پوستر undefined

فیلم‌ سینمایی |ترسناک ، هیجانی ، اسرار آمیز

آماده ای یا نه

Ready or Not

۶.۷ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۶ رای

منتقدان:

۷

امتیاز دهید:

جشن عروسی دختری به یک بازی شیطانی تبدیل می شود؛ زمانی که خانواده همسرش او را وارد یک بازی ترسناک می کنند.

نقدهای بلند فیلم آماده ای یا نه

استعاره ای دیوانه وار و خونین از بهای ثروت


جان دفوره
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰

اختصاصی سلام سینما- در تریلر شبه کمدی مت بتینلی الپین و تایلر گیلت، خانواده شوهر می خواهند عروس خود با بازی سامارا ویوینگ را به قتل برسانند. 

درست زمانی که فاکس نیوز شروع به تحریک استودیو به دلیل کنسل کردن فیلم (The Hunt) کرد، خبری از یکی از نسخه های خونین فیلمی مانند (The Purge) داده شد، بازی موش و گربه پردردسری از خانواده ای ثروتمند که برای حفظ پول های به ارث رسیده شروع به قتل غریبه ها می کنند. «آماده ای یا نه» کاملا اعلام نمی کند که ثروتمندان از سایرین متفاوت اند. باتوجه به اینکه امروزه تا چه اندازه این داستان ها شما را تحت تاثیر قرار می دهند می توان گفت که این فیلم در این راه قدم هوشمندانه ای برداشته است. 

سامارا ویوینگ در نقش گریس، زنی است که قصد دارد تا با الکس لدوماس (مارک اوبرین) ازدواج کند، پسر خانواده که تقریبا فرد منزوی است. گریس به وسیله خانواده ای بزرگ شده است و اکنون به دنبال اصالتش می گردد، به همین دلیل زمانی که می بینیم او بهانه های خانواده همسرش را می پذیرد ناراحت می شویم: پدر الکس، تونی (هنری چرنی) به طور واضحی از گریس متنفر است؛ خانواده الکس در انتخاب همسرش بسیار دخالت می کنند، زمانی که برای عکاسی جشن عروسی به دشت می روند شروع به اخم کردن می کنند. مراسم تا زمانی خوب پیش می رود که مهمانان حضور دارند. 

بعدها متوجه می شویم که این خانواده بسیار خرافه پرست هستند و مراسمات عجیب و غریبی دارند. هر فردی که با یکی از اعضای این خانواده ازدواج می کند باید در نصفه شب ازدواجش، با دیگران بازی کند. این بازی می تواند یک چیستان یا چیزی شبیه به شطرنج باشد. یا حتی ممکن است یکی از نسخه های بازی قایم باشک باشد که در آن فردی که قایم می شود (در این جا گریس) باید تا سپیده دم زنده بماند و این درحالی است که سایرین برای کشتن او تلاش می کنند. 

همانطور که در حال تفسیر چنین صحنه های ترسناکی هستیم، گریس در راهروهای این عمارت بزرگ در حال فرار کردن است و خانواده با تبر و سایر سلاح های گرم به دنبال شکار او هستند. خوشبختانه تعقیب کننده های او- که آخرین بار این بازی را در چند دهه گذشته انجام داده بودند- در آدمکشی چندان مهارتی ندارند. با به اوج رسیدن این تعقیب و گریزها متوجه می شویم که از نظر این خانواده، زندگی پرستاران و خدمتکاران کم اهمیت تر از زندگی گریس است. الکس تلاش می کند تا به طور پنهانی به گریس کمک کند اما او تنها در صورتی می تواند این کار را انجام دهد که اعضای خانواده در حال مشاجره باشند. او همچون برادرش دنیل (آدام برودی) درباره قربانی کردن انسان عقاید ضد و نقیضی دارد و همین سرعت شکار را کند می کند، اما مادرش (اندی مک دوئل) و خاله ترسناکش (نیکی گوادانی با چشمانی نافذ و موهایی خاکستری)، کاملا به این طلسم ایمان دارند که اگر گریس تا سپیده صبح نمیرد، آنها کشته خواهند شد. طرز فکرشان این است که مردن یک نفر بهتر از کشته شدن همگی آنهاست. 

سامارا ویوینگ که چشمان نافذش او را شبیه به مارگو رابی کرده است، قبلا در سال 2017 در فیلم (Mayhem) نقش یکی از قربانیانی را بازی کرده بود که فرصت این را به دست آورد تا تقریبا تمامی آنهایی را که مسئول فروش اجباری خانه اش بودند به قتل برساند. جو لینچ در آن فیلم به بازیگر زن این اجازه را داد تا داستان را با کمی شوخی همراه کند، در آنجا شاهد سرعت بیشتر کشت و کشتارها نسبت به «آماده ای یا نه» بودیم. 

«آماده ای یا نه» در سبک خود فیلم خوبی است (در اینجا جذابیت داستان بیشتر از آن چیزی است که در فیلم راز جنایت/ Murder Mystery دیده می شود)، ویوینگ آنقدر باهوش است که با نقش آفرینی جدی خود باعث خنده های گاه گدار بازیگران اطراف خود می شود. گریس با بازی خود نشان می دهد که جمله «افراد پولدار هیچوقت انسانی های بی پول را به چشم انسان نگاه نمی کنند» چیزی فراتر از یک کنایه است. 

منبع: هالیوود ریپورتر

مترجم: مهتاب عیوضی

بستن

نقدهای مردمی فیلم آماده ای یا نه

بلا هایی که از سوی فامیل شوهر میتواند بر سر عروس متحمل شود


Reza Zafari
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰

به نام خدا

مقدمه:

فیلم آماده ای یا نه،محصول ۲۰۱۹ و ساخت کشور کانادا است.ژانر این فیلمِ خانوادگی#درام#هیجانی است که کارگردان آن یعنی مت بتنتلی توانسته با بازیگرانی چون آدام برودی...اندی مک داول و سامرا بافی؛در ژانری نادر.فیلمی با سبک و داستانی نادر خلق کند و از نظر من بهترین اثرش این فیلم بود و بس.... در مرود خلاصه آن چیزی به شما نمیگویم و پیشنهاد میکنم که خلاصه آن را نخوانید فقط بدانید که فیلمی بسیار عالی و بی نقص پیش روی شماست.اگر هم از قبل خلاصه آن را خواندید.فیلم را با دقت هر چه تمام به محتوا هایش ببینید....

نقد اثر:

فیلم های سینما معمولادو پایان دارند.یک پایان خوب یا یک پایان خوش.پایان خوب همیشه بهتر از پایان خوش است. شاید به این دلیل که پایان های خوش؛به خاطر روال بودن و بر وفق مراد همه ی عناصر برای فیلم،نمیتواند به خوبی پیام و فلسفه خود را به بیننده انتقال دهد.اما پایان های خوب پایان هایی هستند که پیام خود را به بهترین نحو القا میکنند.در اینگونه پایان ها هر اتفاقی ممکن است.ممکن است شخصیت اصلی یا وابسته به آن نابود شده یا فیلم در اوج شکست و تراژدی غرق شود و فیلم اصلا بر وفق مراد بیننده و مخاطب پیش نرود.چیزی که اینگونه فیلم ها را از پایان های خوش متمایز میکند۱-لذتی است که بیننده علی رقم عناصر از دست رفته از فیلم میبرد.۲-پیامی که به کمک پایان های تلخ به بهترین شکل به مخاطب ارائه میشود و ۳-درس هایی که بیننده اثر میتواند از یک پایان تلخ ولی خوب بگیرد که جاودانگی آن اثرات را تضمین میکند.

فیلم آماده ای یا نه از آن دسته فیلم هایی بود که با سبک و سیاق و داستانی متفاوت پایانی نادر داشت.به قول یکی از منتقدان معروف پایان آن خوش بود برای عروس و خوب بود برای مخاطب.یک درام تراژدی وار که با خوشی تلفیق میشود و پیام خود را به بهترین نحو به مخاطب میرساند.پیامی که هر کس به راحتی آن را درک میکند...اوج پیچیدگی در نهایت سادگی...........!فیلم علی رقم پایان غیر قابل پیش بینی که برای مخاطب داشت اما یک حس قدرت و جاه طلبی به شخصیت اصلی میداد که بیننده را با خود به فراسوی خیال و بازی مجازی میبرد.

وقتی که عروس با خنده و کشیدن سیگار انگار نه انگار که تمام اعضای خانواده عشقش حتی خود عشقش نابود شدند دیالوگی طنز وار و ماندگار میگوید که ....این بلا را خانواده شوهرم سرم آورده......درواقع دارد همان پیغام خود را القا میکند.پیغامی که هم آموزنده است و هم واقعیتی در زندگی همه. این پیام را میتوانست در فیلمی خانوادگی یا عاشقانه بگوید که مرتبط به همین قضایا باشد اما آن را در یک ژانر دیگر گنجانید تا بهتر و متفاوت تر و همچنان عمیق تر آن را انتقال دهد.دقیقا تشبیهی به فیلم های سبک جردن پیل که پیامی اجتماعی را در قالب ترس و وحشت یا گاهی هیجان ارائه میدهد و این ارائه موفق از آب در می آید.این یک سبک است یک سبک عالی و .........

نتیجه نقد:

فیلم مورد نظر ما هم توانسته خودش را به خودش و هم خودش را به بیننده اش اثبات کند و همین برای دیدن فیلم کافی است.همین که فیلمی از متن نوشتاری منسجم به داستانی تصویری منسجم تبدیل شود و اندازه سر سوزنی از محور هیجانی فیلم افت نکند میتواند سخت گیر ترین منتقدان سبک های سینمایی را مجاب کند که این فیلم را از سایر قاعده های خود مثتثنی کنند و آن را به حال خود آزاد بگذارند.این فیلم را مانند سایر فیلم های معمولی سرسری نگیرید و خود را مطمئن کنید که با ریز بینانه ترین صورت نقادانه خود آن را تماشا کرده.....لذت برده و......آن را به دیگر مخاطبان ژانر های خانوادگی...هیجانی....اکشن.....ودر کل هر ژانری که در آن زد و خورد وجود دارد پیشنهاد کنید(هر چند من آن را به هر مخاطبی پیشنهاد میکنم و معتقدم که ۹۰% از بینندگان نقد های مثبت و خوبی از آن میکنند)امتیازات بالای این فیلم آن را به برترین های امسال تبدیل کرده و لایق بهترین بینندگان است.بینندگان خوبی مثل شما........

#پیشنهادی....ویژه

بستن