پوستر فیلم بیگانه
نظر شما چیست؟
نظر شما چیست؟
۱۰ / ۵.۸۱
۳۹۲ رای
۱۰ / ۳
۳ رای

بیگانه (1392)

به فیلم رای بده:

کارگردان: بهرام توکلی
تهیه کننده: سعید ملکان

خلاصه فیلم:

چند روز از زندگی خانواده‌ای که درگیر مشکلات روزمره خود هستند را روایت می‌کند که در این میان، فردی به این خانواده وارد می‌شود که خود درگیر مسائل مختلفی است.

عکس‌های فیلم بیگانه

نقدهای کوتاه فیلم بیگانه

مسعود فراستی
آشفته و گيج با پزي انتلكت ناتوان در اقتباس، ناتوان در ارائه شخصيت. راستي «تراموا» قطار نيست جناب فيلمساز «تنسي ويليامز شناس»، اتوبوس است.
بهمن شير محمد
توكلي كه چند سال قبل با اقتباس از نمايشنامه باغ وحش شيشه اي، فيلم خوب و اثرگذار اينجا بدون من را ساخته بود، امسال هم برداشتي آزاد از نمايشنامه ديگر تنسي ويليامز يعني اتوبوسي به نام هوس انجام داده است. بيگانه واجد تمام خصوصيات آثار قبلي توكلي است. با اين تفاوت كه ديگر از آن روايت هاي ذهني خبري نيست و تمام اينها جايش را به روايتي خطي و آدم هايي به شدت واقعي داده است.

نقدهای بلند فیلم بیگانه

میلاد جلیل زاده

«بیگانه» بهرام توکلی که اقتباسی از نمایشنامه «اتوبوسی به نام هوس» است ابدا حال و هوای ایرانی ندارد و متأسفانه هیچ حال و هوایی ندارد چون قطعا با تغییراتی که توکلی در آن انجام داده دیگر غربی هم نیست.

یاسمن خلیلی فرد

ناخودآگاه در نقد فیلم¬های کارگردانی که تجربه ساخت چند فیلم خوب را در کارنامه¬اش داشته است، همواره به پیشینه او و آثار قبلی¬اش توجه می¬شود.

امین رضایی

بیگانه ساختاری کاملا نمایشی دارد و طراحی صحنه مناسب و نماهای باز حساب شده به هر چه دقیق تر شدن بعد نمایشی آن کمک شایان توجهی کرده است.

کاوه قادری

«بیگانه» به رغم برخی تفاوت‌های جزئی با «اتوبوسی به نام هوس»، از سویی آنچنان به سبب فقدان جهان و نگاه و نگره و «خود»، از استقلال ساقط و به اثری زیر سایه کازان تبدیل شده که مرگ فیلم، بدون حضور منبع‌اش حتمی باشد و از سوی دیگر، آنچنان از اصلی‌ترین مایه‌ها و عناصر و محورهای داستانی نمایشنامه ویلیامز و فیلم ...

صادق ثابتی

با اینکه بیگانه برداشتی آزاد از نمایشنامه ی تنسی ویلیامز دارد اما کارکردش در نهایت از محتوای اصلی قصه وام می گیرد که به فیلم لحن یک بام و دو هوا می دهد . تمام قوت فیلم را باید در دید فرمالیستی اثر جستجو کرد و از مضمون و محتوای کمرنگ آن به نفع فرم کناره گیری کرد.

نظرهای منتشر شده فیلم بیگانه

22 نظر

محمد رضا خیردست
۳ سال پیش
واقعاخسته کننده وبی سروته
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سپهر
۴ سال پیش
فیلم خوبی بود ....اهنگ ترکی موقع شام عالی بود...اگر کسی خواننده و اسم اهنگو میدونه لطف کنه بگه...مرسی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ارشیا
۵ سال پیش
این فیلم با سلیقه های خاصی جور درمیاد که با سلیقه من جور دراومد. بازی پانته ا بهرام و امیر جعفری خیلی خوب بود.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
نادیا
۵ سال پیش
بسیار زیاد از فیلم لذت بردم. نسخه ایرانی عالی ای بود از نمایشنامه ویلیامز .در شروع برایم جالب بود که بدانم چگونه این نمایشنامه ایرانی خواهد شد که به نحو احسنت اتفاق افتاد. خیلی متاسفم که نظرات خوبی داده نشده. احتمالا فیلم به درستی " دیده" یا " درک" نشده. روند پیشبرد داستان. فضا سازیها، بازیها و ..... کاملا جا افتاده بود. تبریک میگم به کارگردان.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
کبری
۵ سال پیش
بهرام اینقد عالیه چرا تو چشم نیس زیاد؟ عجیبه واقعا....خیلی درجه یکه بازیش
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ali nori
۵ سال پیش
نکته مثبت این فیلم بازی بازیگران هست واقعا همه خوب بازی کردند و در این بین پانته آ بهرام معرکه بود اما فیلم خیلی سوال برای بیننده باقی می گذاره.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
تارا
۶ سال پیش
افتضاح بودددددددد واقعا افتضاح فقط وقتمو تلف کردم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سهیل
۶ سال پیش
سلام.به نظر من جدا از نظر منتقدین که بعضی از اونها با منظور - نقد میکنن،کارهای ایشون ،مانند کلیه اثر های سینمایی دنیا که ممکنه با خیلی از سلیقه های مردم جور در نیاد و مورد پسندشون قرار نگیره(سلیقه ای)میشه مقایسه کرد.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
آگاه
۶ سال پیش
من بشدت طرفدار اینجا بدون من هستم به کسانی که از فیلم خوششون نیوده حق میدم چونن درکش نکردن ، میتونم راهنمایی کنم سکانسی که معتمداریا میپرسه تو جدی گفتی یه شب خودکشی کنیم سکانس بعدی اونها خودکشی میکنند باگاز ولی ادامه فیلم به خوبی و خوشی پیش میره و مخاطب عام قطعا متوجه چنین نکات ریزی نمیشه این قسمت دفاع بود از بهرام توکلی وواثر درخشان قبلیش .در رابطه با این فیلم نظرمساعدی نداشتم چون حرف اصلی رو برداشت نکردم ولی این دلیل نمیشه خط بطلان روی کارگردان اینجا بدون من بکشم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
علی
۶ سال پیش
با این فیلم بیشتر ارتباط برقرار کردم تابافیلم الیا کازان
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حشمتی
۶ سال پیش
عجیب بود که اینهمه بازیگر های خوب با خوندن این فیلمنامه ضعیف موافقت کردند که در این فیلم بازی کنند
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
پدرام
۶ سال پیش
فيلمش بد نبود ، از اين جهت اينو ميگم ، كه بعد از مدتها رقبت داشتم يه فيلم وطنى رو حداقل تا اخر ببينم و وسطش فيلم رو قطع نكنم . ولى انتظار داشتم اخرش يه چيزى ازش بفهمم كه نفهميدم به نظرم يا فيلم سانسور شده بود يا كارگردانش نتونسته بود ته فيلم رو جم كنه ، كاش حداقل يه فيلم مثله اينو كه ادم رقبت ميكنه تا اخر ببينه اخرشم هم يه چيزى ازش بفهمه يا اگر موضوع فيلم به دليله سانسور بى سر و ته شده يه داستان كامل از فيلم رو تو فضاى مجازى منتشر كنن كه ادم اونو بخونه ، بفهمه چى شد . بازيگران فيلم همشون خوب بازى كردن كاش اخره داستان هم يه مفهومى داشت .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محيا
۶ سال پیش
فيلمي اشفته و بي سروته با اقتباسي ناموفق از توكلي بيش از اينها انتظار ميرفت
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
روشنک
۶ سال پیش
همه ی داستان خلاصه در یک تتیتراز بی نظر و پایان ازاد که منو یاد کارای اصغر فرهادی انداخت واقعا باید اثار این کارگردان رو تحسین کرد
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سلما
۶ سال پیش
اتوبوسی به نام هوس.تنسی ویلیامز با بازی مارون براند و و ویولن لی تقلید بسیار بدی بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
parniy
۷ سال پیش
بسیار عالی بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مینا
۷ سال پیش
نظرات منفی دوستان باعث شد با دید کاملا منفی برم و فیلمو ببینم ولی واقعا راضی از سینما اومدم بیرون
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
رضا
۷ سال پیش
از اینکه می بینم بسیاری از دوستان با دیدن این فیلم نگران سینمای حرفه ای ایران شدن غروری فرهنگی گلویم رو همانند بوقلمون نر متورم می کند.دوست ندارم این رو بگم ولی یادمون باشه چه فیلم هایی در حال حاضر صدر پر فروش ترین و پر بیننده ترین فیلم های ایران هستن.بهتر به جای اینکه انتظار داشته باشیماین تیپ فیلم ها به مزاج ما خوش بیاید ما فهممون رو بالاتر ببریم تا درک این فیلم ها زیاد برایمان مشکل نباشد. اگر یه نگاه به فیلم های آبکی سینما بندازین می فهمین که انتظار مردم اینه که احمق فرض بشن یا خواست کارگردان و عوامل.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مهتا
۷ سال پیش
به نظر من این خیلی اشتباهه که تا وقتی معنی و قصد و هدف اصلی ساخته شدن این فیلم رو نمیدونید نظر میدین... این جور فیلما به فکره خیلی زیادی نیاز داره و درک این فیلما کاره هر کسی نیست...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمد
۷ سال پیش
بهرام توکلی نویسنده و کارگردانی که با فیلم نخست خود پابرهنه در بهشت که جوایزی هم در جشنواره فیلم فجر گرفت که موضع خود را بااین فیلم اعلام کرد فیلم های معناگر و خاص ،ودومین ساخته اش پرسه در مه بازهم همان سبک فکری که در آغاز کارش مشخص کرده بود بازهم خاص ومعنا گرا وسومین ساخته خوب وگل سر سبد فیلم های بهرام توکلی اینجا بدون من و اقتباسی از نمایش نامه باغ وحش شیشه ای تنسی ویلیامز که باعث شد که از فیلم خاص به فیلم های عام برگرد وپیام را به راحتی به بیننده منتقل کند و چهارمین ساخته آسمان زرد کم عمق که بازهم به معنا گرا بودند بر می گرده که این فیلم بازهم تماشگران خاص خودش رو داره که در نام ادبی خود باقی می مونه این فیلم در صحنه تئاتر ساخته می شد بهتر بود تا به فیلم تبدیل شود و پنجمین ساخته و تازه ترین ساخته اش بیگانه که بازهم اقتباسی از نمایش نامه اتوبوسی به نام هوس از تنسی ویلیامز که از نمایش نامه فیلم ساخته شده که من ندیدم اون فیلم رو که نمی تونم تفاوت هارو بافیلم بیگانه عرض کنم فیلم بیگانه با چهار ساخته ی قبلی بهرام توکلی فرق دارد دیگر از فضای تیرو تاریک که به دلیل هم نبوده خبری نیست ودر این فیلم از رنگ های نسبتا زنده استفاده شده و فضا ها ودیالوگ های طنز استفاده شده بود وبازهم از خاص بودن به عام بودن رفته که همه می توانند این فیلم را ببینند بازی ها به نسبت خوب بود و شخصیت پردازی هم نصف ونیمه بود و فیلم مدیون بازی های خوب هست،داستان خوب روایته می شه وکم کم با آرامش به بیننده داستان را منتقل می کنه که در این کار کارگردان موفق بود ولی داستان در پایان رها میشه وپیامی به بیننده نمی ده ونقط ضعف وپاشنه آشیل فیلم درست همین جا ست در سینما مردم باورشون نشد که فیلم تموم شده و نمایی از چهار شخصیت نشون میده که وسه شخصیت مهناز افشار،امیرجعفری،هومن برق نورد به فکر فرو رفتند و شاید هم به بن بست رسیدند ولی پانته آ بهرام بی پروا در لبه جوی آب و با دو دست و باز وبی پروا حرکت می کرد ولی بازهم این تلاش های بهرام توکلی برای رسیدن به فیلم خوب اینجا بدون من ناموفق بوده و مینا خانم فیلم های بهرام توکلی طرفدار های خاص خودش داره و شاید بعضی ها ازاین سبک خوششان نیاید .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مینا
۷ سال پیش
افتضاح بوددددد اصلا اخر فیلم معلوم نشد سروته نداشت
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مینا
۷ سال پیش
یکی از افتضاح ترین فیلمای بود که دیدم فیلمی بی سروته
خطر لو رفتن داستان
پاسخ