پوستر فیلم پلتفرم
نظر شما چیست؟
نظر شما چیست؟
۱۰ / ۷.۵۶
۳۶ رای
۱۰ / ۵.۶۴
۱۱ رای

پلتفرم | The Platform (2019)

هیجانی - علمی تخیلی - ترسناک

به فیلم رای بده:


خلاصه فیلم:

گورنگ برای ترک سیگار به طور داوطلبانه وارد محیطی قرنطینه گونه می شود که از شرایط داخل آن بی خبر است. یک ساختمان عمودی مشابه زندان که هر طبقه دو نفر اقامت دارند و بنا به دلیلی در آن حضور دارند. هر روز طبق ساعت مشخصی از حفره وسط برای انها از بالاترین نقطه ساخمان غذا ارسال می شود و افراد طبقات پایین به ترتیب باید از باقیمانده نفرات بالا تغذیه کنند.

عکس‌های فیلم پلتفرم

نقدهای کوتاه فیلم پلتفرم

رابی کالین
تباه¬شهری که در «پلتفرم» اثر فیلمساز اسپانیایی «گالدر گازتلو اوروتیا» در نقد سرمایه¬داری به تصویر کشیده است ، بنظر می¬رسد به شکل اذیت¬کننده¬ای به موقع و سر وقت است. در ابتدا شاید شباهت زیادی بین «پلتفرم» و «برف¬شکن» اثر «بونگ جوون هو» که طنزی آخرالزمانی درباره¬ی داشته¬ها و نداشته¬ها است بتوان یافت اما پس از دینامیسم بالا و پایین رفتن در «پلتفرم» ، شباهت¬های بیشتری با شاهکار استاد کره¬ای یعنی «انگل» در آن می¬بینیم.
بنجامین لی
«پلتفرم» فیلمی در ژانر وحشت است حرف‌هایی برای گفتن دارد اما تلاش می‌کند تا این حرف‌ها را با سبک بالی و دست باز به مخاطبش انتقال دهد. «پلتفرم» فیلمی تاریک با سرعت افراطی روایت است که باعث می‌شود نگاهمان به صفحه نمایش بچسبد و ذهنمان در حالت هشدار باقی بماند تا شاهد بدترین اتفاقات ممکن باشیم البته باید این را هم بگویم که سکانس فیناله موفق نشده تا تاثیری که انتظارش را داشتم بر بیننده بگذارد.

نقدهای بلند فیلم پلتفرم

علی رفیعی وردنجانی

   پلتفرم فیلم پر سر و صدای این روزها به کارگردانی گالدر گازتلو-اوروتیا فیلمی است که نه ژانر بلد است و نه ادبیات . ایده اصلی فیلم قدرتمند و جذاب است اما چگونگی و چرایی در آن به واسطه ظهور شعار زدگی در متن جای خود را به تلقین داده . غریزه در پلتفرم به مراتب بیشتر از تفکر و شعور انسانی مورد اهمیت قرار ...

بنجامین لی

«پلتفرم» فیلمی تاریک با سرعت افراطی روایت است که باعث می شود نگاهمان به صفحه نمایش بچسبد و ذهنمان در حالت هشدار باقی بماند تا شاهد بدترین اتفاقات ممکن باشیم البته باید این را هم بگویم که سکانس فیناله موفق نشده تا تاثیری که انتظارش را داشتم بر بیننده بگذارد.«پلتفرم» سفری سخت به سمت آن پایین ها است ، سفری ...

محمدعلی محمدپور

آنچه در پلتفرم (و امثال این فیلم) خودنمایی می‌کند تلاش سازندگانش برای ارائه دقیق معادل تصویری سرگرم‌کننده‌ای از مفاهیم مبتلابه اجتماع، بشریت، هستی و هر امر فلسفی و جامعه‌شناختی است. فیلم مشخصا از صفر تا صد فقط تلاش می‌کند مدلی تصویری (و نه سینمایی) از وضع جهان حاضر بدهد. اما چرا موفق نمی‌شود و به احتمال ...

دنی دی پلاسیدو

مفهوم اصلی و مرکزی «پلتفرم» بازتاب دهنده ی مسئله ی جدی کاپیتالیسم است که دنیای مدرن گرفتار آن شده اما پایان بندی فیلم مخاطب را در تفسیر آزاد می گذارد. آن دختر نماد آینده است و این تنها امید باقی مانده برای انسانیت است. آن دختر نماد مقاومت انسان زیر ظلم و همچنین نشانه ای است برای این که تغییر تنها به ...

موسی حسن وند

•آنکه مهربان است، آزاد است، گرچه برده باشد. آنکه بدذات است، برده‌است، گرچه پادشاه باشد. (آگوستین قدیس)

زهره نبی زاده

با باز شدن چشمان گورن (ایوان ماساگوئه) او متوجه می شود درون سلولی در طبقه ی چهل و هشتم است...

خبرهای مرتبط با فیلم پلتفرم

بهترین فیلم های علمی تخیلی سال 2019 کدامند؟

معرفی کامل ده فیلم برتر علمی تخیلی که در سال 2019 اکران شدند و بیشترین امتیاز و رای را کسب کردند. فیلم هایی که با ژانرهای اکشن، ماجراجویی و ... ترکیب شدند.

چرا «پلتفرم» فیلم مهمی است؟ مفاهیم پنهان در فیلم چیست؟

شما هم جزو آن دسته از تماشاگرانی هستید که با دیدن فیلم «پلتفرم»(The Platform) کمی گیج و سرگردان شده اید؟ این یادداشت می‌تواند در رمزگشایی نمادهای فیلم به کمکتان بیاید.

نظرهای منتشر شده فیلم پلتفرم

3 نظر

محراب صیاد جوینده
۶ ماه پیش
نقد فیلم platform راجع به خلاقیت و روشنفکری و دینداری و ماهیت بشر،سخن میگوید. طبقاتی برای رفتن به بُعدی دیگر که معنویتی درآن تعریف شده است و در عین حال، درباره ی صفت اهریمنی این طبقات سخن میگوید. این فیلم انسان را با یک چیز خیلی پیچده اما ساده مواجه میکند. "چیستی بشریت، فرد میتواند دیندار، روشنفکر یا احمق باشد و یا در عین حال میتواند هر سه آن باشد." حقیقتی که در نوستالژی تارکوفسکی، نشان داده می شود و یا اعتماد و باوری که در استاکر خویش تعریف میشود، یک چیز را میگوید که در سکانس پایانی platform به آن پرداخته شد: "عقل کوچک و پر جنب و جوش ما انسان ها، پوچی ای را کشف میکند که مدت ها قبل، ضمیر ناخودآگاه ما آن را کشف کرده بود، همان لحظه که دیگر ما درد نمیکشیم. ما پوچی زیر نور ماه را میبینیم، اما وحشتمان را نمی بینیم، فرصت هایی که به ما داده شد را نمی بینیم، شاید دوباره به گذشته برگردیم و همان کار های قبل را انجام دهیم؛ چون پوچی زیر نور ماه، پوچی بود،اما وحشتمان که آن را ندیده ایم، پوچی نمی بود . از آن می گذریم، از وحشتمان. از پوچی میگذریم. از خودمان، اما دوباره همه چیز آغاز میشود، در جایی که همه چیز برای ما، پایان یافته است و ما دیگر آن آدم قبلی نیستیم.. ."
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مهتاب مهتاب
۹ ماه پیش
جایی زندگی میکنی که هرچندوقت یکبار در طبقه خاصی قرار میگیری؛ در طبقه مرفهی، یه روز دیگه در طبقه پایین جامعه میافتی. اینا به تو بستگی نداره، تصمیم فرد یا افرادی که اون بالا نشستند. تو همچین اجتماعی آدما خواه ناخواه تغییر میکنند، غم نان خوی حیوانی انسان هارو نشون میده، اینجا دیگه حتی اگر تعداد انگشت شماری فرهنگی وجود داشته باشند ولی باز هم نمیتونند از این مهلکه قسر در برن این اجتماع، فرهنگی ترین انسانم تغییر میده، اکثریت تغییرش میدن، خیلی وقتا دست به انجام کارهایی میزنه که فکرشم نمیکرده، خیلی وقتا شبیه بقیه عمل میکنه. شاید قبولش سخت باشه ولی چنین اجتماعی منطق سرش نمیشه، هیچوقت از سر آگاهی به دنبال تغییر نیست، هیچوقت علت آوار مشکلات و در فرد یا افرادی که اون بالا نشستند نمیبینه، سعی داره تا کمبودش و با گرفتن جان و مال بقیه افراد اطرافش جبران کنه. چنین اجتماعی بسیار سخت دچار انقلاب از سر آگاهی میشه، کسی که برای تغییر اوضاع اقدام میکنه باید بدونه که خودش در نهایت قربانی خواهد شد "پلتفرم"..!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
هادی جعفری
۹ ماه پیش
فیلم‌نامه، ناب و بدیع و بکر و تازه است. من لذت بردم. بازی‌ها عالی‌ست. کارگردانی، منسجم و جذاب است. اما نقطه‌ی ضعفِ بزرگ فیلم این است که با این‌که متن و محتوای فیلم، فلسفی‌ست، پایان‌بندی‌ش اخلاقی‌‌ست. کاش طوری دیگر تمام می‌شد!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ