پوستر فیلم هامون

فیلم‌ سینمایی |درام

هامون (۱۳۶۸)

Hamoun

۷.۴ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۳۹۰۴ رای

منتقدان:

۷.۹

امتیاز دهید :

حمید هامون که با همسرش، مهشید، دائم کش‌مکش دارد زندگی کابوس گونهٔ خود را مرور می‌کند. او که مشغول نوشتن رساله‌اش دربارهٔ عشق و ایمان است، در پی دوست قدیمی و مرادش علی عابدینی می‌گردد. خانه و کاشانه را ترک می‌کند و دست به اعمال دیوانه‌واری می‌زند.

عکس‌های فیلم هامون


خسرو شکیبایی در فیلم «هامون»
فیلم «هامون» با بازی خسرو شکیبایی
فیلم «هامون» ساخته داریوش مهرجویی
بیتا فرهی در فیلم «هامون»
خسرو شکیبایی در فیلم «هامون» ساخته داریوش مهرجویی
خسرو شکیبایی برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (هامون)

نقدهای بلند فیلم هامون

"هامون" (1368) فیلمی ساخته داریوش مهرجویی است که در آن حمید هامون قهرمان و راوی داستان به دلیل اختلاف با همسرش در آستانه جدایی قرار میگیرد و این کشمکش هسته اصلی داستان را شکل میدهد.(مطالعه این نقد پیش از تماشای فیلم توصیه نمیشود.)  فیلم با چند فلش بک آغاز زندگی مشترک هامون و همسرش را عاشقانه و رمانتیک بتصویر میکشد. مهشید که از طبقه مرفه جامعه است علیرغم مخالفت خانواده به تعبیر خودش عاشق خل بازیهای هامون میشود! کتابهایی که هامون به نامزدش هدیه میدهد در کنار بازدید از امامزاده و صرف غذا در یک کبابی سنتی و تعریف لطیفه های متجددانه در جریان مسافرت نشان میدهد که ژست های روشنفکرانه و گاه پست مدرنیستی هامون برای مهشید بسیار جذاب است! اما در واقعیت و در جریان زندگی مشترک هامون توانایی برای تامین مخارج یک زندگی مرفه منطبق با طبقه اجتماعی همسرش را ندارد، دست و پا چلفتی است و حتی عرضه تعمیر کردن دوچرخه فرزندش را ندارد! هامون به همسرش شکاک شده و او را کتک میزند. از نگاه یک منتقد فمینیست مهشید در درخواست طلاق کاملا محق است و خود او نیز در جلسه دادگاه  همین نقش را ایفا میکند! محسن دبیری وکیل هامون در دیالوگ های جالب و ماندگار خود این همه را با طعنه و تمسخر بیان میکند، تا جائیکه به او توصیه میکند که در تیمارستان بستری شود! و زمانیکه به هامون میگوید: "تو گول بورژوازی فاسد و کثیف را خورده ای" با تایید ضمنی هامون مواجه میشود که پاسخ میدهد: "نود درصدش از فرط عشق بود!!"  از بحث و جدل با رفتگر محل گرفته تا اقساط عقب افتاده و قبوض جریمه توی داشبورد ماشین و حتی رقابت بر سر جای پارک همگی استیصال هامون را نشان میدهند. هامون خود را گرفتار در چنبره روزمرگی میبیند و همین باعث میشود که مهندس ...ادامه مطلب

نقدهای کوتاه فیلم هامون

خبرهای مرتبط با فیلم هامون

نظرهای منتشر شده فیلم هامون

یک سال پیش

۲ شهریور ۱۳۹۹

فیلمی به شدت بد که مانند جعبه ای تست که آقای مهرجویی هرچه دلش خواسته تویش چپانده. یک ستاره هم از سرش زیاده. لطفا امکان صفر و بی ارزش دادن هم بگذارید.
۰
۰
پاسخ
گزارش تخلف

۲ سال پیش

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

good
۰
۰
پاسخ
گزارش تخلف

۴ سال پیش

۷ بهمن ۱۳۹۶

1 از 10
۰
۰
پاسخ
گزارش تخلف

۴ سال پیش

۴ خرداد ۱۳۹۶

بهترین فیلمی که در کل زندگیم دیدم و تکرار هم نمی شه
۰
۰
پاسخ
گزارش تخلف

۵ سال پیش

۲۹ مهر ۱۳۹۵

فیلم خیلی ضعیف, دیالوگا مسخره, افتضاحی در دنیای سورئال
۱
۷
پاسخ
گزارش تخلف

۵ سال پیش

۲ مرداد ۱۳۹۵

عالی
۴
۰
پاسخ
گزارش تخلف