پوستر undefined

فیلم‌ سینمایی |ماجراجویی ، فانتزی ، خانوادگی

جانوران شگفت انگیز: اسرار دامبلدور

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

۶ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۲ رای

منتقدان:

۵.۴

امتیاز دهید:

فیلم «جانوران شگفت انگیز: اسرار دامبلدور» قسمت سوم از این مجموعه فیلم‌ها است که مانند فیلم‌های قبلی ماجراجویی‌های «نیوت اسکمندر» (ادی ردمین) را دنبال می‌کند. داستان این فیلم در برزیل و آلمان در زمان جنگ جهانی دوم می‌گذرد. «گرت گریندل والت»، جادوگر تاریکی برای تصرف دنیای جادوگران در حرکت است و دامبلدور که از این موضوع اطلاع دارد اسکمندر و همراهانش را به یک ماموریت خطرناک می‌فرستد تا با ارتش والت روبه‌رو شوند؛ اما آیا آن‌ها در این ماموریت بدون حضور دامبلدور موفق می‌شوند!؟

کارگردان: دیوید یتس

نقدهای بلند فیلم جانوران شگفت انگیز: اسرار دامبلدور

پایانی بر جهان سینمایی جادوگری


جیمز براردینلی
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰

ترجمه اختصاصی سلام سینما

آیا «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» پایانی بر جهان سینمایی جادوگری است؟ اگر بخواهیم براساس متن رمان آن و همچنین سرنخ‌هایی که در تولید دنباله‌ی «جانوران شگفت‌انگیز» وجود دارند برویم، بنظر می‌رسد که پاسخ «بله» است. «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» یازدهمین فیلمی است که براساس سری رمان‌های مشهور جی کی رولینگ ساخته شده است که در پایان آن با چیزی جز خستگی و بی‌حوصلگی روبرو نمی‌شویم. این فیلم غیرضروری و غیرجذاب شاید تنها بتواند به طرفداران دنیای جادویی رولینگ حس خوبی بدهد اما هیچ چیزی برای ارائه به مخاطب عام ندارد. 

اگر طرفدار سرسپرده‌ی رمان‌های رولینگ و داستان‌های هری پاتر باشید، شاید تماشای اینکه چگونه رولینگ و نویسنده‌ی فیلمنامه استیو کلافس، پس‌زمینه‌ی داستان زندگی آلبوس دامبلدور با نقش‌آفرینی جود لا را به تصویر می‌کشد برایتان بسیار هیجان‌انگیز و جذاب باشد. اما فراتر از چند صحنه‌ی شلوغ اکشن، برای مخاطبان عادی هیچ اهمیتی ندارد که جنسیت واقعی دامبلدور چیست یا اینکه جادوگران طی چه مراسمی رهبر خود را انتخاب می‌کنند. 

دنباله‌ی سینمایی «هری پاتر» یکی از طولانی‌ترین دنباله‌های سینمایی بود که با اکران «هری پاتر و یادگاران مرگ» وارد مرحله پایانی شد. سازندگان «هری پاتر» به هیچ عنوان دوست نداشتند این گاو شیرده را که حسابی جیب آنها را در طی این سالها پر پول کرده بود، از دست بدهند. بنابراین استودیو برادران وارنر از رولینگ خواست تا یک داستان درباره‌ی اتفاقات قبل از داستان‌های هری پاتر بنویسد. این پروژه که قرار بود در ابتدا یک سه‌گانه باشد، پس از اکران قسمت اول یعنی «پیدا کردن جانوران شگفت‌انگیز» در نهایت تبدیل به یک پنج‌گانه شد که نشان از موفقیت تجاری این پروژه داشت. در سال 2018 پس از اکران قسمت دوم یعنی «جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندلوالد»، فروش این فرنچایز افت پیدا کرد و تصور آن خیلی سخت بود که قسمت سوم یعنی «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» بتواند این روند را تغییر دهد. بنابراین هیچ کاری در راستای تولید قسمت چهارم این فرنچایز انجام نشده است. 

داستان «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» به خوبی با استفاده از المان‌های سیاسی و روایی، پیچیدگی و تعلیق را به فیلم تزریق می‌کند اما موفق نمی‌شود تا به فیلم عمق ببخشد. داستان «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» درباره‌ی شرور اصلی قصه یعنی گلرت گریندلوالد است که می‌خواهد از طریق تقلب در انتخابات، رهبر جادوگران شود. هدف اصلی او نیز راه‌انداختن جنگی با ماگل‌ها است تا در بلند مدت نیز امکان پیروزی را از آنها صلب کند. در این مسیر بزرگترین مانع مقابل او، دوست قدیمی‌اش آلبوس دامبلدور است. «نیوت اسکمندر» و برادرش «تیسوز»، استاد مدرسه هاگوارتز «لالی هیکس»، «جیکوب کوالسکی»، جادوگر فرانسوی «یوسف کاما»، برادر آلبوس «ابرفورث» و دستیار «نیوت» یعنی «باندی برادکر» از هم‌پیمانان «دامبلدور» است.

به جای روایت خط اصلی داستان که می‌تواند منجر به یک رویایی دراماتیک شود، «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» با پرداخت بیش از حد به داستانک‌های غیرضروری مثل به زندان افتادن تیسوز و نجات او، در نهایت تبدیل به اثری سردرگم می‌شود. این سکانس‌هایی که در خدمت مسیر روایی داستان نیستند و از نظر حجم اکشن بسیار سنگین هستند، باعث شده‌اند تا فیلمی که می‌توانست در 100 دقیقه به پایان برسد، تبدیل به فیلمی 142 دقیقه‌ای شود. وقتی فیلم به پایان می‌رسد، تقریباً می‌توان گفت هیچ دستاوردی ندارد و پایان‌بندی آن بسیار ضعیف و ضد اوج است و به هیچ عنوان راضی‌کننده نیست.

یکی از بزرگترین اشتباهات فیلمنامه، بردن کاراکتر «تینا» به حاشیه برای تقریباً کل مدت زمان فیلم بود. شیمی عالی بازیگر آن یعنی «کاترین واترستون» با «ادی ردمین» و رابطه‌ی عاشقانه بامزه و کمدی آن‌ها یکی از بزرگترین نقاط قوت دو قسمت قبلی «جانوران شگفت‌انگیز» بود. غیبت او شدیداً احساس می‌شود. از طرفی دیگر این دنباله‌ی سینمایی با این ایده شروع شد که کاراکتر «نیوت اسکمندر» شخصیت اصلی باشد اما در «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» او حتی در میان شخصیت‌های مکمل نیز چندان برجسته نیست. در این قسمت تمرکز اصلی بر روی دوران جوانی مربی «هری پاتر» یعنی «آلبوس دامبلدور» است و با حذف «تینا» نیز رسما کاراکتر «نیوت» به حاشیه رانده شده است. «مدس میکلسن» نیز توانسته به خوبی جای «جانی دپ» را پر کند اما با یک «گریندلوالد» عالی فاصله دارد. رویارویی «میکلسن» و «لا» در سکانس افتتاحیه‌ی فیلم با اینکه حسابی کش داده شده است، بهترین سکانس فیلم در مدت دو ساعت و چند دقیقه‌ای آن است.

هم‌چنان این طرفداران سرسپرده‌ی «هری پاتر» هستند که تقریباً همه‌ی ویژگی‌های «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» را مخصوصاً به لحاظ سبک و سیاق و همچنین ابعاد فنی دوست خواهند داشت. اما هیچ ویژگی خاصی در «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» وجود ندارد که بتواند مخاطبان جدید را جذب کند. تنها سرعت روایت داستان و برخی از سکانس‌های اکشن است که می‌تواند مخاطب عادی را حفظ کند. به نظر می‌رسد که وقت آن رسیده است تا با «دامبلدور»، همکارانش، شاگردان، مریدان و دشمنانش خداحافظی کنیم.

منبع: ریل ویوز

مترجم: وحید فیض خواه


جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور Fantastic Beasts: Secrets of Dumbledore (2022)

تاریخ اکران: 15 آپریل 2022

کارگردان: دیوید یتس

نویسنده: جی کی رولینگ، استیو کلاوز

توزیع‌کننده: استودیوی برادران وارنر

بازیگران: ادی ردمین، کاترین واترستون، دن فوگلر، آلیسون سودول، ازرا میلر، کلوم ترنر، ویلیام نادیلام، پاپی کوربی-توچ، جسیکا ویلیامز، جود لا، مدس میکلسن

فیلمبرداری: جورج ریچموند

تدوین: مارک دی

موسیقی: جیمز نیوتون هاوارد

خلاصه داستان: فیلم «جانوران شگفت انگیز: اسرار دامبلدور» قسمت سوم از این مجموعه فیلم‌ها است که مانند فیلم‌های قبلی ماجراجویی‌های «نیوت اسکمندر» (ادی ردمین) را دنبال می‌کند. داستان این فیلم در برزیل و آلمان در زمان جنگ جهانی دوم می‌گذرد. «گرت گریندل والت»، جادوگر تاریکی برای تصرف دنیای جادوگران در حرکت است و دامبلدور که از این موضوع اطلاع دارد اسکمندر و همراهانش را به یک ماموریت خطرناک می‌فرستد تا با ارتش والت روبه‌رو شوند؛ اما آیا آن‌ها در این ماموریت بدون حضور دامبلدور موفق می‌شوند!؟

بستن

نقدهای کوتاه فیلم جانوران شگفت انگیز: اسرار دامبلدور


نویسنده

ریچارد روپر

قسمت قبلی «جانوران شگفت‌انگیز» یعنی «جنایات گریندلوالد» در میان تمامی آثار فرنچایز «هری پاتر»، بدترین فیلم بود؛ اما حالا در «اسرار دامبلدور» کاراکتر «گریندلوالد» این فرصت را پیدا می‌کند که خودش را به مخاطب، معرفی و داستانش را روایت کند. البته این مسئله به روند روایی داستان سمت و سویی می‌بخشد که طبعاً آن را از فضای حماسی دور می‌کند.

نویسنده

وندی آیدی

تغییر بازیگر نقش «گلرت گریندلوالد» از «جانی دپ» به «مد میکلسن» منجر به پیشرفت قابل توجه آخرین قسمت «جانوران شگفت‌انگیز» نسبت به قسمت‌های قبلی شده است. در «اسرار دامبلدور» شیمی بسیار خوبی میان «مد میکلسن» و «جود لا» بازیگر نقش جوانی «آلبوس دامبلدور» وجود دارد. در این فیلم نسبت به قسمت‌های قبلی، بیشتر با داستانک‌های سیاسی روبرو هستیم تا پیچش‌های داستانی.

نویسنده

تیم گریرسون

سومین قسمت از فرنچایز «جانوران شگفت‌انگیز» یعنی «اسرار دامبلدور» با اینکه لحظات جذابی را در خود جای داده است؛ اما دارای همان نقاط ضعفی است که دو قسمت قبلی نیز از ناحیه ‌آن آسیب دیدند. «جنایات گریندلوالد» دارای فضای تاریک و تلخ بود و جادوگران داستان دائماً با یکدیگر در حال نبرد بودند تا به اهداف خود برسند؛ اما «اسرار دامبلدور» به شدت ناامیدکننده است.

نویسنده

جان اولکسینسکی

پس از دو فیلم قابل توجه که فضای هاگوارتز را به تیرگی برده بود و جادوگرانش را به درون سیاه چاله می‌فرستاد، با فیلم سوم این فرنچایز یعنی «اسرار دامبلدور» روبرو هستیم که هیچ جذابیتی را در خود ندارد. برادران وارنر مجبور شد تا «مد میکلسن» را با «جانی دپ» به دلیل اتفاقات زندگی شخصی او با همسر سابقش «امبر هرد» عوض کند. تنها نکته مثبت «اسرار دامبلدور» همین است.

نقدهای مردمی فیلم جانوران شگفت انگیز: اسرار دامبلدور

اسرار دامبلدور


امیراردوان میرانی
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰

اسرار دامبلدور نيز هيچ فرق اساسى با دو قسمت قبلى مجموعه ى جانوران شگفت انگيز ندارد. نه نوآورى در طراحى صحنه ها و نه پيچش داستانى خاصى. به نظر مى آيد صرفاً ساخته شده تا باز هم خاطره بازى باشد براى طرفداران دنياى جادو و خاصه هرى پاتر. اولين نكته اى كه توى ذوق مى زند عدم حضور جانى دپ در قامت گلرت گريندلوالد است. اگرچه كه مدس ميكلسن خوانشى شخصى سازى شده از آنتاگونيست داستان دارد و اجراى قابل قبولى دارد امّا هرگز نمى تواند به شمايل فانتزى شيطانى جانى دپ نزديك شود. دپ پس از حواشى زندگى خصوصى اش از اين مجموعه فيلم حذف شد. "اسرار دامبلدور" نيز از جمله فيلم هايى است كه قربانى پاندمى كرونا شد. تأخيرهاى زياد سبب شده چند كركتر اصلى فيلم هاى قبلى غيبتى غير قابل توجيه داشته باشند. مجموعه فيلم "جانوران شگفت انگيز" فقط در حال درجا زدن است. قسمت هاى جديد هيچ ايده ى جديدى ندارند و داستان را تكرار مى كنند. باز هم جرايم گريندلوالد، باز هم ارتش دامبلدور و در پايان، خودتان مى توانيد حدس بزنيد كه چه خواهد شد. گريندلوالد به اوج قدرت رسيده و تبرئه شده است و نامزد رهبرى جهان جادو است. دامبلدور، نيوت اسكمندر و دوستانش را مأمور مقابله با جادوگر سياه مى كند. اين كه يك ماگِل نانوا چه كمكى مى تواند در برابر كريدنس و اربابش كند از سوأل هاى بزرگ فيلم است! "جانوران شگفت انگيز: اسرار دامبلدور" نيز شايد فقط طرفداران دو آتشه ى هرى پاتر را راضى كند امّا به عنوان اثرى سينمايى به شدّت ضعيف و پر اشكال است. بايكوت جى كى رولينگ و حذف جانى دپ اين سرى فيلم را بيش از پيش نابود كرده است. 

بستن