پوستر undefined

فیلم‌ سینمایی

مهمونی کامی

Kami's party

۴.۲ /۱۰
امتیاز سلام سینما

از ۵۹ رای

منتقدان:

۱.۵

امتیاز دهید:

داستان این فیلم دربارهٔ عده‌ای جوان است که به قصد رفتن به یک مهمانی عازم شمال می‌شوند

کارگردان: علی احمدزاده

نقدهای بلند فیلم مهمونی کامی

لنزها را باید شست...


امیرمحمد بامداد ماچیانی
امتیاز منتقد به فیلم / ۱۰

هنگامی که انسان،در مفهوم فرامتن جسم،دست به تصویر سازی و یا خلق یک اثر هنری میزند،آنچه خروجی این اثر است به مثابه آینه ای میماند که تراوشات ذهن و مکاشفات درونی شخص را به منصه ی ظهور میرساند.در سینما این امر در واضح ترین شکل ممکن قابل رویت است،هنگامی که کارنامه ی سینمایی افراد را مورد بررسی و مرور قرار میدهیم،به روشن ترین شکل ممکن میتوانیم سیر تحول افکار و جهان بینی یک کارگردان و یا یک نویسنده را از زیر نظر بگذرانیم.
مهمونی کامی ساخته ی علی احمدزاده از جمله فیلم هایی ست که در مرور آن میتوانیم به شکاف های روحی و روانی یک شخص پی ببریم.پس از مدت ها و بعد از عدم دریافت مجوز نمایش برای فیلم مهمونی کامی،کارگردان این اثر،آن را بصورت رایگان بر صفحات اشتراک گذاری ویدیو قرار داده و فیلم مورد رویت دوستداران سینما قرار گرفت.یقینا این فیلم یکی از ضعیف ترین فیلم های سینما چه در طول دوره ی ساخت خود و چه در حال حاضر است.فیلمی فاقد محتوا و بدون فرم و بدون تکنیک که تمام تمرکز خود را بر بزرگنمایی بر مسائل جنسی و عیاشی قرار داده است.یقینا این فیلم در خوش بینانه ترین حالت خود یک سیاه نمایی ست،بلکه در حقیقت یک خودسوزی هنری و یک خودفروشی فرهنگی و یک وطن فروشی آشکار است.
سینما هر چند راوی ست اما روایت بی مقصود به جز پوچی و عدم هیچ دستاوردی نخواهد داشت.کارگردان به جرئت به جای ریشه یابی درد دست بر روی زخم گذاشته و بر آن نمک میپاشد.
آنچه امروزه جای آن بسیار در سینمای ایران خالی ست،مسئله ی اخلاق است.مهمونی کامی نه تنها مرز های اخلاق را مورد توجه قرار نداده،بلکه در یک توهم آشکار و با روی آوردن به مسائلی که در ایران تابو است،خواستار بولد شدن در مجامع اجتماعی ست.
یک باور غلط در بین فیلمسازان جوان خصوصا در سالهای اخیر شکل گرفته است که با به تصویر کشیدن بدبختی ها،عیاشی ها و روی آوردن به مسائلی نظیر مسائل جنسی و تجاوز و تابوها میتوانند خود را در جشنواره های خارجی مطرح کنند،البته پر بیراهه نیست این امر،اما به چه قیمت.
در کل مهمونی کامی یک فیلم سینمایی نیست بلکه سراسر مضامینی از بی اخلاقی و مسائل جنسی و عیاشی و ولگردی در آن موج میزند و این خلاف تعریف سینماست.
لنزها را باید شست...

بستن