پوستر فیلم گامبی وزیر

|درام

گامبی وزیر

The Queen's Gambit

۷.۵ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۶ رای

منتقدان:

۷.۸

امتیاز دهید:

داستان دختر بچه‌ای یتیم را به تصویر می‌کشد که پس از آشنا شدن با بازی شطرنج، متوجه استعداد فوق‌العاده‌اش در این بازی می‌شود و درحالی که به مواد مخدر اعتیاد دارد، در راه ستاره شدن قدم برمی‌دارد اما این ستاره شدن قیمیتی دارد.

کارگردان: اسکات فرانک

نویسنده: اسکات فرانک

عکس‌های فیلم گامبی وزیر


آنیا تیلور جوی در سریال «گامبی وزیر» (The Queen's Gambit)
آنیا تیلور جوی در سریال تلویزیونی «گامبی وزیر» (The Queen's Gambit)
توماس برودی سنگستر و آنیا تیلور جوی در سریال «گامبی وزیر» (The Queen's Gambit)
آنیا تیلور جوی در «گامبی وزیر» (The Queen's Gambit)
متیو دنیس لوئیس و آنیا تیلور جوی در سریال «گامبی وزیر» (The Queen's Gambit)
موزز اینگرام در سریال «گامبی وزیر» (The Queen's Gambit)
هری ملینگ در سریال «گامبی وزیر» (The Queen's Gambit)
مارچین دوروچینسکی و آنیا تیلور جوی در سریال «گامبی وزیر» (The Queen's Gambit)

دیالوگ های به یاد ماندنی

نقدهای بلند فیلم گامبی وزیر

ترجمه اختصاصی سلام سینما رمان «والتر تویس» چاپ شده در سال 1983 با عنوان «گامبی وزیر» درباره‌ی یک شطرنج‌باز زن،‌ دستمایه‌ی ساخت یک مینی سریال توسط نتفلیکس قرار گرفته است. این داستان درباره‌ی ورزش، پا به سن گذاشتن و انسانیت است. همچنین نسخه‌ی فناپذیر از ژانر مدرن و محبوب زندگی خصوصی یک ابرقهرمان به شمار می‌رود. اولین چیزی که درباره‌ی این مینی سریال می‌توان گفت، عمیق بودن، جذاب بودن و سرگرم‌کننده بودن آن است. «تویس» نویسنده‌ی رمان‌هایی مثل «کلاهبردار»، «رنگ پول»، «مردی که به زمین سقوط کرد» است که در ادامه‌ی آنها «گامبی وزیر» یک رمان حساب‌شده‌ی ورزشی با قهرمانی غیرعادی است. این مینی سریال از نگاه سینمایی چیزی بین «خانم میزل شگفت‌انگیز» و «ذهن زیبا» در زمینه‌ی نشان دادن زندگی غیرمعمول افراد نابغه است. دومین موردی که درباره‌ی «گامبی وزیر» وجود دارد، متعهد بودن فوق‌العاده‌ی آن به منبع اقتباس است. شاید در به تصویر کشیدن کاراکتر‌های کوچک و توسعه‌ی کاراکترهای اصلی کمی متفاوت باشد اما هرگز به روح رمان «والتر تویس» خیانت نمی‌کند. فقط چند لحظه‌ی کوتاه از داستان «تویس» در سریال وجود ندارد اما همه‌ی دیالوگ‌های او توسط «آلن اسکات» و «اسکات فرانک» نوشته شده و توسط «فرانک» کارگردانی شده‌اند. سومین و مهم‌ترین موردی که درباره‌ی این مینی سریال وجود دارد، پرداختن به شطرنج به عنوان شطرنج است. این بسیار جسورانه است که سریالی بسازید اما در آن درام فقط از طریق نشستن دو نفر پشت یک میز و جابجا کردن تکه‌های کوچک چوبی، زدن ساعت و نوشتن نکات ساخته شود اما نه کسی در آن کشته شود، نه مورد حمله قرار گیرد و نه مورد آزار جنسی واقع شود. چیزی که بسیار شگفت‌انگیز است، چهره‌پردازی این سریال است که شاید در دوران معاصر ...ادامه مطلب


  زمان زیادی لازم نبود تا مینی سریال ۷ قسمتی گامبی وزیر  تبدیل به پربیننده‌‌ترین سریال روز نتفلیکس شود. داستان سریال درباره  زندگی یک نابغه شطرنج یتیم است به نام بث هارمن که در تلاش برای تبدیل شدن  به بزرگ‌ترین شطرنج‌باز جهان است در حالی که با مشکلات عاطفی، اعتیاد به  داروهای آرام‌بخش و الکل دست و پنجه نرم می‌کند.  شطرنج یک ورزش خاص است که شاید برای همه جذاب نباشد. پس این موضوع  می‌توانست مانع جذب مخاطب عام برای سریال شود اما نه‌تنها این‌طور نشد بلکه  سریال فراتر از جذب بیننده عمل کرد و شعاع تأثیرش تا به آن جا ادامه پیدا  کرد که پس از پخش گامبی وزیر، متقاضیان آموزش  شطرنج در ...ادامه مطلب

نقدهای کوتاه فیلم گامبی وزیر


نویسنده

جودی برمن

همانطور که برای بازیگران، نقش‌آفرینی کاراکتری با ویژگی‌های شخصیتی «بت» دشوار است، برای نویسندگان نیز خلق چنینی کاراکتری که شبیه دخترهای همسن و سال خود نیست، کاری سخت است. این ویژگی است که فراتر از معیارهای جنسیتی، این زن رک، با اعتماد به نفس و پوکر فیس را فوق‌العاده می‌کند. «فرانک» با بخشیدن علاقه‌‌ی مُد به «بت»، از دام عجیب شدن بیش از اندازه‌ی کاراکتر اصلی داستانش گریخته است.

نویسنده

کرولاین فرامکی

برای این سریال بسیار آسان بود تا در جذابیت بخشیدن به «بت» افراط کند و او را تبدیل به یک نابغه‌ی عجیب و غریب و غیرقابل درک کنند. البته «فرانک» در کل سریال نیز نتوانسته تا در مقابل این وسوسه مقاومت کند. اما در فصل اول بیشتر تلاش می‌کند به عمق حالت روانی او برود و از ضعف‌های او پرده بردارد تا نشان دهد که «بت» شکست‌ناپذیر نیست.

نویسنده

لوسی منگن

در روایت داستان زن جوانی که یک بازی را در زیرزمین یتیم‌خانه می‌آموزد و از آنجا به قله‌ی شطرنج دنیا می‌رسد، مینی سریال جدید نتفلیکس با عنوان «گامبی وزیر» به هیچ عنوان شکست نمی‌خورد. به ویژه اینکه فیلمنامه‌ی آن اقتباسی از کتاب رمان‌نویس و داستان کوتاه‌نویس افسانه‌ای «والتر تویس» است، باعث می‌شود تا بیشتر به موفقیت نزدیک شود.

خبرهای مرتبط با فیلم گامبی وزیر

نظرهای منتشر شده فیلم گامبی وزیر