند ولی باز هم نمیتونند از این مهلکه قسر در برن این اجتماع، فرهنگی ترین انسانم تغییر میده، اکثریت تغییرش میدن، خیلی وقتا دست به انجام کارهایی میزنه که فکرشم نمیکرده، خیلی وقتا شبیه بقیه عمل میکنه. شاید قبولش سخت باشه ولی چنین اجتماعی منطق سرش نمیشه، هیچوقت از سر آگاهی به دنبال تغییر نیست، هیچوقت علت آوار مشکلات و در فرد یا افرادی که اون بالا نشستند نمیبینه، سعی داره تا کمبودش و با گرفتن جان و مال بقیه افراد اطرافش جبران کنه. چنین اجتماعی بسیار سخت دچار انقلاب از سر آگاهی میشه، کسی که برای تغییر اوضاع اقدام میکنه باید بدونه که خودش در نهایت قربانی خواهد شد "پلتفرم"..!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
هادی جعفری
یک ماه پیش
فیلم‌نامه، ناب و بدیع و بکر و تازه است. من لذت بردم. بازی‌ها عالی‌ست. کارگردانی، منسجم و جذاب است. اما نقطه‌ی ضعفِ بزرگ فیلم این است که با این‌که متن و محتوای فیلم، فلسفی‌ست، پایان‌بندی‌ش اخلاقی‌‌ست. کاش طوری دیگر تمام می‌شد!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ