خلاصه‌‌‌‌‌فیلم
روایتی از زندگی چهار کودک با نام‌های بهار، نادر، کمال و مریم است که همراه پدرشان غفور و مادربزرگ در دهه50 خورشیدی نفس می‌کشند! دنیای این کودکان دنیایی است پر از رویاهای زیبای کودکانه که قرار است رنگ حقیقت به خود بگیرد.

نظر منتقدین

مسعود فراستی
اين ديگر فيلمسازي نيست. با رانت كسي فيلمساز نمي‌شود و اگر يك‌شبه شد، يك‌شبه هم ساقط مي‌شود. چقدر اين فيلم مشمئزكننده است و چقدر ضدزن و ضدكودك. طرفداري مزورانه‌اي دارد از مظلوميت بچه‌ها. ضدجنگ بودن فيلمساز ديگر بدجوري لو مي‌رود و جانماز آب‌كشيدن‌هايش.
محمد تقی فهیم
من با بهار قصه همزادپنداری کردم و من را به گذشته خود برد. اتفاقات و تصویرسازی فیلم برای من دلچسب بود. همین که در میان فیلم های آپارتمانی و سیاه اجتماعی این دوره زمونه یک کارگردان به روستاها رفته و در میان خانه های قدیمی کاه گلی قصه اش را روایت می کند برای من ارزشمند بود. هرچند فیلم آن قدر اضافه و کش دارد که با حذف بسیاری از بخش های آن چیزی از فیلم از دست نمی رود. اما در سینمایی حرف میزنیم که نه درام، نه صحنه، نه شخیت پردازی و... دارد و همین ارزشمند است.
جواد طوسی
نفس» آنقدر نگاه متکثری دارد که هیج منظقی پشت آن نیست. راوی ای که قرار است از نگاه ما به تاریخ نگاه کند، اما مرز فانتزی، واقعیت و کودکانه قاطی می شود و این تاریخی که گاهی وجه پروپاگاندا پیدا می کند را شاهدیم. فیلمی بدون قصه و نچسب که به نظرم «نفس» نسبت به فیلم قبلی آبیار پسرفت بود. نمی دانم چرا این حجم سرمایه را خرج کاری کرده که مخاطب نمی تواند با آن رابطه برقرار کند.

خبرهای مرتبط

دو جایزه برای فیلم «نفس» ساخته نرگس آبیار
کارگردان و بازیگر «نفس» بهترین های جشنواره فیلم بلاروس شدند
«نفس» نماینده سینمای ایران در اسکار 2018
فیلم «نفس» به عنوان نماینده سینمای ایران برای رقابت در رشته اسکار بهترین فیلم خارجی زبان انتخاب شد.
ده فیلم فهرست اولیه معرفی به اسکار
ده فیلم فهرست اولیه معرفی به اسکار اعلام شدند.
واکنش تهیه‌کننده «نفس» به حذف از بخش بهترین فیلم: زنان را نمیخواهند ببینند
محمدحسین قاسمی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «نفس»، درباره حذف کردن دو فیلم از میان نامزدهای بخش بهترین فیلم جشن خانه سینما، واکنش نشان داد.
اعلام نامزدهای جشن خانه سینما/ پیشتازی «فروشنده» و «رگ خواب»
پیشتازی نامزدهای «فروشنده» و «رگ خواب» در جشن خانه سینما