۱۰ / ۶.۹۸
۱۰۰۵ رای
۱۰ / ۵
۳ رای

شیار 143 (1392)

درام - جنگی

به فیلم رای بده:

کارگردان: نرگس آبیار
نویسنده: نرگس آبیار

خلاصه فیلم:

پسری جوان به جبهه رفته است. مادر او در نبود پسرش روزهای تلخی را می‌گذراند و منتظر است او روزی از جبهه بازگردد...

عکس‌های فیلم شیار 143

نقدهای کوتاه فیلم شیار 143

سحر عصرآزاد
فیلم اهمیت اصلی خود را از زاویه نگاهش به جنگ می‌گیرد که متعلق به امروز و گذر سه دهه از جنگ است. نگاهی که جنگ را از هر نوعش تقدیس نمی‌کند و با محوریت دادن به عشق مادر و فرزندی، به نوعی این عشق را بر همه چیز و همه کس رجحان می‌دهد.
حسین عیدی‌زاده
«شیار 143» فیلمی جذاب است که برخلاف بسیاری از فیلم‌های جشنواره فقط شروع نمی‌شود، بلکه میانه دارد و به شکلی درخور به پایان می‌رسد. این انسجام مدیون فیلمنامه آبیار است که برای لحظه‌ای از شخصیت الفت دور نمی‌شود و در همه جا او را دنبال می‌کند (کاش آن یک صحنه رویا دیدن شخصیت جواد عزتی نبود و آنچه را پسر الفت در خواب به او می‌گوید، فقط می‌شنیدیم) و همین برگ برنده فیلم است.

نقدهای بلند فیلم شیار 143

مسعود فراستی

شيار فيلم كوتاه - يا مستند داستاني- نيم ساعته يي است كه بي خودي كش آمده و تبديل به يك فيلم بلند كسالت بار شده.

محمد شریعت‌پناه

نرگس آبیار در این فیلم‌ به شایستگی انتظار و چشم‌به‌راهی مادری صبور در فراق فرزند را در برهه‌های زمانی به تصویر می‌کشد و با زیبایی تمام بخشی از درد و هجران مادران شهدا و مفقودان جنگ‌تحمیلی را روایت می‌کند.

سحر عصر آزاد

در «شیار 143» با فیلمی سر و کار داریم که دغدغه‌اش تنها روایت یک قصه آشنا و تکراری از جنگ و تبعات ناخوشایند آن نیست بلکه مهمتر از هر چیز نگاه انسانی به این مقطع تاریخ معاصر کشورمان و آدم های واقعی درگیر آن را نشانه رفته است.

مهرزاد دانش

قابلیت‌های فیلم عمدتا هنگام تماشای اثر تجلی دارد و قابلیت ماندگاری زیاد در ذهن مخاطب را چندان دارا نیست. علت این موضوع، در درجه اول، کمبود مصالح لازم برای یک روایت شسته رفته است و در وهله دوم، به برخی تناقض‌های ساختاری متن برمی گردد.

حسن قنبری

مادر در شیار ۱۴۳ بیش از حد برجسته است و بیرون از کادر تمام شیار ۱۴۳ در مادر و پیرامون شخصیت مادر جریان دارد و اصل ماجرا که مادر شهید را می سازد مهجور و بی صدا مانده است

کمیل میرزایی

شیار 143 از شیارهای متعددی تشکیل شده که به زعم نگارنده،در هر یک نقصی نهفته است.اگر ارتباطی غالبا اشکی نیز از جانب مخاطبان با اثر هست،تنها به دلیل سمپاتی به انتظار مادران شهدا در مابه ازای بیرونی قبل از این فیلم بوده و نه با الفت که به مادری خاص و نه یونس که به شهیدی خاص تبدیل نگشته است.

خبرهای مرتبط با فیلم شیار 143

درخشان ترین و غنی ترین دوره های جشنواره فیلم فجر

مرور هفت دوره به یادماندنی و درخشان تاریخ جشنواره فیلم فجر از نظر سینمایی. دوره هایی که بیشترین تعداد فیلم های ماندگار و مهم را در خود جا داده اند.

قهرمانان زن سینمای دفاع مقدس

مروری بر قهرمانان زن سینمای دفاع مقدس که از خشونت و توحش فضای مردانه جنگ سر بیرون آورده اند. از آزیتا حاجیان در «روبان قرمز» تا باران کوثری در «روز سوم».

متفاوت‌ترین فیلم‌های دفاع مقدس

به بهانه آغاز هفته دفاع مقدس نگاهی انداخته‌ایم به فیلم‌هایی در ژانر دفاع مقدس که هرکدام نگاه‌های ویژه‌ای داشته‌اند که آن‌ها را از باقی فیلم‌های این ژانر متمایز کرده است.

5 مادرانه برتر تاریخ سینمای ایران

وب سایت سلام سینما برای بزرگداشت روز مادر به بررسی پنج اثر برتر سینمای ایران پرداخته که موضوعاتی حول حوش مادر را روایت می کنند این رتبه بندی بر اساس تعداد رای های مخاطبین وب سایت در سایت سلام سینما می باشد

سی و سومین حضور جهانی «شیار ۱۴۳»

«شیار 143» سی و سومین تجربه حضور بین المللی خود را در جشنواره فیلم "میتینگ" روسیه کسب می کند

نظرهای منتشر شده فیلم شیار 143

50 نظر

حامد باتی
یک سال پیش
فیلمی زیبا با روایتی متفاوت از جنگ و خانواده های شهدا با توجه به ازدیاد فیلم های دفاع مقدس ، ای کاش کارگردانان اگر این چنین متفاوت میتوانند صحنه های جنگ را چه از پشت جبهه چ در خود میدان جنگ روایت کنند دست به تولید فیلم بزنند وگرنه آرشیو سینما پر است از ژانر دفاع مقدس بازی زیبای خانم زارعی در این فیلم مثال زدنی بود و کاملا در نقش خود غرق شده بودند و بیننده میتونست با شخصیت همزاد پنداری خوبی رو داشته باشد
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Milad Abdi
۲ سال پیش
نظر من اینه که فیلم استانداردش از سینمای ایران خیلی بالاتره . و فقط میشه گفت یه اثر به یاد موندنی و شاهکاره .و در مورد مسعود فراستی که نقد کوبنده ای به فیلم داشت باید بگم که آقای مقوا شما برو همون فیلم شرط اول و ورود آقایان ممنوع رو ببین و لذت ببر و تعریف و تمجید کن ازشون با فیلمای بزرگ خودتو درگیر نکن.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حسین
۲ سال پیش
6 از 10
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Guest User
۳ سال پیش
Chera film baz nemishe
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Guest User
۳ سال پیش
بسیار زیبا و دوست داشتنی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Parmida H
۴ سال پیش
چقد این فیلم تاثیر گذار بود بازی ها عالی بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
علی
۴ سال پیش
من علی هستم متولد 1374 اهل خوزستان.دزفول جنگ رو ندیدم ولی مادرم رو سال 1390 از دست دادم . دایی م هم جنگ شهید شده . سیر تا پیاز جنگ ایران و عراق رو هم خوندم که چی شده . از 19/07/1393 تا 19/07/1395 هم سربازی بودم نیرو زمینی ارتش با درجه سرجوخه سه ماه هم فکه بودم 2 کیلومتری مرز تو چادر . نه آب نه برق نه گاز هیچی هیچی . فقط یه ژ-3 با هزار تا فشنگ و یه بیسیم . فقط راجع به این فیلم میخوام بگم از اولش تا آخرش گریه کردم . شاید بگین بچه ننس . اما شبایی که معاون نگهبانی گردان میدادم وقتی نگهبانا از 2 کیلومتری میدیدن منو از ترس میلرزیدن . جرات نمی کرد کسی جلوم سیگار روشن کنه . از نگهبانا اگه موبایل پیدا میکردم سروته شون میکردم . شاید فقط خانواده شهدا میفهمن . این فیلم دین این سینما به گردن مادر شهدا رو ادا کرد . الان میفهمم ننه مون چی کشید . (تازه جسد پسره شو فردای عملیات اووردن . بقیه چی می کشیدن ) موفق و پیروز باشید.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امیررضا
۴ سال پیش
در پاسخ دوستی که گفت همه اش منجر به ملال شد باید بگویم ملالی که شما از آن سخن میگویید چیزی بود که از هر کار فرهنگی ملموس تر و ادای دین کوچکی به دفاع مقدس بود نقص های فیلم از نظر شما هرگز نباید منجر به انتقاد تخریب کننده شود درچند خطی که نوشتید اشاره ای به موسیقی زیبا ، کاملا قابل ارتباط بودن با مخاطب سادگی و دوری از هیجانات هالیوود ، بازی درخشان خانم مریلا زارعی و نوع روایت مستند گونه ، ندیدم... هرچند انتقاد شما باید با محک اصحاب سینما بررسی شود اما لااقل بازدید بسیار زیاد فیلم را که آمار است نمیتوانید بپوشانید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
نیما
۴ سال پیش
این فیلم نشون داد که جنگ چقدر بده...چه برای شروع کننده جنگ چه برای تحمیل شده...درنهایت این سربازان بیگناه و خانواده هاشون هستند که تا آخر عمر داغدار میمونند..لعنت بر شروع کنندگان جنگ... این فیلم با افتخار ضدجنگ بود نه ضد شهیدان...جنگ در هر زمان و به هر دلیل نکوهیدست...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
شيوا
۵ سال پیش
چرا نظر منو ثبت نكردين؟!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
شيوا
۵ سال پیش
به نظر من فيلم خوب فيلمي هستش كه نمايانگر واقعيت باشه اين فيلم واقعيتي رو داشت نشون ميداد كه ما احساس ميكرديم وجود نداره چون بيشتر أوقات ما از تلوزيون و رسانه ها مادران و همسراني رو ديده بوديم كه راحت تَر شوهر و بچه هاشون رو به خاطر اسلام به خاطر كشورشون فدا ميكنن اين سوال هميشه تو ذهن من بود كه ايا واقعا همه اينطورن اين فيلم اون دسته از مادراني رو داشت نشون ميداد كه شايد كمتر درموردشون حرف زده شده
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
لیلی
۵ سال پیش
برای من بعنوان یه دختر 20ساله که جنگ رو ندیدم ملموس ترین فضا از درگیری جنگ بود و البته تاثیرگذارترین فیلم از فیلمای ساخته شده درباره دفاع مقدس
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
نمیگم
۵ سال پیش
مریلا زارعی باید اسکار میگرفت. بعضی از دوستان چرا نوشتن شهدا شرمنده ایم و ازاین حرفا. این فیلم فقط میخواد جایگاه بالای مادران شهید را نشان بده.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
شایان
۵ سال پیش
ببخشید دوستان کسی میدونه آهنگ اول فیلم همون آهنگ عربی اسمش چیه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Mehdi
۵ سال پیش
باسلام خدمت دوستان عزیزمن امروز مورخ 22مهر 1395برای اولین بار این فیلم رو دیدم.به نظرم فیلم در حین سادگی بسیار تاثیر گذار بود و واقعیتهای جنگ رو به نمایش گذاشت.وخیل عظیم نظرات دوستان خودش گویای این مسله هستش.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
شبنم
۵ سال پیش
فیلم قشنگی بود.. ممنون..
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
پروفسور .
۵ سال پیش
فیلم سبک ساده ولی پرمحتوا است نقش زیبای مریلا زارعی امتیاز از 100 80
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
masoud hashemian
۵ سال پیش
من فیلم رو دوبار دیدم خوب بود اما نه اونقد که بخواد اینجوری ازش تعریف کرد بازی خوب مریلا زارعی و مهران احمدی بیشتر از خود داستان دیده شد .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ali nori
۵ سال پیش
فیلم ارزشمند و تاثیرگذاری بود مگه میشه اون سکانس طلایی پایانی رو دید و اشک نریخت.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
یلدا
۵ سال پیش
من خیلی گریه کردم. نه تنها برای این فیلم و بازی خوب بلکه برای زخم هایی که از جنگ خوردیم و این که فیلم کاملا بر اساس واقعیت تلخ جامعه ما بود! کی جواب مادران داغدار رو داد؟
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
نیما طلاکوبی
۶ سال پیش
ما اینجا عاشق اون شهید نمی شدیم بلکه سرزنشش هم می کردیم چون در حق مادرش به جد بد کرد اما الفت خیلی دوست داشتنی بود کلی گریه کردم با این فیلم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
رضا mm چلسی
۶ سال پیش
یعنی ما باید شرمنده باشیم من یه سوال دارم آخه مردم دزدی کردن اخه مردم اختلاس کردن اخه مردم از رانت و دور زدن تحریم ها پول زدن به جیب... یه مشت آقازاده دارن کشورو به فنا میدن بعد ما باید شرمنده باشیم.... مایی که به موقع ودر لحظه درست در کنار شهدا بودیم ودر آخر ما همگی خاک زیر پای تمام شهدا هستیم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مایا
۶ سال پیش
شهدا شرمنده ایم..............
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
بهار
۶ سال پیش
بسیار بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم و توانستم احساسات مادر یک مفقودالاثر را درک کنم.فیلم فوق العاده بود و به نظرم مدیون بازی بی نظیر خانم مریلا زارعی است.از خانم آبیار بسیار تشکر می کنم و برای تمام مادرانی که نقش مش الفت را درزندگی واقعی تجربه کردند ارزوی صبروتندرستی دارم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سارا
۶ سال پیش
بی نقص و فوق الععععععاده...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ساجده اسلامی
۶ سال پیش
سلاممرسی ازبرنامه خوب وقشنگتون .دراین فیلم خانم مریلازارعی نقش خوبی از خود بجاگذاشته است ممنون از سایت خوبتون بای
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
رحیم 7141033 091
۶ سال پیش
من از مسافر دنیا شدن پشیمانم ... این فیلم ، قصه شکسته شدن مادران مفقودالاثر هاست . مثل مادر من . فرقش باالفت این بود که مسافر مادرم امد اما الفت هزاران هزار بار شکست . همه چیز فیلم واقعیت داشت . وا... قسم من همه آن صحنه ها را در زندگی مادرم تجربه کردم . یکی از واقعیتهای فیلم ،سراغ گرفتن عزیزان از آزادگان است. شاید این نکته را درک نکنیم ولی خدا میداند مادران مفقودالاثر ها با جه امیدهایی در این اسرا میرفتند . یک واقعیت دیگر رویت اجساد شهدا به صورت هفتگی در نمازخانه های سپاه است . خیلی سخت است . نمی دانم چرا اشاره نکردند . چقدر سخت گذشت گذشته بر ما ... یادمان نرود که خانم زارعی این فیلم رابا عشق و ایمان کامل بازی کرده اند . این فیلم تاثیرگذاریش را مدیون ایشان است . به نحوه چادر سر کردن و گرفتن چادر بادندان توسط این بازیگر را نگاه کنید بی ادعا بازی کرده است .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
زهرا
۶ سال پیش
قصه ای تکراری و تلخ است و بیانگر حسی مشترک بین همه ی مادران و فرزندان است اما نگاه عمیقی به این دو مساله داشته .طوری که فیلم معانی و حرفهای نگفته ی بسیاری را میگوید. انقدر حرفهای نگفته اش راحت به بیننده منتقل می شود که از بسیاری از حرفهای صدها بار گفته شده تاثیر گذارتر است. به نظرم فیلم با همه ی ویژگی هایش با بیننده رابطه ی حسی قوی برقرار میکند و عمق معنی اش را به ببینده اش باهر زبان و فرهنگ خاصی که باشد منتقل می کند. یکی از مواردی که تاثیر فیلم را و انتظار مادر را به راحتی منتقل میکنه و بیننده را همراه با انتظار مادر با خود میکشه بلندی فیلم و یا به قول معروف کش دادن آن است. اما انتظار به اندازه ی یک فیلم کجا و انتظار سالیان سال کجا..... ضمنن سپاس از نگاه ویژه ی خانم آبیار و بازی بسیار عالی خانم زارعی ، قدردانی میکنم از صبوری و بزرگی مادران شهید سرزمینم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
میلاد
۶ سال پیش
فقط میتونم بگم عالی بود...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
اهورا
۶ سال پیش
عالی بود این فیلم یکی از بهترین فیلم هایی بود که دیدم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ترانه
۶ سال پیش
به نظرم فیلم واقعاتکاندهنده بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سلمانی
۶ سال پیش
فیلم شیار 143 به نظر من یک فیلم بسیار پرمحتوا و احساسی است که احساسات یک مادر را به معر ض نمایش می گذارد و در عین حال شخصیت یک شهید را.شیار 143 را کمتر کسی میتواند ببیند و اشک نریزد این نشان دهنده اوج احساسات در نگاه به یک شهید و اوج وطن پرستی و عاشورایی بودن شهیدان را می رساند که در راه غیرت و ناموس و وطن جان نثاری کردند تمام.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مهدی
۷ سال پیش
سلام.خانم مریلا زارعی واقعا کارت درسته،بخدا که اسطوره ای.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
طاهره
۷ سال پیش
من خانم زارعی رو خیلی دوست دارم هر وقت ایشون رو تو یه فیلمی می بینم خوشحال میشم که یک زن ایرانی هستم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
reza
۷ سال پیش
با تشکر از کارگردان وبازیگران فقط کمی انتقاد از موزیک فیلم........
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
صادق
۷ سال پیش
چە بسیارند مادرانی کە سالها چشم گریان بە در دوختند و خدا خدا کردند. اشک مادرانە اشک انسانیست برای در اغوش کشیدن دلبندش. از هر طرف کە باشد. چە فرقی میکند دوست یا دشمن. مادر مادر است. لعنت بر جنگ. نفرین بە جنگ افروزان. فیلمی مملو از عبرت.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
غزاله
۷ سال پیش
سلام،واقعا خسته نباشین این فیلم با بازی فوق العاده خانم مریلا زارعی برای چند ساعتی حالمو دگرگون کرد من و شوهرم هر دو گریه کردیمبرادر شوهرم همینطو ی شهید شدو با این مخاطراتت دوباره زنده شد عالی بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
به یاد مادر بزرگ
۷ سال پیش
فیلم تجسم زندگی مادر بزرگم بود. سالها عکس به دست سراغ ازاده ها میرفت و بی نتیجه باز می گذشت. بار ها خبر رسید که جنازه پیدا شده و خبر اشتباه از اب درامد. البته قصه چشم براهی او پایانی نداشت.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امین
۷ سال پیش
واقعا فیلم جالبی بود من امروز دیدم . عالی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سحر ع
۷ سال پیش
فیلمش عالی بود، بهترین فیلمی نبود که تا حالا دیدم یکی دوتا فیلم آمریکایی ازش بهتر بودن تو تاریخ سینمای جهان
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ریحانه
۷ سال پیش
قرار فردا برم سینما میبینمش هوووورررراااا
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سارا
۷ سال پیش
عااااااااااااااااالیییییییییییییییییی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
فاطمه
۷ سال پیش
فیلم شیار143 پیامش روکاملا رسوند.دقت کردین که حنی توی حساس ترین جاهای فیلم هم اهنگ پخش نشد نصق جذابیت فیلمها به موسیقی متنه ولی واقعا یه کارگردان چقدرمیتونه هنرمند باشه که بی موسیقی صحنه هاروزیباکند.باتشکرازکارگردان
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
هستی
۷ سال پیش
من میخوام به عنوان یه جوان ایرانی یه خواهشی بکنم التماس میکنم به پاتون میافتم وملتمسانه میگم خانم یا اقای [...] که با این امام و انقلاب مخالفی تورو خدا از زبان من حرف نزنید نگید مردم ما ...ما... ایرانیا...نظرخودتونو بگید لطفایا چیز بدی رو به ما نسبت ندین هر چی میگید شایعه است یا چیزی که از خودتون یا اطرافیانتون برداشت کردن ...من خووودم ززبون ددارررم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
متین
۷ سال پیش
امیدوارم بعضیا متوجه بشن که اگه یکی میشه خوشم نیومد یا افتضاح بود منظورش با کیفیت ساخت فیلمه نه موضوعش این قد زود جبهه نگیرید.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
عبدالرضا
۷ سال پیش
بسيار زيبا بود يك فيلم تمام عيار كه هيچ يك از غولهاي فيلمسازي دفاع مقدس نتوانستند يه همچين شاهكاري بسازند. فيلم يه واقعيت نهفته را به تصوير كشيدند. آفرين بر نرگس آبيار...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ماهور
۷ سال پیش
خیلی خوب نبود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
زهرا
۷ سال پیش
اصلا فیلم خوبی نبود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
زهرا
۷ سال پیش
عاااالی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
میترا
۷ سال پیش
دو روز پیش این فیلم را دیدم. باور کنید یک لحظه آن صحنه ها و نگرانی ها و ... از خاطرم نمی رود. از آن موقع تا الان صدها بار بغض کرده ام و گریستم و صحنه های فیلم را مرور کردم. در این مدت، ترانه زیبای دو هنرمندمان هم دائم در پس زمینه ذهنم، با صحنه های فیلم پخش می شود. انگار که قصه زندگی الفت بود و دخترش و مریم: چه آرزوهایی که نمرد، چه سینه هایی که نسوخت کسی دیگه تو اون دیار رخت عروسی ندوخت......... زنده باد خانم نرگس آبیار، عالی بود.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ