پوستر undefined

فیلم‌ سینمایی |درام ، اسرار آمیز

دختر ابدی

The Eternal Daughter

- /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۰ رای

منتقدان:

۸

امتیاز دهید:

دختری میانسال به همراه مادر پیرش به خانه خانوادگی خود بازمی‌گردند. خانه‌ای بزرگ که اکنون به هتلی پر از رمز و راز تبدیل شده است.

کارگردان: جوانا هوگ

نقدهای بلند فیلم دختر ابدی

نقش‌آفرینی زیبای سوئیتن در دو نقش


ترجمه اختصاصی سلام سینما

حس صمیمیت و سخاوت احساسی ویژه در این فیلم معمایی روانشناختی به کارگردانی جوانا هوگ وجود دارد که رنگ و بوی جهانی را می‌دهد که فیلم‌های اولیه او از آن آمده بودند. «دختر ابدی» یک فیلم درباره‌ی روح است که هدفش ترساندن شما نیست. هدف آن آشنایی با معمای زندگی و وجود ناشناخته‌ی والدین شما، قبل از اینکه به دنیا بیایید یا حتی بعد از اینکه به دنیا بیایید. هدف «دختر ابدی» آشنا کردن شما با احساسی است که همزمان فکر می‌کنید والدین‌تان را به خوبی می‌شناسید اما از سویی دیگر وجود آنها مانند معمایی است که معنای مرگ و زندگی شما را می‌تواند تغییر دهد و تنها راه حل این معما، این است که تبدیل به پدر یا مادرتان شوید تا بتوانید آنها را از درون درک کنید. غیر از این راه دیگری نخواهید داشت. 

تیلدا سوئینتن یک نقش‌آفرینی جذاب و تأثیرگذار در نقش دو کاراکتر ارائه می‌دهد. کاراکتر اول فیلمسازی است که مادرش را برای گرفتن جشن تولد به یک هتل روستایی می‌برد. این هتل قبلاْ یک ملک شخصی بود که مادرش دوران کودکی خود را در آن سپری کرده بود. او امیدوار است که در این مدت بتواند کارهای باقیمانده‌ی آخرین فیلمنامه‌اش را به پایان برساند. 

سوئینتن نقش مادر را نیز خودش ایفا می‌کند. مادری که از طبقه‌ی اشرافی است و نماد آن این است که سگش را با خودش آورده است. تدبیر هوگ این است که مکالمه‌ی مادر و دختر به طور تک صحنه‌ای باشد و دوربین میان آنان جابه جا شود. هرگاه هر دو کاراکتر به طور همزمان در تصویر حضور دارند، باعث سردرگمی مخاطب می‌شود بنابراین هوگ از این تکنیک برای نشان دادن جابه جایی وجودی آنها نیز استفاده کرده است.

وضعیت هتل نگران‌کننده است. در ابتدا برای رزرو کردن مشکل وجود داشت و کمی بعد متوجه می‌شویم که هیچ مسافر دیگری در هتل نیست. دختر داستان شب‌ها به دلیل شنیدن صداهای عجیب و ترسناک از اتاق خالی بغلی نمی‌تواند بخوابد. مسئول پذیرش با نقش‌آفرینی کارلی سوفیا دیویس، با خشونت و بداخلاقی هنگام پذیرایی از آنها برخورد می‌کند. اما دربان با بازی جوزف میدل بسیار انسان مهربانی است و در ابتدای فیلم می‌بینیم که در حال نواختن آهنگی غمگین با فلوت است. این نوای غمگین می‌توانست در فیلمی دیگر، فضایی کمدی ایجاد کند. 

مادر شخصیتی خوش‌برخورد، صمیمی و توانمند دارد که دخترش هم مانند اوست اما دختر پس از مدتی می‌فهمد که مادر ناراحتی یا دردی را پنهان می‌کند. او از این مسئله عصبی و ناراحت است که چرا مادرش چیزی به او نمی‌گوید. در واقع بازگشت مادر به خانه‌ی دوران کودکی‌اش، خاطراتی ناراحت‌کننده را برای او زنده کرده است و مادر نیز از عکس‌العمل‌های شدید دختر متعجب شده است. مادر با تمام فرهنگ نسلش که سرکوب احساسات را تجویز می‌کند، رفتاری تحسین‌آمیز نسبت به دختر جوانش دارد. دختر از دانستن اینکه مادرش به دلیل بی‌فرزندی ناراحت است، متلاشی می‌شود و می‌فهمد که قرار است تا ابد دختر بماند نه مادر.

نگاه‌های سوئینتن در نقش مادر به لنزهای دوربین بسیار نگران‌کننده و عصبی‌کننده هستند. در این هتل چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ گاهی شبیه به لوکیشن نمایش «میزهای جداگانه» اثر رتیگان است و برخی اوقات شبیه به سکانس‌های پایانی فیلم «2001: یک ادیسه فضایی» به کارگردانی استنلی کوبریک.

حس نزدیکی و لطفات خاصی در این فیلم کوچک مقیاس وجود دارد. من عاشق لحظه‌ای هستم که مادر بلند می‌شود و به سمت میز حرکت می‌کند و دختر هر لحظه نگران است که نکند مادرش زمین بخورد و چند ثانیه بعد این حس نگرانی تبدیل به شوخی و حسی دلگرم‌کننده می‌شود. «دختر ابدی» فیلمی جدی و یک الهام شخصی برای جوانا هوگ است.

منبع: گاردین

مترجم وحید فیض خواه


دختر ابدی Eternal Daughter (2022)

تاریخ اکران: 6 سپتامبر 2022 (جشنواره فیلم ونیز)

کارگردان: جوانا هوگ

نویسنده: جوانا هوگ

توزیع‌کننده: A24

بازیگران: تیلدا سوئینتن، جوزف میدل، کارلی سوفیا دیویس، آگوست جوشی

فیلمبردار: اد راترفورد

تدوین: هل لوفور

خلاصه داستان: دختری میانسال به همراه مادر پیرش به خانه خانوادگی خود بازمی‌گردند. خانه‌ای بزرگ که اکنون به هتلی پر از رمز و راز تبدیل شده است.

بستن

نقدهای کوتاه فیلم دختر ابدی


نویسنده

جسیکا کیانگ

فیلم «دختر ابدی» (The Eternal Daughter) جوانا هوگ، درباره رابطه بی‌ثبات یک هنرمند با خلاقیت خودش و درگیری او با اخلاقیات انتخاباتی که به او ربطی ندارد، است. این فیلم، همچنین درباره پیوند درونی و شخصی است.

نویسنده

دیوید ایرلیچ

جوانا هوگ قصد داشت فیلمی بسازد که به‌وسیله آن و از طریق تخیلات خود بتواند یاد و خاطر مادرش را زنده نگه دارد. مثل این می‌ماند بخواهی از خانه‌ای پوشیده از آینه بیرون بیایی. گفتنش بسیار راحت‌تر از عمل‌کردن به آن است. یک فیلم که همچون شبح ظریف است و داستان درام زنی را در تلاش برای دیدن روح خود از طریق یک هتل گوتیک ترسناک روایت می‌کند.

نویسنده

دامون وایز

جوانا هاگ با ششمین اثر بلند سینمایی خود، چرخشی جالب به سمت ژانری کرده که در عین حفظ سبک قبلی او، از واقع‌گرایی طبقه متوسط فاصله می‌گیرد. «دختر ابدی» معیارهای اجتماعی فیلم پیشین جوانا هاگ یعنی «سوغاتی» (Souvenir) را رعایت می‌کند، اما به مخاطب حس ناراحتی خاصی را می‌رساند.