پوستر فیلم تابور
نظر شما چیست؟
نظر شما چیست؟
۱۰ / ۵.۸۵
۱۲۹ رای
۱۰ / ۰
۰ رای

تابور (2000)

به فیلم رای بده:


خلاصه فیلم:

و اکنون انسان بیش از پیش، همچون پدیده‌ای تنها و نوظهور در این جهان، به خود می‌اندیشد و با بیم و امید، چشم‌اندازی غبارآلوده را به نظاره می‌نشیند که شاید تولدی دیگرگونه از تابور زمین یابد و مرهمی و نوازشی و گهواره‌ای در راه باشد.

عکس‌های فیلم تابور

نقدهای کوتاه فیلم تابور

جان بورمن
«تابور» يک فيلم کامل است؛ بي شباهت به هر فيلم ديگري. فيلمي است آرام و خويشتندار. وقتي که تمام فيلمها از ذهن و ياد ما رفته باشند، «تابور» باقي خواهد ماند؛ چون يک فيلم شاخص در تاريخ سينما است.
پرویز جاهد
نمی‌توان انتخاب آگاهانه سبک متکی بر میزانسن به جای مونتاژ را در این کار نادیده گرفت و تحسین نکرد. خلق چنین جهان سورئال و غریبی، ساده نیست و از ذهنی خلاق و خیال‌پرداز و در عین حال شیفته سینمایی از نوع سینمای بلاتار و نوری بیلگه جیلان از یک سو و دیوید لینچ از سوی دیگر، نشأت می‌گیرد.

نقدهای بلند فیلم تابور

فرید مسجدی

تابور، نام کوهی است که مسیحا از آنجا ظهور می‌کند. انسانی که به دست ساخته خود در حال نابود شدن است، می‌خواهد نفسی مسیحایی پیدا کند و تغییر کند. حفره نجات کجاست؟!

نظرهای منتشر شده فیلم تابور

10 نظر

الی
۷ سال پیش
بدون شک زمان به ارزش این فیلم اضافه خواهد کرد چون این فیلم از زمان خودش بسیار جلوتر است.من این فیلم را سه بار دیده ام و بیشتر مصاحبه های آقای وکیلی فر را هم خوانده ام و ایشان را هم در جلسه نقد و بررسی در خانه هنرمندان دیدم.نه تنها خودشیفته نیستند که فروتنانه و با تواضع دقایق طولانی در حیاط خانه هنرمندان با تماشاچیان صحبت می کردند. ولی خوب البته هر فیلمی را هر مخاطبی نمی تواند درک کند.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ابوالفضل
۷ سال پیش
وقتی فیلم رو توی سینما دیدم با وجود نارضایتی شدید عده ی زیادی از تماشاگران و البته دست و تشویق عده ی دیگه بعد از پایان فیلم هیچ نظری نداشتم نسبت به این ساخته ی آقای وکیلی فر. اما بعد خوندن مصاحبه های ایشون و خودشیفتگی بیش از حدشون و اینکه فقط اونایی که سینما رو می فهمند از این فیلم لذت می برند به یاد داستان لباس جدید پادشاه افتادم. زمان معلوم می کنه این فیلم با این حجم از تعریف ! چقدر در حافظه ی سینما باقی می مونه.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
من میگم
۷ سال پیش
...مقوا...شوخی داریم میکنیم...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مهدی
۷ سال پیش
خواب اور و خودشیفتگی در فرم روایی اش.تارکوفسکی؟...شوخیه!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمد
۷ سال پیش
ابتدا باید بگم خیلی خوبه سینمای ما داره ژانرهای جدیدی مثل تابور و ماهی و گربه رو تجربه می کنه؛ اما در مورد تابور متاسفانه باید بگم کارگردان در بیان مفهوم انتزاعی که می خواست در فیلم ایجاد کنه موفق نبود، مفهوم نامشخص، کارکتری نامعین، استفاده صرف از موسیقی جهت فضاسازی، فضای خودساخته که نه تنها دلایلی قانع کننده در محدوده سینما بلکه در زندگی واقعی ندارد! اما اساسن تجربه خوبی هم برای کارگردان و هم سینمای ماست!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
اقاي كارگردان
۷ سال پیش
فيلمرداري و رنگ فيلم عالي بود كارگرداني خوب يه مديتيشن در سينماي ايران
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ماهان
۷ سال پیش
بی نظیره و مسحور کننده....
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
علیرضا
۷ سال پیش
عجب فیلمی حتما ببینید .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
reza
۷ سال پیش
بچه ها اگر کسی این فیلم رو دیده نظرش رو بگه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
نعیما
۷ سال پیش
به گزارش تدبیر24 به نقل از ایرنا، «فیلم کالت» که یکی از شناخته شده ترین سایت های فرانسوی تخصصی سینما پس از «کایه دو سینما» است و به دلیل رویکرد ویژه منتقدانش به جنبه های هنری و سوژه های نو و بکر فیلم، در میان سینمادوستان فرانسوی زبان شهرت دارد؛ فیلم سینمایی تابور به کارگردانی وحید وکیلی فر از ایران را به عنوان یکی از 10 فیلم برتر اکران نشده سال 2013 جهان معرفی کرد. تابور که بر اساس فیلمنامه خود وکیلی فر در تهران ساخته شده است، داستان پرسه شبانه مردی در تهران مالیخولیایی و مدرن را روایت می کند که بدنش به امواج ویرانگر الکترومغناطیس واکنش نشان می دهد و او اکنون در یک فضای آخرزمانی و انتزاعی سعی دارد به شکلی غیرمعمول از وجودش محافظت کند. فیلم سینمایی تابور که به نوعی اولین فیلم علمی ـ تخیلی سینمای ایران محسوب می شود، تاکنون حضور موفقی در فستیوال های معتبر بین المللی داشته است، از جمله؛ جشنواره های روتردام، ادینبورگ، ترایبکا، تسالونیکی، بوسان، مونترال، پاریس، کلن، ریو دو ژانیرو، کپنهاک، هنگ کنگ، مراکش، دوویل ، دبی، ساین دو نت پاریس، مومبای، ماناکی قبرس، زاگورای مراکش، «دو نت» پاریس و ... . تابور با حضور در این جشنواره ها موفق به دریافت جایزه یک دستاورد هنری از جشنواره بین المللی فیلم تسالونیکی یونان، جایزه ویژه داوران از جشنواره بین المللی فیلم مراکش، جایزه منتقدین بین المللی و تندیس لوتوس برای بهترین فیلم از جشنواره بین المللی فیلم «دوویل» در فرانسه و نیز «جایزه شب» برای بهترین کارگردانی از جشنواره بین المللی فیلم «دو نت» پاریس در کشور فرانسه شده است. به عنوان یک فیلم متفاوت و منحصر بفرد، نقدها و تحلیل های مثبتی از سینماگران و منتقدان بین المللی و سایت های تخصصی و معتبری همچون؛ «هالیوود ریپورتر»، «ایندی وایر»، «پلی لیست»، «ساید اند ساوند»، «فیلم کامنت» و «فیلم میکر» در مورد فیلم «تابور» نوشته شده است که در تمامی این نقدها «تابور» را تداعی کننده سینمای تارکوفسکی به خصوص فیلم «استاکر» و همچنین «ادیسه 2001» کوبریک می دانند و بر اساس همین دیدگاها «تابور» فیلمی هایپنوتیک درام و مینیمالیستی است که «وکیلی فر» در آن به شدت سعی دارد عناصر سینمای متعارف، چه در فرم و چه در روایت را در اثرش تقلیل دهد و به زبانی شخصی برسد. تابور که دومین فیلم سینمایی و مستقل وکیلی فر پس از «گشر» می باشد در چند هفته گذشته نیز در سایت معتبر «ایندی وایر» آمریکا در میان لیست ده فیلم برتر اکران نشده 2013 جهان قرار گرفت که علی رغم شایستگی شان، به دلیل فرم و محتوای ویژه، تاکنون از اکران عمومی بی نصیب مانده اند.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ