پوستر فیلم عنکبوت مقدس

فیلم‌ سینمایی |جنایی ، درام ، مهیج

عنکبوت مقدس

Holy Spider

۸.۳ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۴۳ رای

منتقدان:

۵

امتیاز دهید:

سعید، یک مرد خانواده و به شدت مذهبی است که تلاش دارد شهر مقدس مشهد را از حضور زنان فاسد پاک کند. او چندین زن را به قتل می‌رساند؛ اما از اینکه جامعه رسالت او را درک نمی‌کند، ناراحت و ناامید است. در این میان روزنامه‌نگاری(زهرا امیرابراهیمی) در حال بررسی این قتل‌های زنجیره‌ای است و خود در تاریکی شهر فرو می‌رود.

کارگردان: علی عباسی

نویسنده: علی عباسی

معرفی فیلم عنکبوت مقدس

«عنکبوت مقدس» فیلمی به نویسندگی علی عباسی و افشین کامران بهرامی و کارگردانی علی عباسی، محصول ۲۰۲۲ است. 

آخرین اثر علی عباسی که یک درام پلیسی/ سیاسی / اجتماعی است به زبان فارسی با بازیگران ایرانی در خارج از کشور ساخته شده است و به‌عنوان محصول مشترک فرانسه، آلمان، سوئد و دانمارک در بخش مسابقه اصلی هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن (۲۰۲۲) حضور دارد.

علی عباسی کارگردان ایرانی – سوئدی قبل‌تر با فیلم «مرز» به‌عنوان یکی از نامزدهای ابتدایی اسکار بهترین فیلم خارجی مطرح شده و برنده جایزه اصلی بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ شده بود.

این فیلم شاید به قدرت اثر قبلی عباسی، یعنی «مرز» نباشد اما پس از نمایش فیلم در جشنواره فیلم کن، همۀ تماشاگران چندین دقیقه ایستاده گروه سازنده را تشویق کردند.

 

داستان فیلم عنکبوت مقدس چیست؟

«عنکبوت مقدس» به ماجرای سعید حنایی، قاتل زنجیره‌ای زنان خیابانی در مشهد، معروف به قاتل عنکبوتی می‌پردازد.

«عنکبوت مقدس» روایتی از قتل‌های زنجیره‌ای سعید حنایی است که اواخر دهه ۷۰ به‌قصد آنچه پاک‌سازی جامعه می‌نامید، ۱۶ زن را در شهر مشهد به قتل رساند. 

داستان از دید روزنامه‌نگار زنی روایت می‌شود که برای پیگیری قتل‌ها به مشهد می‌رود و با همکارش که خبرنگاری فعال در روزنامه محلی خراسان است، تلاش می‌کند به نیروی انتظامی و مقام‌های قضایی برای دستگیری هرچه سریع‌تر قاتل کمک کند. در این راه او خود با انبوهی از فسادها و بی‌اخلاقی‌ها روبه‌رو می‌شود.

در مورد زندگی سعید حنایی علاوه بر فیلم «عنکبوت مقدس» تاکنون یک مستند در سال ۲۰۰۱ با نام «و عنکبوت آمد» و یک فیلم سینمایی به نام «عنکبوت» (1398) ساخته شده است.

 

لوکیشن فیلمبرداری فیلم عنکبوت مقدس در کجاست؟

ندیم کارسن فیلم‌بردار «مرز» و «شلی» دو فیلم قبلی علی عباسی، این فیلم را هم فیلم‌برداری کرده و تقریباً تمام این فیلم را در کشور اردن فیلم‌برداری شده است.

همچنین کمپانی‌هایی از فرانسه، آلمان، سوئد و دانمارک از جمله کمپانی وایلد بانچ در این فیلم سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

 

عنکبوت مقدس در جشنواره فیلم کن 2022

«عنکبوت مقدس» در جشنواره فیلم کن با واکنش متوسط منتقدان روبرو شد. در جدول مجله اسکرین دیلی میانگین امتیاز به فیلم ۲/۲ است.

منتقد آلمانی «دای زیت» فیلم را بی‌ارزش دانسته، منتقد مجله «پوزیتیف» یک ستاره به فیلم داده است و منتقدان مطرحی چون پیتر بردشا (گاردین) دو ستاره، جاستین چانگ (لس‌آنجلس تایمز) سه ستاره و تیم رابی (تلگراف) چهار ستاره به فیلم داده‌اند. 

در جدول منتقدان فرانسوی تنها دو منتقد «عنکبوت مقدس» را لایق نخل طلا دانستند.

واکنش‌ منتقدان به فیلم متوسط بوده است هرچند منتقدانی مثل منتقد تلگراف هم بوده‌اند که به اثر علی عباسی نمره کامل داده‌اند. منتقد هالیوود ریپورتر هم فیلم را یک نوآر ایرانی توصیف کرده و یکی از منتقدان کایه دو سینما فیلم را بی‌ارزش نامیده است.

اما چیزی که بیش از همه در نظرات منتقدان دیده می‌شود خشونت بی‌پرده و صراحت بی‌سابقه فیلم در مقایسه با دیگر فیلم‌هایی که درباره ایران و خارج از کشور ساخته می‌شوند، است.

 

عنکبوت مقدس، نماینده سینمای دانمارک در اسکار 2023

«عنکبوت مقدس» در میان نامزدهای اولیه شاخه بین‌الملل اسکار ۲۰۲۳ به عنوان نماینده دانمارک حضور دارد.
 

حواشی فیلم «عنکبوت مقدس»

در نشست خبری فیلم «عنکبوت  مقدس» در هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن، علی عباسی، کارگردان این فیلم چنین گفت:

«من برای سینمای ایران احترام زیادی قائلم، اما تعلق خاطری به آن سینما استعاری ندارم. چون همه چیز استعاری است، مثلاً یک گل که سمبل چیز دیگری است، درحالی‌که سینما برای من سیلی است تا گل، سینمایی که من به آن تعلق دارم بیشتر در مورد نشان‌دادن چیزهاست تا پنهان کردن آن‌ها، هرچند من دانش زیادی درباره سینمای ایران ندارم. 
من فکر می‌کنم ویژگی مهم سینما این است که پدیده‌ای بین‌المللی است، اساس و پایه‌اش بر کشورها و مرزها و حتی جنسیت هم نیست. 
دیوید لینچ و یا لوییس بونوئل و یا حتی سینمای بزرگ ایتالیا برای من الهام‌بخش‌تر هستند. ولی فکر می‌کنم ما یک فرهنگ به‌خصوص داریم، در واقع یک فرهنگ سینماتیک داریم، فکر می‌کنم این فرهنگ بیشتر برایم الهام‌بخش است تا فیلم‌ها
 

بستن

عکس‌های فیلم عنکبوت مقدس


آرش آشتیانی، زهرا امیرابراهیمی و نیما اکبرپور در فیلم «عنکبوت مقدس»(Holy Spider)
زهرا امیرابراهیمی در فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس»(Holy Spider)
زهرا امیرابراهیمی در «عنکبوت مقدس»(Holy Spider)
نمایی از فیلم «عنکبوت مقدس»(Holy Spider)
مهدی بجستانی در فیلم«عنکبوت مقدس»(Holy Spider)
مهدی بجستانی در فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس»(Holy Spider)
زهرا امیرابراهیمی در نمایی از فیلم «عنکبوت مقدس»(Holy Spider)
زهرا امیرابراهیمی در نمایی از فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس»(Holy Spider)

نقدهای فیلم عنکبوت مقدس

فیلمی آزاردهنده و تلخ


ترجمه اختصاصی سلام سینما عنکبوت مقدس به کارگردانی علی عباسی، تا به امروز بحث‌برانگیزترین فیلم جشنواره کن بوده است. این فیلم داستان واقعی پدر سه فرزند به نام سعید حنایی را روایت می‌کند که از سال 2000 تا 2001 شانزده زن خیابانی را در مشهد، دومین شهر پرجمعیت ایران، به قتل رسانده است. پیش از این نیز مستندی به نام و عنکبوت آمد (2002) از زندگی حنایی ساخته شده بود. این مستند نام خود را از شیوه‌ای که او قربانیان را به قتل می‌رساند می‌گیرد؛ به این صورت که دست و پایشان را می‌بست و آنها را از منطقه‌ای با ارتفاع زیاد به پایین پرتاب می‌کرد. سپس از جایی نزدیک جسدها با مطبوعات تماس برقرار کرده و با افتخار اعلام می‌کرد که بار دیگر دستور خداوند را به انجام رسانده است. اینکه آیا روندی زودیاک‌مانند (زودیاک قاتلی سریالی است) در مورد سوءاستفاده‌های این فرد متعصب و خودخوانده دقیقاً همان چیزی است که جهان به دیدنش نیاز دارد، و یا اینکه آیا یک مرد باید آن را کارگردانی می‌کرده است یا نه تا روزها موضوع داغ بحث‌های سرتاسر بلوار کروآزت خواهد بود. تکنیک آزاردهنده علی عباسی و همچنین تمرکز اخلاقی باثبات این فیلمساز دانمارکی - ایرانی در تمام زمینه‌ها سودمندتر از تبعیت از ژانر از آب درآمده است. عباسی با اثر بسیار عجیب و ترسناک - کمدی - نوردیک - عاشقانه - پلیسی خود یعنی مرز (2018) به شهرت رسید. اما زمانی که ارزش اجتماعی و غافلگیری این اثر جدید وی مورد توجه همگان قرار گیرد، شهرتش از این نیز فراتر خواهد رفت. عنکبوت مقدس اثری بسیار جذاب است که با مهارت بالایی ساخته شده و بخش دلهره‌آور آن تقریباً عمدی ایجاد شده است. ده دقیقه اول فیلم آزمون بزرگی است – صریح‌ترین بخش فیلم از نظر فیزیکی که شامل نمایی نزدیک از رابطه هم ...
ترجمه اختصاصی سلام سینما عنکبوت مقدس به کارگردانی علی عباسی، تا به امروز بحث‌برانگیزترین فیلم جشنواره کن بوده است. این فیلم داستان واقعی پدر سه فرزند به نام سعید حنایی را روایت می‌کند که از سال 2000 تا 2001 شانزده زن خیابانی را در مشهد، دومین شهر پرجمعیت ایران، به قتل رسانده است. پیش از این نیز مستندی به نام و عنکبوت آمد (2002) از زندگی حنایی ساخته شده بود. این مستند نام خود را از شیوه‌ای که او قربانیان ...

جهالت مقدس


   عنکبوت مقدس ساخته علی عباسی شکل مدرنی از نمایش چگونگی جهالت در جوامع اندیشه گریز است. ناخواسته این فیلم را با «عنکبوت» ابراهیم ایرج‌زاد مقایسه می‌کنم و تضاد در روایت بعد از دستگیری سعید حنایی که در فیلمِ عباسی، سعید عظیمی نامیده شده، کنجکاوی برانگیز و منحصر به فرد است. اگرچه به مراتب محسن تنابنده نقش یک قاتل زنجیره‌ای جاهل که جهالتش را مقدس می‌شمارد حرفه‌ای‌تر از مهدی بجستانی بازی کرده اما اتمسفر کلی فیلم «عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی اجازه تامل و تفکر بیشتری به جنایات و واقعه اتفاق افتاده خواهد داد. در همین ابتدای یادداشت مشخص کنم که این فیلم هیچ توهینی به مقدسات نداشته است بلکه به نفوذ، قانون گریزی و اعمال قدرت نگاهی ژرف دارد و آن را بازگو می‌کند. *جاهل به مبارزه ...
   عنکبوت مقدس ساخته علی عباسی شکل مدرنی از نمایش چگونگی جهالت در جوامع اندیشه گریز است. ناخواسته این فیلم را با «عنکبوت» ابراهیم ایرج‌زاد مقایسه می‌کنم و تضاد در روایت بعد از دستگیری سعید حنایی که در فیلمِ عباسی، سعید عظیمی نامیده شده، کنجکاوی برانگیز و منحصر به فرد است. اگرچه به مراتب محسن تنابنده نقش یک قاتل زنجیره‌ای جاهل که جهالتش را مقدس می‌شمارد حرفه‌ای‌تر از مهدی بجستانی بازی کرده ...

روسیاه‌تر از بدکاره‌های فیلم!


 عنکبوت مقدس سطحی، الکن، پوچ و ضدسینمایی است، شبه‌فیلمی که دست و پا می‌زند تا بتواند صرفاً ایران‌ستیز و اسلام‌هراس باشد و مزدش را در جشنواره‌های سیاسی بگیرد. فیلم آنقدر کوچک و حقیر است که در تحریف یک موضوع واقعی در ایران فقط می‌تواند در حد دو دقیقه قصه بگوید که این قصه هم دستمالی شده است. آنقدر از قاتل عنکبوتی و سعید حنایی، مستند و فیلم ساخته شده که راحت می‌شود از طرز روایت عنکبوت مقدس فهمید کارگردان ضدایرانی چه قصدی داشته است. مخاطب لازم نیست خیلی آدم پیچیده‌ای باشد یا از پشت پرده ماجرا‌های سینمایی در جشنواره‌های خارجی مطلع باشد تا بداند قرار نیست فیلمی سینمایی ببیند. ماجرا این است که علی عباسی خودش را با کارگردانی ضعیف لو می‌دهد. نه‌تن‌ها موضوع فیلم و نوع روایت مغرضانه است، بلکه فیلمساز ...
 عنکبوت مقدس سطحی، الکن، پوچ و ضدسینمایی است، شبه‌فیلمی که دست و پا می‌زند تا بتواند صرفاً ایران‌ستیز و اسلام‌هراس باشد و مزدش را در جشنواره‌های سیاسی بگیرد. فیلم آنقدر کوچک و حقیر است که در تحریف یک موضوع واقعی در ایران فقط می‌تواند در حد دو دقیقه قصه بگوید که این قصه هم دستمالی شده است. آنقدر از قاتل عنکبوتی و سعید حنایی، مستند و فیلم ساخته شده که راحت می‌شود از طرز روایت عنکبوت مقدس فهمید کارگردان ...

خبرهای مرتبط با فیلم عنکبوت مقدس

نظرهای منتشر شده فیلم عنکبوت مقدس