پوستر فیلم قوی سیاه

فیلم‌ سینمایی

قوی سیاه

Black Swan

۷.۶ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۳۳۷۵ رای

منتقدان:

۸

امتیاز دهید:

«قوی سیاه»(black swan) روایتگر ماجرای زندگی نینا سیرز دختریست که همه دوران کودکی و نوجوانی خود را به تمرین رقص باله مشغول بوده است. نینا درحال تلاش برای به‌دست آوردن نقش اول باله معروف دریاچه قو اثر چایکوفسکی است. اما مدیر شرکت و طراح رقص‌های این باله، که در مورد توانایی های نینا برای بازی همزمان در دو نقش قوی سفید معصوم و قوی سیاه اغواگر مطمئن نیست، قابلیت‌های او را زیر سوال می‌برد.

کارگردان: دارن آرونوفسکی

نویسنده: مارک هیمن، آندرس هاینز، جان مک‌لالین

عکس‌های فیلم قوی سیاه


ناتالی پورتمن در نمایی از فیلم «قوی سیاه»(black swan)
ونسان کسل و ناتالی پورتمن در نمایی از فیلم «قوی سیاه»(black swan)
ناتالی پورتمن و دارن آرونوفسکی در نمایی از پشت صحنه فیلم «قوی سیاه»(black swan)
ونسان کسل و دارن آرونوفسکی در نمایی از پشت صحنه فیلم «قوی سیاه»(black swan)
نمایی از فیلم «قوی سیاه»(black swan)
فیلم «قوی سیاه»(black swan) با بازی ناتالی پورتمن
ناتالی پورتمن و ونسان کسل در نمایی از «قوی سیاه»(black swan)
ناتالی پورتمن در نمایی از «قوی سیاه»

دیالوگ های به یاد ماندنی

تنها کسی که سر راه تو هست، خودتی!

۰

کمال این نیست که همش خودتو کنترل کنی. یه وقتایی لازمه که خودتو رها کنی. خودتو غافلگیر کن تا بتونی بقیه رو غافلگیر کنی.

۰

نقدهای بلند فیلم قوی سیاه

سكانس ابتدايي فيلم روايت چكيده اي از هرآنچه قرار است تا انتها پيش چشم مخاطب نقش ببندد را بازگو ميكند. نبرد ابتدايي يك نفس و داستان نام آشنايي مثل ماجراي هبوط انسان به خاطر سر كشي آنچه كه در عهد عتيق به آن "گناه نخستين" مي گويند. نينا دختريست كه مدام در حال انتخاب است بين آنچه كه هست و آنچه كه انتظارش را ميكشد تا به آن برسد. نبرد ابتدايي نينا تنازعي است ميان خودش و ديگران براي آنچه كه داستان به ما ميگويد: اكتساب رول قوى سياه اما به نظر من تنازع بزرگ تري مد نظر فيلم است و آن جدال پر افت و خيز نينا با خودش است. جامه ي متداول نينا سفيد و اتاقي كه در آن سكنا كرده است روشن و متمايز است نسبت به لوكيشن هاي سياه و سفيد مملو در فيلم و غالبا رنگ ديگري براي تماشا وجود ندارد اين خودش معناي اين را ميدهد كه نينا يك فرد منفك از اجتماع فيلم است كه رفته رفته در اين اجتماع حل ميشود و همرنگ آن ميگردد. اينكه چطور سير تحول شخصيت در فيلم آغاز ميشود يك سلسله مراتب بيروني را شامل ميشود كه به دليل آمادگي دروني نينا و روحيه متزلزلش در نهايت منجر به غرق شدن او در سياهي ميشود. مادر نينا در تمام دوران گذار فيلم سر تا پا لباس هاي سياه پوشيده است اين مقدمه تعارض است. او مدام موعظه ميكند و حتي در جايي از فيلم با چهره اي در هم كشيده گوشواره هاي نينا را بيرون ميكشد كه بيان از اين دارد كه مادر مخالف اين است كه نينا بخواهد مثل اجتماع هم نسلش خودش را آراسته نگه دارد. بشدت مادر نماد قديسه هاي قرون ميانه ميباشد كه معتقد به خانواده هسته ايست كه تنها با اعمال فشار و ممنوعيت ميتواند ستون خانواده را حفظ كند. اين تعارض ابتدايي ترين عامل خارجي براي تغيير روند شخصيت پردازي در ابتداي فيلم ميباشد. اصلي ترين تغيير زماني اتفاق ...ادامه مطلب

نقدهای کوتاه فیلم قوی سیاه


نویسنده

دیوید ادلستاین

در فیلم «کشتی گیر» کارگردان اثر یعنی «دارن آرنوفسکی» در تلاش بود تا تصویری از مازوخیسم مردانه را نشان دهد و اکنون در «قوی سیاه» سعی کرده تا مازوخیسم زنانه را به تصویر بکشد. نقش¬آفرینی «ناتالی پورتمن» شایسته بردن جایزه است زیرا به وضوح می¬توان فداکاری¬های او را برای ایفای این نقش دید. بنظر می رسد که برای این نقش حسابی تمرین کرده است زیرا به خوبی می¬رقصد.

نویسنده

راجر ایبرت

قوی سیاه فیلم زیبایی است. همه‌ی تم‌های موسیقی و زندگی، روایت موازی داستان و نمایش باله، در هم آمیختگی واقعیت و رویا، همه و همه در خوشی عظیمی‌ از شور و اشتیاق گرد هم آمده است. این خوشی ما را با خود به یک جا می‌تواند ببرد و می‌برد. اگر به جای شما بودم هرگز سعی نمی‌کردم دریابم دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد. خیلی‌ها درباره پایان کفش‌های قرمز هم شک کردند. آن‌ها در اشتباه بودند.

نویسنده

جو مورگنسترن

نشان دادن احساسات پیچیده برای بازیگران درجه یک ، کار سختی نیست. یکی از جاهایی که این اتفاق را می بینیم، وقتی است که یک رقاص باله به نام «نینا سیرز»(ناتالی پورتمن) هروئین مصرف کرده و بعد از آن درمی یابد که مدیر هنری شرکتی که برای آن کار می¬کند، او را به عنوان «قوی ملکه» برای نمایش جدیدش یعنی «دریاچه¬ی قو» انتخاب کرده است.

خبرهای مرتبط با فیلم قوی سیاه

نظرهای منتشر شده فیلم قوی سیاه